Emekli amiraller iddianamesine ADD'den tepki: Hukuk faciası

Emekli amiraller iddianamesine ADD'den tepki: Hukuk faciası
Atatürkçü Düşünce Derneği, 103 amiral hakkında hazırlanan iddianameye tepki gösterdi. Açıklamada 'haksız, hukuksuz iddianameye karşı amirallerin yanındayız' denildi.

Ankara Cumhuriyet Başsavcılığı'nca 'Montrö' açıklamasında imzası olan Amiraller hakkında hazırlanan iddianame Ankara 20. Ağır Ceza Mahkemesine gönderildi. İddianamede Amirallerin 3 yıldan 12 yıla kadar 'Devletin Güvenliğine veya Anayasal Düzene Karşı Suç İşlemek için Anlaşma' suçundan cezalandırılmaları talep edildi.

Atatürkçü Düşünce Derneği (ADD) Montrö'ye sahip çıkmak ve “Sarıklı Amiral” olayına tepki için basın duyurusu yayınlayan 103 emekli amiral hakkında hazırlanan iddianameye tepki gösterdi.

ADD ve Genel Başkan Hüsnü Bozkurt'un sosyal medya hesaplarından paylaşılan açıklamada, emekli amiraller hakkında 3 yıldan 12 yıla kadar ceza istenen iddianame için “hukuk faciası” tanımlaması yapıldı. "Montröyü Savunuyoruz" etiketiyle paylaşılan açıklama şöyle devam etti:

“(...) Bir hukuk faciası olmasının yanında esasen her Türkiye Cumhuriyeti vatandaşının asli görevi olması gereken Cumhuriyetimizin tapu senedi oldukları tartışmasız uluslararası antlaşmaları ve Türkiye'nin bölünmez bütünlüğünü savunmayı suç sayarak cezalandırma çabasıdır.

Atatürkçü Düşünce Derneği bu haksız, hukuksuz, esef ve ciddi endişe verici çabayı kabul edilemez bulmakta, amirallerimizin yanında olduğunu kamuoyu ile paylaşmayı görev saymaktadır. Saygı ile duyururuz.”