Ekonomi Haberleri

3 yılda ekmeğin fiyatı yüzde 120 arttı

İstanbul Ticaret Odası meclis toplantısından çıkan karara göre, İstanbul’da ekmek fiyatına yüzde 25 zam yapıldı. Böylelikle, 230 gram ekmeğin fiyatı 2 TL’den 2,50 TL’ye yükseldi.

Hazine ve Maliye Bakanın dolar açıklaması: Bilerek yükseltmiyoruz, kurun değeri piyasada belirlenir

Hazine ve Maliye Bakanı Lütfi Elvan, doların yükselişi sonrası ortaya atılan iddialar hakkında açıklamalarda bulundu. Hükümetin ihracatı desteklemek amacıyla, yüksek döviz kuru hedeflediğine yönelik yorumların gerçek olmadığını belirten Elvan, "Türkiye dalgalı kur rejimi uygulamaktadır, kurun değeri de piyasada belirlenir" dedi.

Merkez Bankası yılsonu Dolar/TL beklentisini yeniden yükseltti

Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası anketinde yıl sonu dolar/TL beklentisi 9,22'den 9,98'e yükseldi. Anket sonucuna göre 12 ay sonrasının kur beklentisi ise 10 TL'nin üzerinde. 12 ay sonrası enflasyon beklentisi ise yüzde 15,61'e çıktı.

İktidar satmalara doyamadı; yeni özelleştirme kararı Resmi Gazete'de

İktidarın kararıyla Ankara'da Çayırhan Termik Santrali ile müştemilatı ve ilişkili maden sahaları bütün olarak özelleştirilecek.

Patronların asgari ücret planı vergide indirim yapılması

Asgari ücretle ile ilgili tartışmalar devam ederken patronlar kanadından yeni açıklamalar gelmeye devam ediyor. BİM İcra Kurulu Üyesi Haluk Dortluoğlu asgari ücretle çalışanların eylül aylarında ikinci ve daha yüksek oranlı vergi dilimine girdiğini, böylelikle net kazançlarında kayıp oluştuğuna dikkat çekerek, asgari ücrette ilk vergi diliminin yüzde 5'e düşürülmesi gerektiğini belirtti.

Dolar 10 TL sınırında

Piyasalardaki hareketlilik haftanın son gününde de sürüyor. Dolar, güne 9.97 seviyesinde başladı.

İstanbul'da ekmeğe yüzde 25 zam

İstanbul'un bazı ilçelerinde 1 Eylül'den itibaren 2.5 TL'den satılmaya başlanan ekmek fiyatlarındaki yüzde 25'lik artış, İstanbul Ticaret Odası'nın (İTO) dün akşamki meclis toplantısı sonrası resmileşti.

Bir Türk şirketi daha yabancı tekellerin eline geçti

Avusturyalı sanayi devi RHI Magnesita, Türk şirketi Sörmaş'ı bünyesine katmak için Rekabet Kurumu’na başvurdu. Bir dönem Kümaş ile de ilgilenen Avusturyalı dev, Sörmaş’ın yüzde 85'lik hissesi için 38,8 milyon euro ödedi.

Altın fiyatlarında yeni rekor: Gram 591, çeyrek 966 TL

Dün akşam saatlerinde 589 liraya kadar çıkarak rekor kıran gram altın, bugün 591 liraya yükselerek tarihi zirvesini gördü. Gram güne ise 587 liradan başlamıştı.

İş dünyasından asgari ücret açıklamaları: Artış enflasyon rakamının üzerinde olmalı

Müstakil Sanayici ve İşadamları Derneği (MÜSİAD) Başkanı Mahmut Asmalı, asgari ücrete yapılacak zammın enflasyon oranının en az 10 puan üzerinde olması gerektiğini söyledi. İstanbul Ticaret Odası (İTO) Başkanı Şekib Avdagiç ise asgari ücretteki artışın işveren ile hükümet arasında bölüşülmesini gerektiğini söyledi.

Dolar yine rekor tazeledi; 1 dolar 9.93 TL

Döviz kurları güne yatay açılış yaparken, Dolar/TL rekor tazeledi. Dolar, 9.93'ü gördü.

Hazır giyimcilerden yüzde 70 zam sinyali

İHKİB Başkanı Mustafa Gültepe, hazır giyimde Mayıs ayından sonra yüzde 60-70 oranında zam geleceğini, enflasyona olumsuz anlamda en büyük katkının sağlanacağı sektörün hazır giyim olacağını söyledi.

Dolar 10 TL'ye doğru ilerliyor

Güne 9,74 seviyesinde başlayan dolar/TL’de öğleden sonra yükselişe geçti. Dolar/TL kuru 9,86 seviyesine yükseldi.

Altın fiyatlarında yeni rekor: Gram 578, çeyrek 945 TL

Altın fiyatları güne hafif kayıpla başlamasına karşın, hafta başındaki kazanımlarını koruyarak öğle saatlerinde tarihi zirvelerini gördü. Gram altın 578 lirayla, çeyrek altın ise 945 lirayla rekor kırdı.

Benzine 32 kuruş indirim

Enerji Petrol Gaz İkmal İstasyonları İşveren Sendikası (EPGİS), bu geceden itibaren geçerli olmak üzere benzine 32 kuruş indirim yapıldığını açıkladı.

Dolar 9.80 liranın üstüne çıktı

Dolar öğle saatlerinde 9.82'ye kadar yükselirken, Euro da 11.34'ü gördü