Enes Kara’nın ölümü sonrası bakanlar hakkında suç duyurusu

Enes Kara’nın ölümü sonrası bakanlar hakkında suç duyurusu
Avukat Şule Nazlıoğlu Erol ve avukat Türker Tok, son olarak Enes Kara’nın hayatını kaybetmesi ile gündeme gelen denetlenmeyen yurtlar nedeniyle Milli Eğitim Bakanı Mahmut Özer ile Gençlik ve Spor Bakanı Mehmet Muharrem Kasapoğlu hakkında görevini kötüye kullanma suçunu işledikleri iddiasıyla suç duyurusunda bulundu.

Enes Kara’nın hayatını kaybetmesi ile Türkiye’nin gündemine oturan denetlenmeyen yurtlar konusu yargıya taşındı.

Avukatlar Şule Nazlıoğlu Erol ve Türker Tok, Milli Eğitim Bakanı Mahmut Özer, Gençlik ve Spor Bakanı Mehmet Muharrem Kasapoğlu ile iki bakanlıktaki diğer görevliler hakkında görevi kötüye kullandıkları iddiasıyla Ankara Cumhuriyet Başsavcılığı’na suç duyurusunda bulundu.

Veryansın Tv'de yer alan habere göre, suç duyurusu dilekçesinde Milli Eğitim Bakanlığı ile Gençlik ve Spor Bakanlığı’nın sorumlulukları hatırlatıldı.

‘MEB TEVHİDİ TEDRİSAT KAPSAMINDA DENETLEMEK ZORUNDA’

Anayasa’nın 430 sayılı Tevhidi Tedrisat Kanunu çerçevesinde MEB’in çağdaş eğitimi planlayıp uygulamak, takip edip denetlemek zorunda olduğuna dikkat çekilen dilekçede, “Yasal mevzuata rağmen merdivenaltı çağ dışı eğitim kurumlarına göz yumulmakta ve örtülü desteklenmektedir” denildi

'GENÇLİK VE SPOR BAKANLIĞI YURT İMKANI YARATMALI’

Yurt ve barınma imkanı yaratması gereken Gençlik ve Spor Bakanlığı’nın görevini yerine getirmediği belirtilen dilekçede, “Basında kamu yurtlarının bir kısmımın tarikat ve cemaatlere devredildiği, kamu kaynaklarının bunlara aktarıldığı haberleri çıkmaktadır. Eğer bu durum gerçek ise vahim bir gidişatla karşı karşıyayız. Devletin anayasal kurumlarının buna seyirci kalmaması, yasal gereğinin yapılması gerekir” ifadeleri kullanıldı.

Şikayet dilekçesinde, suç duyurusunda bulunma nedenleri; Antalya'da özel bir öğrenci yurdunda aşçı olarak çalışan kişinin, yemekhanede üniversite öğrencisi Mehmet Sami Tuğrul'un başını satırla kesip öldürmesi, Erzurum’da bir Kur’an kursunda yaşları 10 ila 11 arasında değişen 7 çocuk cinsel istismara uğraması ve Ener Kara’nın ölümü olarak gösterildi.

KAMU DAVASI TALEBİ

Erol ve Tok, dilekçede gerekli adli soruşturmanın yapılarak görevlerini yapmadıkları ve görevlerini kötüye kullandıkları iddiasıyla Ankara Cumhuriyet Başsavcılığı’na kamu davası açılması talebinde bulundu.