Ekonomi Haberleri

Strateji ve Bütçe Başkanlığı’na göre 200 milyar TL açık var

Cumhurbaşkanlığı Strateji ve Bütçe Başkanlığı, yılsonu bütçe hedeflerini içeren raporunu yayımladı.

Enflasyon iki yılın zirvesinde, yüzde 18,95

TÜİK'in açıkladığı Temmuz ayı enflasyon rakamlarına göre, yıllık enflasyon yüzde 18.95'le 26 ayın zirvesine çıktı.

1,5 milyon yurttaş bankaların takibinde

Hazine ve Maliye Bakanı Lütfi Elvan, 2020 yılında 1 milyon 552 bin 122 bireysel kredi müşterisinin bankaların takibinde olduğunu açıkladı.

Motorine 5 kuruş zam

Enerji Petrol Gaz İkmal İstasyonları İşveren Sendikası (EPGİS), bu gece yarısından itibaren geçerli olmak üzere motorinin litre fiyatına 5 kuruş zam yapıldığını duyurdu.

Dış ticaret açığı Temmuz'da yüzde 52.5 arttı

Ticaret Bakanlığı verilerine göre ihracat yüzde 10 artışla 16,4 milyar dolara yükseldi. Dış ticaret açığı ise 4,3 milyar dolar olarak kaydedildi.

TZOB: Üretici ve market arasında ki fiyat farkı 4 kata yaklaştı

Türkiye Ziraat Odaları Birliği (TZOB) Genel Başkanı Şemsi Bayraktar, temmuz ayında markette 26, üreticide 17 üründe fiyat artışı yaşandığını, markette 9 üreticide 9 üründe ise fiyat düşüşü olduğunu bildirdi. Fiyatı en fazla artan ürün soğan olurken, fiyat farkının en fazla olduğu ürün patlıcan oldu.

İTO: İstanbul'da perakende fiyatları 1,52, toptan fiyatlar 3,12 arttı

İstanbul Ticaret Odası, perakende fiyatların aylık bazda yüzde 1.52, toptan fiyatların ise yüzde 3.12 arttığını açıkladı.

Türkşeker'in taşınmazları özelleştiriliyor

Özelleştirme İdaresi Başkanlığı (ÖİB), özelleştirme kapsamındaki bazı taşınmazların satışına onay verdi.

Bakanlık gizli zamma karşı harekete geçiyor

Ticaret Bakanlığı, ürünlerin gramajlarının azaltılmasına rağmen, ambalaj ve satış fiyatlarının değiştirilmemesi nedeniyle harekete geçti.

Bosna Hersek'ten gümrüksüz yapay bal, buğday, canlı hayvan ve et ihatalatı

Türkiye'de kırsal alandaki üreticiler kuraklık ve girdi maliyetleri altında ezilirken hükümet tepki çekecek yeni bir karar aldı. Aralarında suni bal, makarnalık buğday, canlı hayvan, dondurulmuş etin yer aldığı tarım ürünlerinin gümrüksüz ithalatı için tarife kontenjanı açıldı.

Merkez Bankası rezervleri 104 milyar 440 milyon dolara geriledi

Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası (TCMB) toplam rezervleri 19 Temmuz itibarıyla 448 milyon dolar azalarak 104 milyar 440 milyon dolara geriledi.

Hizmet sektöründe enflasyon yüzde 34'le rekor kırdı

TÜİK verilerine göre, Hizmet-ÜFE Haziran ayında bir önceki aya göre yüzde 6,61, bir önceki yılın aynı ayına göre yüzde 34,07 arttı. Yıllık bazda yüzde 34'lük artış, 2018 Eylül'deki yüzde 31'lik artışı geçerek veri tarihinin en yüksek artış oranı anlamına geliyor.

Dış ticaret açığı Haziran'da 2.85 milyar dolar

TÜİK tarafından açıklanan Haziran ayı nihai dış ticaret verilerine göre, Türkiye'nin dış ticaret açığı 2.85 milyar dolar olarak gerçekleşti.

Ekonomiye Suriyelilerin katkısı ne düzeyde?

AKP'lilerden gelen "Suriyeliler giderse ekonomi çöker" söylemini veriler doğrulamıyor. Yaklaşık 1 milyon Suriyeli, kayıt dışı ve düşük ücretle çalışıyor. Suriyelilerin kurduğu şirketlerin sayısı ise yüzde 1 bile değil.

KDV desteği ve TL'de stopaj indirimi 2 ay uzatıldı

Hazine ve Maliye Bakanı Elvan, "Son 1 yıldır uyguladığımız KDV oran indirimlerinin süresini 2 ay daha uzatıyoruz ve Türk Lirası mevduatlarındaki stopaj oran indirimlerinin süresini eylül ayı sonuna kadar uzatıyoruz" dedi.

Borç batağındaki vatandaş kredilere yöneldi, ekonomik çöküşün ayak sesleri

Kredi faizleri yükselse de vatandaşların kredi talebindeki artış sürüyor. Bireysel kredi kullanımı mayısta geçen yıla göre yüzde 33 artarak 906 milyar lirayla zirveye ulaştı. Kredi kullanan kişi sayısı ise 34.5 milyon ile rekor kırdı.