Ekonomi Haberleri

Doğalgaza zam!

Doğalgazda ekim ayı için mesken tarifesi sabit kalırken, sanayi ve elektrik üretim amaçlı tarifeye yüzde 15 zam yapıldı.

Borçlanma ekonomisi çöküşe gidiyor, dış borç stoku 30 Haziran itibarıyla 446,4 milyar dolar

Türkiye'nin dış borç stokundaki artış sürüyor. Hazine ve Maliye Bakanlığı, Türkiye'nin brüt dış borç stoku rakamlarını paylaştı. 2021'nin ilk çeyreğinde 430 milyar dolar seviyesinde olan borç stokunun, 30 Haziran itibarıyla 446,4 milyar dolara ulaştığı belirtildi.

LPG’ye büyük zam, pompaya yansıyacak

LPG'ye yarın geceden itibaren geçerli olmak üzere 71 kuruş zam kararı alındı. Zam pompa fiyatlarına da yansıyacak.

Yenilenmiş ürün nitelikli cep telefonlarında KDV oranı yüzde 1'e indirildi

Bugün yayımlanan Resmi Gazete'deki karara göre cep telefonlarının yenilenerek garantili olarak teslimlerinde yüzde 18 olan KDV oranı yüzde 1'e indirildi.

Dolar yine rekor tazeledi

Merkez Bankası'nın faiz indirimi üzerine yükselmeye başlayan dolar/TL, 8,93'ü geçerek rekor tazeledi. İstanbul serbest piyasada dolar 8,8720 liradan güne başladı. Akşam saatlerinde ise dolar/TL 8.9369'u ...

Benzine 29 kuruş zam

Benzine 30 Eylül'den itibaren geçerli olmak üzere 29 kuruş zam geldi.

Reuters, Türkiye için eylül ayı enflasyon tahmini

Reuters'ın yaptığı bir ankete göre, gıda fiyatlarının yüksek seyretmesi ve Merkez Bankası'nın (TCMB) faiz indirimi kararı ve TL'nin sürpriz bir şekilde düşüş göstermesiyle birlikte, eylül ayında Türkiye'de enflasyonun yüzde 19.7'ye yükselmesi bekleniyor.

65 maddeli vergi paketinin detayları belli oldu

65 maddelik vergi paketi 1 Ekim'de Meclis Başkanlığına sunulacak. AKP Grup Başkanvekili Mustafa Elitaş, “Vergiye gönüllü uyumu sağlayacak, kayıt dışı ile mücadelede etkinliği artıracak adımlar atıyoruz” dedi.

Gözler Botaş ve EPDK'da, elektrik ve doğalgaz fiyatları ne kadar artacak?

Enerji kaynaklarında birim fiyatları yükselmesi özellikle doğalgaz ve elektrik fiyatlarını tüm dünyada artırmaya devam ediyor. Botaş Eylül ayında elektrik üretimi ve sanayide kullanılan doğalgaza yüzde 15 zam yapmış ancak bu zam konut tüketimine yansıtılmamıştı. Ekim ayında ise hem elektrik hem de doğalgaz fiyatlarında önemli oranda artış yapılması bekleniyor.

Yeni 20 TL ve 5 TL'lik banknotlar tedavüle girdi

Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası (TCMB), E9 Emisyon Grubu V. tertip 20 TL ve 5 TL banknotlar bugünden itibaren tedavüle verecek.

2,5 milyon kişi kart borçlusu, daha da artıyor

her geçen gün artan kredi kartı kullanımı nüfusun 3 katına ulaştı. 276 milyon kartla yapılan 100 liralık harcamanın 81 lirası kredi kartı ile ödendi. Harcama yapılan kartlarda ise ödeme zorluğu çekiliyor. Kredi kartı borcu olan 2,5 milyon kişi var.

Honda, Türkiye’de üretimi durdurdu!

Honda'nın Türkiye'deki fabrikası, son aracın da üretim bandından inmesiyle resmi olarak kapatıldı.

Ekmek, bakliyat, hayvansal ürünler, bitkisel yağlar; zam furyası kapıda

Türkiye Gıda ve İçecek Sanayi Dernekleri Federasyonu (TGDF) Başkanı Şemsi Kopuz, üretim maliyetlerinde yüksek seyir devam ettiği takdirde, fiyat artışlarının kaçınılmaz olacağını söyledi.

Ticaret Bakanlığı'ndan indirimli satışlara ilişkin uyarı

Ticaret Bakanlığı, indirimli satışlarda tüketiciler tarafından dikkat edilmesi gereken hususlar konusunda uyarıda bulundu.

Standard & Poor’s, Türkiye'ye yönelik 2021 yılı ekonomik büyüme tahminini % 8,6’ya yükseltti

Uluslararası kredi derecelendirme kuruluşu Standard & Poor’s (S&P), Türkiye’nin 2021 yılı için ekonomik büyüme tahmininin yüzde 6,1’den 8,6’ya yükseltildiğini bildirdi.

Marketlere soruşturma: Savunma verecekleri tarih belli oldu

Rekabet Kurumu'ndan yapılan yazılı açıklamada, fahiş fiyatları araştırmak üzere Ticaret Bakanlığı'nın müfettiş gönderdiği zincir marketler, 27 Ekim'de sözlü savunma verecek.