Ekonomi Haberleri

Sigaraya zam geldi

Sigaraya zam geldi. Türkiye Tekel Bayileri Platformu Kurucusu Özgür Aybaş "Sigaraya 2 lira zam geldi" açıklamasında bulundu.

İzmir'de ekmeğe, İstanbul'da simide zam!

İzmir'de, fiyat artış isteğiyle bir araya gelen komisyonun talebi sonrası 210 gram ekmek, 1 TL'lik zamla 4 TL oldu. İstanbul'da ise simidin fiyatına zam geldi. Simidin yeni fiyatı 5 lira oldu.

BDDK Başkanı Akben: Düzenlemenin sermaye kontrölü ile alakası yok

BDDK, geçen hafta ticari krediler ile ilgili düzenlemeye gitti. Alınan karar, kamuoyuna yansıdığı andan itibaren yoğun şekilde tartışılıyor. NTV canlı yayınında konuya ilişkin soruları yanıtlayan BDDK Başkanı Mehmet Ali Akben, düzenlemenin geçici olduğunu ve 300'ün üzerinde şirketi kapsadığını belirtti.

İstanbul'da enflasyon rekor tazeledi

İstanbul Ticaret Odası (İTO) haziran ayına ilişkin fiyat endekslerini yayımladı. Buna göre İstanbul'un haziran ayı enflasyonu 94.2'ye yükselerek 24 yılın zirvesine ulaştı.

İmalat sektöründe daralma... Yüzde 48,1'e geriledi

İSO İmalat PMI, haziranda 48,1’e geriledi. Faaliyet koşulları üst üste dört ayda ivme kaybederken, PMI'daki yavaşlama ilk Kovid-19 dalgasından bu yana en belirgin düzeyde gerçekleşti.

Kamunun döviz satışı 3 milyar dolara yaklaştı

Bankacılık kaynakları BDDK’nın geçen cuma TL kredilere döviz varlığı sınırı getirmesiyle birlikte kamu bankaları ve Merkez Bankası’nın yoğun şekilde döviz satışı yaptığını belirterek bu hafta yapılan satışın 2-3 milyar doları bulduğunu vurguladı. Merkez Bankası net uluslararası rezervleri ise 7.53 milyar dolar seviyesinde.

Benzin ve otogaza indirim geliyor

Motorine iki gün üst üste gelen indirimleri benzin ve otogaz takip ediyor. Bu gece itibarıyla geçerli olmak üzere benzinde 2 lira 13 kuruş, otogazda 1 lira 71 kuruş indirim yaşanacak.

İTO Başkanı Avdagiç: Asgari ücretteki kayıp telafi edilmeli

İstanbul Ticaret Odası (İTO) Başkanı Şekib Avdagiç, asgari ücrete yapılması beklenen ara zamma ilişkin olarak "Asgari ücretin iyileştirilmesi gerektiğini işveren tarafından dile getiren ilk kurumlardan biri İTO oldu. Kamu ve özel sektörün beraberce taşın altına elimizi sokmamız gerektiğini açıkladık" ifadelerini kullandı.

Elektrikte gün öncesi azami fiyat limiti yeniden artırıldı

Enerji Piyasası Düzenleme Kurumu (EPDK), gün öncesi ve dengeleme güç piyasasında megavatsaat başına azami fiyatı 3 bin 750 liraya yükseltti.

Dış ticaret açığı mayıs ayında yüzde 155.2 arttı

Türkiye İstatistik Kurumu (TÜİK) mayıs ayına ilişkin dış ticaret istatistiklerini açıkladı. Buna göre mayısta dış ticaret açığı mayısta yüzde 155.2 artarak 4 milyar 156 milyon dolardan, 10 milyar 605 milyon dolara yükseldi. Mayısta ihracat yüzde 15.3, ithalat yüzde 43.5 arttı.

Ham yağda fiyat yüzde 30 düştü, raflara yansıması bekleniyor

Uluslararası piyasada ham ayçiçek yağının tonu 2150 dolara yükseldikten sonra son dönemde talep yetersizliğinden dolayı fiyatlarda hızlı bir düşüş yaşanıyor. Son 20 günde uluslararası pazarda ham ayçiçek yağı yüzde 30 düşüş ile 1500 dolara kadar geriledi. Yeni fiyatlarla yapılan ithalatla iç pazarda raf fiyatlarında da bir gerileme bekleniyor.

Ekonomik güven 1 yılın en düşük seviyesinde

Türkiye İstatistik Kurumu (TÜİK) haziran ayına ilişkin ekonomik güven endeksini açıkladı. Buna göre endeks haziranda yüzde 3,3 azalarak, 93,6'ya geriledi. Endeks bir önceki ayda 96,7 seviyesindeydi.

Motorine indirim geliyor

Bu gece yarısından itibaren geçerli olmak üzere motorine 2,5 TL indirim geliyor.

Mevduatta stopaj indirimi uzatıldı

Bankada parası olanlara yönelik uygulanan stopaj vergisindeki indirim süreci yıl sonuna kadar uzatıldı.

Kimlikle döviz alım-satımında yeni sınır

Döviz alım-satımında kimlik zorunluluğuna ilişkin sınır, 5 bin ABD doları olarak belirlendi.

Hazine Bakanlığı'ndan BDDK'nın kredi kararına ilişkin açıklama

Hazine ve Maliye Bakanlığı, BDDK'nın aldığı TL ticari kullanım şartlarına ilişkin karar ile ilgili açıklama yaptı. Hazine ve Maliye Bakanlığı, BDDK'nın aldığı kararın 9 Haziran'da bakanlık olarak alınan kararların devamı niteliğinde olduğunu açıkladı