Ekonomi Haberleri

ENAG'a göre yıllık enflasyon yüzde 82.81

Enflasyon Araştırma Grubunun (ENAG) aralık ayı enflasyonunu yüzde 19.35 yıllık enflasyonu ise yüzde 82.81 olarak açıkladı.

Merakla beklenen enflasyon rakamı açıklandı: 19 yılın zirvesi

TÜİK, merakla beklenen aralık ayı enflasyonunu yüzde 36,08 olarak açıkladı. Aylık bazda oran yüzde 13,58 oldu.

Döviz kurları 2022'nin ilk işlem gününe yükselişle başladı: Dolar 13.50

Döviz kurları 2022'nin ilk işlem gününe yükselişle başladı: Dolar 13.50

İstanbul’da yaşamanın maliyeti yüzde 50 arttı

İstanbul Planlama Ajansı tarafından hazırlanan İstanbul Barometresi araştırmasının sonuçlarına göre, İstanbul'da yaşam maliyeti kasım ayı itibarıyla son bir yılda yüzde 50.18 arttı.

Türk Lirasındaki değer kaybına karşı yeni finansal araçlar devreye alınacak

Cumhurbaşkanlığı Finans Ofisi Başkanı Prof. Dr. Göksel Aşan, hükümetin enflasyona karşı yeni finansal araçları devreye sokma hazırlığında olduğunu belirtti.

Merkez Bankası faiz indirimine giderken, ticari kredi faizleri 2.5 yılın en yüksek seviyesine çıktı

24 Aralık haftası itibariyle ticari kredi faizleri 2.65 puan yükselişle yüzde 23.56’ya çıktı. Ticari kredi faizleri, Temmuz 2019'dan bu yana en yüksek seviyesini gördü.

Bir ailenin sadece fatura giderleri aylık bin TL'yi aştı

Faturalardaki son durumu EMO Yönetim Kurulu Üyesi Sakarya ve TMMOB Makina Mühendisleri Odası Enerji Çalışma Grubu Başkanı Türkyılmaz değerlendirdi. Türkyılmaz’ın hesaplamasına göre, elektrik, doğalgaz, su, telefon ve internet faturalarının toplamı İstanbul’da yaşayan bir aile için 997.69 TL’ye, Ankara’da yaşayan bir aile için ise 1025 TL’ye ulaştı.

İstanbul'da Aralık ayının zam şampiyonu salatalık

İstanbul Ticaret Odası'nın (İTO), hazırladığı endekse göre kentte Aralık'ta önceki aya göre fiyatı en çok artan ürün yüzde 49.09 ile salatalık, en fazla azalan ürün ise yüzde 41.83 ile maç giriş bileti ücreti oldu.

2022 araç muayene ücreti ve trafik cezalarına büyük zam!

2022 yılının araç muayene ücret tarifesi ve bu yıl uygulanacak trafik ceza ücretleri belli oldu. Tarifeye göre yeniden değerlendirmeye alınan trafik ceza ve araç muayene ücretlerine yüzde 36.2 zam uygulandı.

İşçi, memur ve emeklinin gözü enflasyon rakamlarında

İşçi, memur ve emeklilere yapılacak zam oranlarında belirleyici olan 2021'in 6 aylık enflasyon rakamı, yarın TÜİK tarafından açıklanacak aralık ayı verisiyle netleşecek.

Merkez Bankası temerrüt faiz oranını yüzde 17.25 olarak belirledi

Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası (TCMB), mal ve hizmet tedarikinde geç ödemelerde uygulanacak temerrüt faiz oranını yüzde 17.25, alacağın tahsili masrafları için talep edilebilecek asgari giderim tutarını da 555 lira olarak belirledi.

Zamlar durmak bilmiyor! Bir zam da Osmangazi Köprüsü geçişlerine geldi

Yeni yılda bir zam da Osmangazi Köprüsü'nden geçişlere geldi. Geçen yıl otomobil için alınan ücret 147.5 TL'den 184.5 TL'ye yükseldi. Bu da yüzde 25 zamma karşılık geliyor.

Bursa’da toplu taşımaya yüzde 20 zam

Bursa'da toplu ulaşıma yüzde 20 zam yapılırken, öğrenci aylık abonman kartına da yüzde 22 indirim geldi. 1 Ocak 2022'de uygulamaya giren yeni düzenleme ile metro 4,20 TL, otobüs uzun hat 5,30 TL, kısa hat 4,70 TL'ye yükseldi.

EMO: 4 kişilik bir ailenin faturası 364 liraya çıkacak

EMO İzmir Şubesi Yönetim Kurulu, bugünden itibaren geçerli olan yeni elektrik tarifesiyle, 4 kişilik bir ailenin asgari yaşam standartları için tüketeceği varsayılan 230 kWh'lik enerjinin faturasının yüzde 73'lük artışla 364 TL’ye yükseleceğini hesapladı.

Bir zam da arabalı vapur seferlerine geldi

İstanbul'da köprü geçiş ücretlerine ve Avrasya Tüneli'ne gelen zammın ardından İDO'ya bağlı Sirkeci-Harem arabalı vapur fiyatları da zamlandı. Eskihisar-Topçular arabalı vapur ücretlerine de yüzde 50'nin üzerinde zam yapıldığı duyuruldu.

Zamların arkası kesilmiyor! Bir büyük zam daha

Ulaştırma ve Altyapı Bakanlığı, köprü ve Avrasya Tüneli geçiş ücretlerinden sonra Marmaray tarifelerine de zam yaptı. Bilet fiyatlarına gelen zammın ortalaması yüzde 36'yı buldu.