19 Kırmızı Cüce’den Dördünde Yaşam Sinyali

19 Kırmızı Cüce’den Dördünde Yaşam Sinyali
Avustralyalı bilim insanları, Dünya dışında yaşanabilir gezegen bulma çalışmalarında yeni bir teknikle çarpıcı sonuçlara ulaştı. 19 Kırmızı Cüce …

Avustralyalı bilim insanları, Dünya dışında yaşanabilir gezegen bulma çalışmalarında yeni bir teknikle çarpıcı sonuçlarla karşılaştı. 19 Kırmızı Cüce yıldız keşfeden uzmanlar, dördünün yörüngesinde gezegenler olduğuna dair sinyalleri fark ettiler.

Uzay çalışmalarında Dünya dışında yaşam bulma ihtimali araştırmacıların en çok ilgilendiği konuların başında olduğu biliniyor. Avustralyalı bir grup bilim insanı, Güneş sistemi dışındaki gezegenleri gözlemlemek için yeni bir yöntem kullanmaya başladı.

Queensland Üniversitesi’nde Dr. Benjamin Pope astrofizik alanında çalışmalar yaptı ve ekibi Hollanda’daki bir radyo teleskop ağını kullanmaya başladı. Düşük Frekans Dizisi (LOFAR) adı verilen dünyanın en güçlü antenleri sayesinde Güneş sisteminden uzakta 19 Kırmızı Cüce yıldızın keşfi gerçekleşti.

’10 YILIN MİNİ VERSİYONU’

Söz konusu 19 Kırmızı Cüce’den dördünde, yörüngeleri etrafında gezegenler olduğuna dair sinyalleri fark etti. Dr. Benjamin Pope, elde ettikleri bulguların, Güneş sisteminden uzakta yaşanabilir gezegenler bulmak için radikal yeni fırsatlar sunduğunu iddia etti.

LOFAR’ın, ‘Square Kilometre Array’ isimli dünyanın en büyük teleskopu olacak projenin öncüsü olduğuna dikkat çeken Dr. Pope, Batı Avustralya ve Güney Afrika’da yer alacak teleskopla ilgili, “LOFAR, Batı Avustralya’da 10 yıl içinde ne bekleyebileceğimizin mini bir versiyonu” ifadesini kullandı.