Ekonomi Haberleri

Tıbbi cihazcı, yeni teknolojiyi dışarıya eskiyi iç pazara veriyor

İlaçtan sonra tıbbi cihaz sektöründen de “eski teknoloji” açıklamaları geldi. Yerli ve yabancı sektör temsilcileri, “Yeni cihazın maliyetini Türkiye kurtarmıyor. Yeniler ihraç ediliyor, eskiler iç pazara veriliyor” ifadelerini kullandılar.

Kayıtlı işsiz sayısında yüzde 23'lük artış!

Türkiye İş Kurumu Genel Müdürlüğü (İŞKUR) verilerine göre, nisan ayında kayıtlı işsiz sayısı önceki yılın aynı ayına göre yüzde 23 arttı.

Süt ürünlerine zam geliyor: 'Bizim de moralimiz bozuk'

Üreticiler, çiğ süt fiyatlarındaki artışın süt ürünlerine yüzde 30 zam olarak yansıyacağını bildirdi. Tüketimde de düşüş beklentisi var.

Fiyatlar arttıkça marketlerdeki alarmlı ürün sayısı artıyor

Marketlerde etiketlerdeki yükseliş kadar güvenlik görevlisi sayısındaki ve alarm takılan ürünlerdeki artış dikkat çekiyor. 10 yıldır marketlerde çalışan kasiyer, “Ürünler zamlandıkça, alarm sayısı arttı. Artık içerisi banka gibi. Güvenlik diken üstünde” dedi.

Kur korumalı mevduat bankalara yaradı... Bankaların karı ilk çeyrekte yüzde 285 arttı

Merkez Bankası’ndan yüzde 14, halktan yüzde 17 faizle para toplayan bankalar, 2021’in ilk çeyreğinde 16.4 milyar TL olan net kârını yüzde 285 artırdı. Bankalar bu yılın ilk üç ayında geçen yılın toplam karının yarısından fazlasını elde etti.

Ankara’da ekmeğe zam geldi

Ankara'da ekmek fiyatına 25 kuruş zam geldi. Ankara Fırıncılar Odası Başkanı Gürsel Alnıaçık, ekmeğin fiyatının 3 TL olduğunu ifade etti.

Otobüs bilet fiyatları yüzde 150 arttı

Obilet.com CEO’su Yiğit Gürocak, otobüs fiyatlarında yıllık fiyat artışının yüzde 150 olduğunu kaydetti.

Enflasyon artışında Türkiye dünyayı üçe katladı

Türkiye'de gıda enflasyonu dünya ortalamasını üçe katladı. Birleşmiş Milletler Gıda ve Tarım Örgütü’nün raporuna göre geçtiğimiz ayda küresel gıda fiyatlarındaki ...

Et ve Süt Kurumu'ndan 'zam' açıklaması

Et ve Süt Kurumu, et fiyatlarına zam geleceği iddialarına ilişkin açıklama yaptı. Açıklamada, "Spekülatif fiyat hareketleri kurumumuz tarafından yakından takip edilmektedir" denildi.

Ziraat Bankası’nın eski yöneticisi: Temmuz'da asgari ücret 6 bin 500 TL olmalı

Ziraat Bankası’nın eski Genel Müdür Yardımcısı Şenol Babuşcu, TÜİK'in açıkladığı enflasyon verilerine ilişkin sosyal medya hesabından enflasyonun 2022’nin ilk 6 ayında yüzde 45 artacağını dile getirdi.

TÜSEDAD Başkanı Solakoğlu: Kırmızı ete 7 TL zam gelecek

Tüm Süt Et ve Damızlık Sığır Yetiştiricileri Derneği Başkanı Sencer Solakoğlu, pazartesi günü itibarıyla kırmızı ete 7 TL zam geleceğini açıkladı.

TÜİK: Toplam gelirin yüzde 46,7'si yüzde 20'lik grubun elinde

Türkiye İstatistik Kurumu araştırmasına göre, en yüksek gelir grubunun toplam gelirden aldığı pay yüzde 46,7 oldu. Sürekli yoksulluk oranı ise bir önceki yıla göre 0,1 puan artarak yüzde 13,8 oldu.

Sigaraya bir zam daha... Efes grubu biraları da zamlandı!

Philip Morris ve JTI grubundaki sigaraların ardından TT grubu sigaralara zam geldi. Ayrıca, Efes grubunun ithal biralarının da fiyatları arttı.

Nisan'da otomobil ve ticari araç satışları azaldı

2022 yılı Nisan ayı otomobil ve hafif ticari araç pazarı 2021 yılı Nisan ayına göre yüzde 2.4 azalarak 60.035 adet oldu.

Emekli ve memurların temmuz zammı oranı belli olmaya başladı!

Milyonlarca emekli ve memurun beklediği temmuz zammına kısa bir süre kala enflasyon oranları da belli olmaya başladı. Buna göre ilk 4 aylık enflasyon 31,71 olarak gerçekleşti. SSK, Bağ-Kur emeklilerine yüzde 31,71, memur ve memur emekliliklerine yüzde 24,71 enflasyon zammı imkânı doğdu.

Merkez Bankası rezervleri azaldı

TCMB toplam rezervleri 106 milyar 864 milyon dolar oldu, net uluslararası rezervler 155 milyon dolar düşüş gösterdi.