Ekonomi Haberleri

Enflasyon en çok dar gelirlinin sofrasını vurdu

TÜİK’in 2020 yıl sonuna dair açıkladığı enflasyon oranı bir önceki yılın aynı ayına göre %14,6 seviyesindeydi. Aralık 2021'de ise bir önceki aya göre  %13,58'lik rekor bir artış ...

Akaryakıt zamları büyükşehirlerde trafik yoğunluğunu azalttı

Akaryakıt fiyatlarına bir ayda yüzde 49’un üzerinde zam geldi. Omicron varyantının ve zamların etkisiyle İstanbul’da trafik yoğunluğu azaldı. Cuma akşamı iş çıkış saatinde trafik en fazla yüzde 45 olarak ölçüldü.

Cebinde nakit kalmayan vatandaşın kartlı harcamaları artıyor

Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası (TCMB) verilerine göre 31 Aralık haftasında kartlı harcamalar 194,7 milyar TL ile rekor seviyeye yükseldi.

BOTAŞ’a fiyat belirleme yetkisi: Doğalgaza bölgesel zamlar gelebilir

TBMM Plan ve Bütçe Komisyonu’nda kabul edilen “torba” teklifle, “BOTAŞ tarafından bakanlık görüşleri alınmak kaydıyla bölgesel ve iklimsel koşulları dikkate alınarak il veya bölge bazında kademeli doğalgaz satış fiyatı uygulanabilmesi” sağlanıyor.

Yeni bir banka kuruluyor: Destek Yatırım Bankası

Bankacılık Düzenleme ve Denetleme Kurumunca Destek Yatırım Bankası AŞ'ye faaliyet izni verildi.

TESK Başkanı Palandöken: Gıda ürünlerinin tamamında KDV oranı yüzde 1’e indirilmeli

Türkiye Esnaf ve Sanatkarları Konfederasyonu (TESK) Genel Başkanı Bendevi Palandöken, “Fiyatlar arttıkça esnafın hem karı hem de satışı azalıyor. Özellikle temel gıda ürünlerinde fiyatların kısmen düşmesi için katma değer vergisinin oranı yüzde 1’e indirilmeli” ifadelerini kullandı.

Prof. Dr. Aziz Konukman: Vazgeçilen vergiler servet sahiplerine aktarılıyor

Hükümetin 336 milyar TL vergi harcaması öngördüğünü belirten Prof. Dr. Aziz Konukman, 'Bu kaynak, vazgeçilen vergi demek. Bu da servet sahiplerine aktarılıyor' dedi.

Hükümet politika faizini düşürürken kredi faizleri zirve yaptı

Ticari kredi faizlerindeki yükseliş ivmesi hız kesmeden devam ediyor. Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası (TCMB) verilerine göre, ticari kredi faizleri 2,5 yılın zirve seviyesini yeniledi.

Benzin ve motorine yeni zam

Benzinin litre fiyatına gece yarısından geçerli olmak üzere 63, motorinin litre fiyatına ise 94 kuruş zam geldi.

BDDK'dan şirketler için kredi kararı: Derecelendirme zorunluluğu kaldırıldı

BDDK, 500 milyon lira ve üzeri kredisi olan şirketlerin yeni kredi için derecelendirme kuruluşu ile geçen yıla kadar sözleşme imzalaması zorunluluğunu kaldırdı.

188 yıllık pideci kriz nedeniyle kapısına kilit vurdu

İzmir’de 188 yıllık pideciyi işleten Mehmet Somay, artan maliyetler sebebiyle dükkanını kapattı.

TÜİK: 2021’de dolar kazandırdı, TL kaybettirdi

TÜİK'in açıkladığı verilere göre aralıkta aylık en yüksek reel getiri sağlayan yatırım aracı ABD Doları oldu. Finansal yatırım araçları yıllık olarak değerlendirildiğinde de dolar, en yüksek reel getiriyi sağlayan yatırım aracı oldu. Türk lirası mevduatlarının 2021'deki reel getirisi ise ekside kaldı.

İhracatçıların kur garantisi talebi karşılık bulmadı

İhracat gelirlerinin yüzde 25'inin Merkez Bankası’na satılmasını zorunlu kılan düzenlemenin ardından, uygulama ile ilgili olarak ihracatçı birlikleri dün TCMB Başkanı Şahap Kavcıoğlu ile bir araya geldi. İhracatçıların söz konusu yüzde 25'lik kısım ile ilgili kur garantisi beklentisi karşılık bulmadı.

MÜSİAD Başkanı'ndan 'faiz düşmedi' şikayeti

MÜSİAD Genel Başkanı Mahmut Asmalı, "Yüzde 14’lük politika faizi maalesef reel sektöre yansımış değil" dedi.

TCMB beşinci müdahale büyüklüğünü açıkladı

Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası 17 Aralık'ta yaptığı beşinci doğrudan döviz satışı müdahalesinin büyüklüğünün 2,12 milyar dolar olduğunu duyurdu.

Merkez Bankası net rezervleri 2002’den beri en düşük seviyede

Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası'nın (TCMB), net uluslararası rezervleri 8,3 milyar dolara geriledi.