EBSO Başkanı: Asgari ücretin güncellenmesi gerek

EBSO Başkanı: Asgari ücretin güncellenmesi gerek
Ege Bölgesi Sanayi Odası Yönetim Kurulu Başkanı Ender Yorgancılar, asgari ücretin güncellenmesi gerektiğini belirterek “8 milyon kişi asgari ücretle geçiniyor. İnsanlar yaşamalı. İnsanlar kazandıkları parayla rahat olmalı” dedi.

Ege Bölgesi Sanayi Odası (EBSO), 2021 yılında üretim ve satış rakamlarına göre belirlenen 100 büyük sanayi kuruluşunu açıkladı. EBSO Yönetim Kurulu Başkanı Ender Yorgancılar, en büyüklerin açıklandığı toplantıda ekonomik gelişmeleri değerlendirdi. Yurttaşların alım gücünün düştüğünü belirten Yorgancılar, önümüzdeki ay içerisinde asgari ücretin güncellenmesi gerektiğini belirterek “8 milyon kişi asgari ücretle geçiniyor. İnsanlar yaşamalı. İnsanlar kazandıkları parayla rahat olmalı” dedi.

Cumhuriyet'ten Erman Şentürk'ün haberine göre, Yorgancılar, peş peşe gelen zamlar ve yüksek enflasyon ile mücadele için alınması gereken önlemleri sıraladı:

TL’NİN DEĞERİ KORUNMALI

“Bizim yüksek enflasyonla, işsizlik ile mücadele edebilmemiz için katma değerli üretimimiz ve markamızın olması lazım. Dünya ile karşılaştırdığımızda maalesef geride kaldık. Hukukun üstünlüğü, yargı bağımsızlığını, kurumların bağımsızlığını mutlaka sağlamamız lazım. Devletimizde liyakatin esas alınması, nitelikli eğitim ve demokrasi kültürünü uygularsak Cumhuriyetin 100. yılı olan 2023 yılından sonra önümüze daha sağlıklı bakabileceğiz. Kur korumalı uygulama Hazine tarafından karşılanacağı için bu da çözüm değil. Türk Lirası’nın korunması için enflasyona endeksli bir uygulama yapılmalı.”