Ekonomi Haberleri

Bir içki grubu daha zamlandı!

Tekel Bayileri Platformu Başkanı Özgür Aybaş, Mey grubuna zam geldiğini duyurdu, zam listesini paylaştı. Paylaşılan listeye göre 70’lik Yeni Rakı, 249 TL’den 283 TL’ye çıktı.

İnşaat maliyeti yüzde 101,57 arttı

İnşaat maliyet endeksi 2022 Mart ayında aylık yüzde 9,58, yıllık bazda ise yüzde 101,57 artış kaydetti.

Mart ayında cari açık beklentileri aştı... Bütçe bir ayda 5,55 milyar dolar açık verdi

Merkez Bankası verilerine göre Türkiye ekonomisi mart ayında 5,55 milyar dolar cari açık verdi.

TÜİK: İşsiz sayısı 50 bin kişi arttı, işsizlik oranı yüzde 11,4'e yükseldi

TÜİK, 2022 yılı ilk çeyrek işsizlik verilerini açıkladı. Buna göre, yılın ilk çeyreğinde işsizlik oranı geçen yılın aynı dönemine göre yüzde 0,1 puan ; işsiz sayısı ise 50 bin kişi artış kaydetti. Böylece işsizlik oranı yüzde 11,4'e; işsiz sayısı da 3 milyon 845 bin kişiye yükseldi.

AKP'li Belediyenin 'halk ekmek' üretimi için anlaştığı firma iflas etti

AKP'li Ağrı Belediyesi, halk ekmek üreten fırına biriken borçlarını ödeyemeyince satışlarını durdurmuştu. Özel işletme iflas ettiğini duyurdu.

Cumhurbaşkanı ertelemezse dev zamlar kapıda

4 aylık ÜFE yüzde 39'u aştı. Aynı seviyede devam ederse 6 aylık ÜFE yüzde 60'ı geçecek. Erdoğan ertelemezse, yasa gereği temmuzda alkol ve sigaraya 6 aylık ÜFE oranında zam gelecek.

Bir bira grubuna daha zam geldi

Tuborg grubuna yeni bir zam geldiği duyuruldu.

Ipsos: Halkın yüzde 75'i faturalarını ödeyemeyecek duruma düşme korkusu yaşıyor

Vatandaşın geçim sıkıntısı her ay biraz daha artarken halkın yüzde 75’i gelecek 6 ayda faturaları ödeyemeyecek duruma düşme korkusu yaşıyor.

Benzin ve LPG'ye büyük zam yolda... Benzin 23 liraya dayanacak!

Akaryakıta gelen zamlar hız kesmeden sürüyor. Sektör kaynaklarının aktardığına göre pazartesi günü (16 Mayıs), LPG'ye 40 kuruş, benzine 1,68 TL zam bekleniyor.

Otomatik artış olursa en ucuz sigara 40 liraya yaklaşacak

Sigara ve alkolde ÖTV tutarı yasa gereği her altı ayda bir ÜFE kadar artırıldığı için temmuzda en ucuz sigara fiyatı 40 liraya yaklaşabilir. 4 ayda yüzde 39 gelen ÜFE 2 ay daha aynı hızla yükselirse yüzde 60 olabilecek. 6 aylık ÜFE kadar artırılacak olan sigarada maktu vergi 14.4 liradan 23.03 liraya yükselecek.

Akaryakıta yılbaşından bu yana 16 kez zam geldi, benzinin litresi 6 ayda yüzde 131 arttı!

Akaryakıt fiyatları cep yakmaya devam ediyor. 2 Aralık 2021 tarihinde litresi 9.12 TL’den satılan benzinin fiyatı dün itibarıyla 21.15 TL’ye çıktı. Böylece son 6 aydaki fiyat artışı yüzde 131.90 olurken, Türk Lirası’ndaki değer kaybı ve petrol fiyatlarındaki yükseliş nedeniyle önümüzdeki günlerde de zam dalgasının devam edeceği ifade ediliyor.

Müdahalede bir işe yaramadı... Dolar 15.50'yi aştı!

Dolar/TL kur korumalı mevduatın açıklandığı 20 Aralık'tan beri ilk kez, 15,5144 seviyesini gördü.

Bakan Bilgin: Enflasyon fevkalade ciddi boyutlarda, yüzde 70’e dayandı

Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Vedat Bilgin, "Temmuz ayında emekçilerin karşılaştıkları enflasyon farkına karşı, düzenlemelerin hazırlığını yaptığımızı belirtmek isterim. Sadece memurların, işçilerin değil emeklilerle ilgili de çalışmalarımız var" dedi.

Resmi Gazete’de dikkat çeken Merkez Bankası düzenlemesi

Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası'nın şirket mukavelesinde yapılan değişiklikle, banka nezdindeki yabancı merkez bankalarının varlıklarının haczedilemeyeceği düzenlendi.

TÜİK: Gelir eşitsizliğinin en yüksek olduğu bölge İstanbul

2021 yılı Gelir ve Yaşam Koşulları Araştırması Bölgesel Sonuçlarına göre, gelir eşitsizliği en çok yüzde 8.2 ile İstanbul olurken onu yüzde 7.7 ile Ağrı, Kars, Iğdır, Ardahan ve 7,2 ile Adana, Mersin takip etti.

Hazine nisanda 43.7 milyar lira açık verdi

Hazine ve Maliye Bakanlığı, nisan ayına ilişkin nakit gerçekleşmelerini açıkladı. Buna göre, Hazine'nin nisan ayında nakit dengesinde 43 milyar 671 milyon lira açık oluştu.