Ekonomi Haberleri

Merkez Bankası'nın rezervleri 18 yılın en düşüğü

Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankasının net uluslararası rezervleri 9 Nisan haftasında 9,93 milyar dolar ile Nisan 2003'ten bu yana en düşük seviyeye indi.

Rusya; Uluslararası ticarette dolara karşı savaş sürüyor

Rusya Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Mariya Zaharova, Moskova'nın ABD dolarının uluslararası döviz rezervlerdeki payının azaltılmasına yönelik çalışmalarını tutarlı bir şekilde sürdürdüğünü ifade etti.

TOBB'den Kısa Çalışma Ödeneği talebi

TOBB Başkanı Rifat Hisarcıklıoğlu, "Kısa çalışma ödeneğinin yeniden başlatılması gerekiyor" dedi.

Ücretsiz izin desteği verilen sektör sayısı arttı

Torba yasada önerge verildi. Ücretsiz izin desteği verilen sektör sayısı artırıldı.

Merkez Bankası faiz kararını açıkladı

Yeni Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası (TCMB) Başkanı Şahap Kavcıoğlu'nun yönetimindeki ilk faiz kararı açıklandı. Politika faizi yüzde 19'da sabit bırakılırken, sıkı para politikasının korunacağı belirtildi.

Vergiler %37,2 arttı, merkezi bütçe 23,8 milyar lira fazla verdi

Bütçe, Mart ayında 23.8 milyar lira fazla verdi. Fazlanın vergi gelirlerindeki artışa bağlı olarak gerçekleştiği bildirildi. Şubat ayında da, vergi gelirleri geçen yıla göre yüzde 37.2 artmış, bütçe 23.17 milyar lira fazla vermişti.

Ford Otosan üretime 2 ay ara veriyor

Ford Otosan, yarı iletken tedarikinde yaşanan sorun gerekçesiyle Gölcük fabrikasında iki aya yakın bir süre üretime ara verileceğini duyurdu.

Özel sektörün yurt dışı kredi borcu arttı

Merkez Bankası verilerine göre, özel sektörün şubat sonu itibarıyla yurt dışından sağladığı uzun vadeli kredi borcu 388 milyon dolar, kısa vadeli kredi borcu 172 milyon dolar arttı.

Dolarda büyük değer kaybı

Dolar dünya paraları karşısında değer kaybı yaşamaya devam ediyor. Dolar, euro karşısındaki düşüşünü sürdürürken parite bugün 1.1970 ile son 4 haftanın zirvesine çıktı.

Ekonominin lokomotifinden kötü haber maliyetler yüzde 28 arttı

Türkiye’de ekonominin lokomotiflerinden biri olarak görülen inşaat sektöründen kötü haberler geliyor. İnşaat maliyetleri Şubat'ta aylık bazda yüzde 0.03 düşerken, yıllık bazda yüzde 27.59 yükseldi.

Türkiye’de bir ilk: Kripto paraya haciz geldi

Türkiye’de ilk defa kripto paraya haciz konuldu. 60 bin lira değerindeki kripto para hesabı bloke edildi.

Rusya'nın kısıtlama kararının Türkiye’ye maliyeti 350 milyon avro

Rusya'nın, koronavirüs salgını gerekçesi ile turizm de kısıtlamaya giderek uçuşları durdurması 500 bin Rus vatandaşının en az 350 milyon avroluk tur paketini etkiledi.

Türkiye’nin yüzde 84.5’i pandemide ekonomik olarak zorlandı

Antalya’da Muratpaşa Belediyesi’nin araştırmasına göre, salgında Türkiye’de yaklaşık 2 kişiden biri kilo aldı. Düzenli spor yapan her 4 kişiden biri sporu bıraktı. Ankete katılanların yüzde 84.5’i bu süreçte ekonomik olarak zorlandığını belirtirken, salgın nedeniyle işini kaybettiğini, gelirinin azaldığını söyleyenlerin oranı ise yüzde 74.3 oldu.

Rusya’dan Türkiye’ye turizm yasağı

Rusya Türkiye ile havayolu iletişimin 15 Nisan’dan 1 Haziran’a kadar sınırlandırılmasına karar verdiğini duyurdu. Açıklamanın Koronavirüsle Mücadele Merkezinden yapılması, kararın Türkiye’de artan koronavirüs vakalarından kaynaklandığını düşündürse de, Türkiye’nin Ukrayna ile yakınlaşmasının da kararda etkili olabileceği konuşuluyor.

300 kişilik mevsimlik işçi kadrosuna 35 bin 412 başvuru

Çaykur bünyesindeki 6 çay fabrikasında mevsimlik olarak çalışacak 300 işçi arasında girmek için 35 bin 412 kişi başvuru yaptı. Başvurular sonrası bugün kapalı spor salonunda kura çekilerek mevsimlik 300 işçi 4 kura ile belirlendi.

Cari açık rakamları açıklandı

Türkiye'nin cari işlemler hesabı, şubat ayında 2 milyar 610 milyon dolar açık verirken, 12 aylık cari açık 37 milyar 786 milyon dolar oldu.