Erdoğan'dan Finlandiya ve İsveç'in NATO üyeliğine kırmızı kart

Erdoğan'dan Finlandiya ve İsveç'in NATO üyeliğine kırmızı kart
Cumhurbaşkanı ve AKP Genel Başkanı Recep Tayyip Erdoğan, Cuma namazı çıkışında gazetecilerin sorularını yanıtladı. Erdoğan, NATO üyeliği için yeşil ışık yakan Finlandiya için, ''Olumlu bir düşünce içerisinde değiliz" dedi, "İskandinav ülkeleri terör örgütü misafirhanesi gibi. PKK'sı, DHKP-C'si Hollanda, İsveç'te yuvalanmış durumdalar" diye konuştu.

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Finlandiya ve İsveç'in NATO'ya üyelik süreci hakkında dağerlendirmelerde bulundu. Erdoğan, "Şu anda İsveç ve Finlandiya ile ilgili gelişmeleri takip ediyoruz ama olumlu bir düşünce içinde değiliz" ifadelerini kullandı.

Erdoğan, cuma namazının ardından gazetecilerin sorularını yanıtladı.

Birleşik Arap Emirlikleri Devlet Başkanı Şeyh Halife bin Zayid Al Nahyan'ın ölümü üzerine açıklama yapan Erdoğan, "Taziye için bir ziyarete gideceğiz" dedi.

ABD'nin Suriye’nin kuzeydoğusunda yaptırım muafiyeti kararına tepki gösteren Erdoğan, "YPG bir terör örgütüdür. PKK neyse YPG de odur. Dolayısıyla Amerika'nın bu yanlışını kabullenmemiz mümkün değil" diye konuştu.

Erdoğan'ın açıklamalarından öne çıkanlar şöyle:

BAE DEVLET BAŞKANI'NIN ÖLÜMÜ

"Uzun süredir rahatsızlığı vardı, bugün de rahmeti rahmana kavuştu. Allah rahmet eylesin. Taziye için bir ziyarete gideceğim.

FİNLANDİYA'NIN NATO ÜYELİĞİ SÜRECİ

Biz şu anda İsveç ve Finlandiya ile ilgili gelişmeleri takip ediyoruz ama olumlu düşünce içinde değiliz. Daha önce Yunanistan'la ilgili NATO konusunda yanlış yaptılar önceki yönetimler, Yunanistan'ın Türkiye'ye karşı takındığı tavrı biliyorsunuz İkinci, yanlışı işlemek istemiyoruz. İskandinav ülkeleri terör örgütleri için misafirhane gibi. Oraların hatta daha da ileri gidiyorum parlamentolarında da yer alıyorlar.

ABD'NİN YAPTIRIM MUAFİYETİ KARARI

Her şeyden önce YPG bir terör örgütüdür. PKK neyse YPG de odur. Amerika'nın bu yanlışını kabullenmemiz mümkün değil. Amerika son dönemlerde gelen yönetimlerin hepsi PKK terör örgütüne karşı veya Suriye'nin kuzeyindeki tüm yapılanmalara karşı her türlü maddi destekleri vermiştir. TIR'larla buralara araç gereç mühimmatı sevk etmiştir. Şimdi de bu tür şeyleri duyuyoruz. Burada PKK'sı, YPG'si vs. Kim olursa olsun, Irak'ın kuzeyinde ne yaptıysak Suriye'nin kuzeyinde de aynısını yapmaya devam edeceğiz.