Dünya Haberleri

ABD savaş tamtamlarını çalıyor: Rusya'ya Ukrayna tehdidi

Rusya'nın Ukrayna'ya karşı savaş hazırlığı yaptığı iddialarından sonra ABD'den tehdit gibi bir tepki geldi. ABD Dışişleri Bakanı Blinken, "Ukrayna'ya karşı daha fazla saldırgan davranması durumunda Rusya'ya ağır bedeller ödetmeye hazırız" dedi.

Lavrov: NATO'nun açıklamaları, sıcak çatışmayı provoke etme amacı taşıyor

Rusya Dışişleri Bakanı Sergey Lavrov, NATO'nun Almanya'daki nükleer silahları Avrupa'nın doğusuna konuşlandırabileceği yönündeki açıklamaları 'sıcak çatışmayı provoke etme amacı taşıyan sorumsuzca bir girişim' olarak niteledi.

Mossad eski başkanı: İsrail İran'a saldırmadan önce iki kez düşünmeli

Mossad eski başkanı Tamir Pardo, İsrail'in İran'a nasıl bir saldırı düzenlemesi gerektiğine dair tavsiyede bulundu. Pardo, İsrail'in saldırıdan önce iki kere düşünmesi gerektiğini ve saldırı sonucunda tamamen yok etmesi gerektiğini söyledi.

Azerbaycan'da tatbikat sırasında düşen helikopterdeki 14 asker şehit oldu

Bugün Azerbaycan'da tatbikat sırasında düşen askeri helikopterden acı haber geldi. Kazada 14 Azerbaycan askeri şehit oldu, 2 kişi ise yaralandı.

Rusya'dan NATO'ya ve ABD'ye 'kırmızı çizgi' uyarısı

Rusya Devlet Başkanı Putin, NATO’nun Ukrayna’daki askeri altyapısını genişletmesinin Rusya için kırmızı çizgi olduğunu belirtti ve ülkesinin kırmızı çizgilerinin geçilmeyeceğini umduklarını vurguladı. Rusya Dışişleri Bakanı Sergey Lavrov ise NATO ile ABD’nin, güçlerini ve askeri teçhizatını Rusya sınırlarına yığdığını söyledi.

Almanya'da enflasyon kasımda yüzde 5.2 ile son 29 yılın zirvesinde

Almanya'da geçen ay yüzde 4,5 olan yıllık enflasyon, enerji fiyatları ve salgının etkisiyle kasımda yüzde 5.2'ye yükselerek, son 29 yılın en yüksek seviyesine ulaştı.

Rusya'dan Montrö uyarısı: Avrupa'nın güvenliği için tehdit oluşturur

Rusya Dışişleri Bakan Yardımcısı Aleksandr Gruşko, Montrö Boğazlar Sözleşmesi'nde belirlenen geçiş rejiminin zayıflamasına yönelik açıklamalarda bulunarak, "Avrupa'nın güvenliği için tehdit oluşturacak" dedi.

Omicron’un olduğu ülkelerden Ukrayna'ya gelenlerden 14 gün karantina istenecek

Ukrayna Sağlık Bakanlığı, Omicron varyantının yayıldığının saptandığı ülkelerden Ukrayna'ya dönen kişilerden 14 gün boyunca kendilerini tecrit etmeleri isteneceğini duyurdu.

Filistin Devlet Başkanı Abbas: İşgalin sonsuza kadar sürmesine izin vermeyeceğiz

Filistin Devlet Başkanı Abbas, Filistin topraklarındaki İsrail işgalinin sonsuza kadar sürmesine izin vermeyeceklerini belirterek iki devletli çözüm çerçevesinde kapsamlı ve adil barış çağrısını yineledi.

ABD'de tedarik zincirindeki aksamalara ilişkin soruşturma başlatıldı

ABD Federal Ticaret Komisyonu (FTC), tedarik zincirindeki aksamalara ilişkin soruşturma başlatıldığını belirterek, aralarında Walmart, Amazon ve Kroger'in de bulunduğu 9 büyük şirketten ayrıntılı bilgi talep edildiğini bildirdi.

Akdeniz'e düşen F-35'in görüntüleri çıktı

Akdeniz'e düşen İngiliz F-35 jetinin kaza anına ait görüntüler ortaya çıktı. Görüntülerde kazanın uçuş öncesi sökülmesi gereken yağmur kılıfından kaynaklandığı görülüyor.

Fransa balıkçılık krizi ile ilgili İngiltere’ye 10 Aralık’a kadar süre verdi

Fransa, Manş Denizi’ndeki balıkçılık lisansları ile ilgili kriz konusunda İngiltere’ye 10 Aralık'a kadar süre vererek, adım atılmaması halinde İngiltere ile diyaloğun kesileceğini duyurdu.

Almanya'da eyaletlerin sağlık bakanlarından 'Eczanelerde de aşı yapılsın' talebi

Almanya’da eyaletlerin sağlık bakanları, yaygın aşılamanın hızlandırılması için eczanelerde ve diş kliniklerinde de Kovid-19 aşısı yapılmasını talep etti.

Honduras'ta ABD darbesi ile iktidardan indirilen sol, Castro ile zafer kazandı

Honduras'ta 2009'da anayasa krizinin tetiklediği ve arka planında ABD'nin olduğu askeri darbeyle devrilen eski solcu Devlet Başkanı Manuel Zelaya'nın eşi Xiomara Castro, sandıktan zaferle çıktı.

ABD’nin Karadeniz’e gönderdiği gemilere, Rusya füze tatbikatıyla cevap verdi

ABD Donanmasına ait 'USS Arleigh Burke' güdümlü füze destroyerinin Karadeniz’e girişine karşılık olarak, Rus ordusu Karadeniz kıyılarında, gemisavar füze sistemleriyle tatbikat gerçekleştirdi.

Erdoğan'ın 'arabulucu olabiliriz' çağrısına Rusya'dan ret

Kremlin Sözcüsü Dmitriy Peskov, Rusya ile Ukrayna’nın Türkiye arabuluculuğunda bir araya gelmesinin, Ukrayna’nın doğusundaki sorunun çözümüne yardımcı olacağına inanmadığını kaydetti.