Eğitim İş'ten yurt genelinde zam eylemi

Eğitim İş'ten yurt genelinde zam eylemi
Eğitim İş Sendikası'na bağlı öğretmenler, 24 Kasım Öğretmenler Günü’nde ekonomik gelişmeleri protesto etmek için yurt genelinde meydanlardaydı. Öğretmenler eylemlerde bodrolarının yanı sıra doğalgaz, elektrik faturaları ve kredi kartı ekstrelerini yaktılar. Eylemde kamu çalışanları Birleşik Kamu-İş’in 4 Aralık’ta Ankara’da gerçekleştireceği mitinge davet edildi.

Eğitim İş Sendikası'na bağlı öğretmenler, 24 Kasım Öğretmenler Günü’nde meydanlara indi. Türkiye’nin çeşitli illerinde düzenlenen eylemlerde öğretmenler “Tükeniyoruz” pankartı açarak basın açıklaması da yaptı.

‘EĞİTİM ORTA ÇAĞ KARANLIĞINA MAHKUM EDİLDİ’

Açıklamada konuşan Eğitim-İş Genel Sekreteri Şenol Eyüboğlu, öğretmenliğin kutsal bir meslek olduğunu belirterek, öğrencilere nitelikli bir eğitim vermek konusunda yoğun bir çaba harcadıklarını aktardı. Eyüpoğlu, “Mevcut siyasi iktidarın gerici eğitim dayatması sonucu öğrencilerimiz adete Orta Çağ karanlığına mahkum edilmiştir. Eğitimde piyasacı dayatma sonucunda ise; özel öğretimin payı yüzde ikilerden, yüzde otuzlara doğru tırmanmıştır. Bu durum eğitimde fırsat eşitliğine vurulan en büyük darbedir” dedi.

Bu iktidar döneminde öğretmenlerin sözleşmeli, ücretli, kadrolu diye kategorilere ayrılmasının sonucunda modern çağın kölelik sisteminin yaratıldığını ifade eden Eyüboğlu, “Kadrolu öğretmen atamasından vazgeçerek ‘doğrudan torpil’ anlamına gelen mülakata dayalı öğretmen sistemini getiren bakanlık öğretmen açığını ücretli öğretmenlikle kapatmaya çalışmaktadır” diye belirtti.

EĞİTİM EMEKÇİLERİ GEÇİNEMİYOR

Eğitim emekçileri üzerinde gerçekleştirdikleri anket çalışmasından bahseden Eyüboğlu, katılımcıların yüzde 57’sinin ailesinin gıda ihtiyaçlarını karşılamakta zorlandığı, yüzde 65’inin de geçinmekte zorlandıkları için yakınlarından borç aldığına dair verileri paylaştı. AKP’nin pandemi sürecinde eğitim alanında yeterli önlemler almayarak, süreci yürüttüğünü vurgulayan Eyüboğlu, “Biz meslek emekçileri olarak bu tahribatlar karşısında artık sözün bittiğine ve eylem zamanının geldiğine inanıyoruz” diye konuştu.

“İnsanlık onuruna yaraşır bir ücret alıp, insanca yaşamak istiyoruz” diye belirten Eyüboğlu, zam, kriz ve yoksulluk karşısında emekçilerin haklarını savunacaklarını belirtti. Eyüboğlu, “Sarayın yalanlarına son vermek için tüm kamu emekçilerini Birleşik Kamu-İş’in 4 Aralık’ta Ankara’da gerçekleştireceği mitinge davet ediyoruz” şeklinde konuştu.

Açıklamanın ardından grup, yanlarında getirdikleri maaş bordroları, elektrik faturaları, doğalgaz faturaları ve kredi kartı ekstreleri yaktı.

Eğitim İş Gaziantep Şubesi tarafından yapılan eyleme MDD Hareketi temsicileri de katılarak destek verdi.