Erdoğan'ın araç tasarrufu

Erdoğan'ın araç tasarrufu
Ekonomi Reform Paketi ile birlikte kamuda araç satın alınması ve kiralanmasına kısıtlama getirilirken Türkiye Uzay Ajansı Başkanlığı (TUA) biri VIP minibüs olmak üzere 5 araç kiralayacak. VIP minibüsün arka koltukları karşılıklı oturma düzenine geçebilecek ve yakıtı TUA tarafından karşılanacak.

Erdoğan'ın 'kamuda araç israfını durduracağız' açıklamasından kısa süre sonra Türkiye Uzay Ajansı, 1’i VIP minibüs olmak üzere 5 araç kiralıyor.

3 BİNEK ARAÇLA BİR ADET 18 KİŞİLİK MİNİBÜS OLACAK

Kiralanacak 3 binek araç, 2019 model yılını ve 50 bin kilometreyi (km) geçmemiş olacak. Araç renkleri ise metalik gri, siyah, füme veya lacivert olarak belirlenirken araçlarda ön ve arka kol dayama ünitesi, elektrikli ve ısıtmalı ve otomatik katlanabilen yan aynalar, sis farları bulunacak. Ayrıca 17+1 kişilik bir minibüs de ihale şartnamesinde yer aldı. Bu araç da 2019 model yılını ve 80 bin km’yi geçmemiş olacak. Minibüste renk seçenekleri ise gri, siyah veya beyaz renkle sınırlı tutuldu.

CHP Mersin Milletvekili Ali Mahir Başarır, Türkiye Uzay Ajansı’nın 1’i VIP minibüs olmak üzere 5 araç kiralayacak olmasını eleştirdi. 

Kamudaki araç kısıtlaması açıklamasının bir yalandan ibaret olduğunu belirten Başarır, "AKP Genel Başkanı, 12 Mart’ta açıklamış olduğu ‘Ekonomi Reform Paketi’ ile birlikte kamuda araç satın alınması ve kiralanmasına sınırlamalar getirileceğini açıklamış ve bu konuda ciddi bir şekilde tasarrufa gidileceğini dile getirmişti. Fakat, görüyoruz ki Türkiye Uzay Ajansı Başkanlığı, 1 Mayıs 2021 ile 31 Aralık 2023 tarihleri arasında biri VIP araç olmak üzere, yakıt masraflarını da Türkiye Uzay Ajansı’nın karşılayacağı 5 araç ve 2 şoför hizmet alımı yapacak. Kamuda kullanılan araç sayısı 125 bin" dedi.

ARAÇLARIN ÖZELLİKLERİ 'UZAY MEKİĞİ' GİBİ

Türkiye Uzay Ajansı’nın açmış olduğu ihalede, araçların özelliklerinin uzay mekiğini aratmadığını ifade eden Başarır şöyle konuştu:

"AKP iktidarının belki de 19 yılda vazgeçemediği yegâne şeylerden birisi de halkımızın vergileriyle kullanmış olduğu kamu araçları. AKP iktidarına göre, ‘Uzay Araştırması’ yapmak için en gerekli şey, VIP araçlar. 2021 yılı Strateji ve Bütçe Başkanlığı verilerine göre, Türkiye Uzay Ajansı’nın bütçesi 5 milyon dolar civarında. Diğer ülkelere baktığımızda ise, 300 milyon dolar ile 19.5 milyar dolar arasında değişiyor. Çünkü, diğer ülkelerin amacı belli; uzayda yeni bir yaşam ve teknolojik gelişme. Fakat kendi ülkemize baktığımızda ise esas amaç birilerinin konforlu bir şekilde yaşam sürmesi. Aracın renginden, şanzımanının nasıl olacağına; klimasının özelliklerinden, bilgi ekranının nasıl olacağına kadar her şey ince eleyip sık dokunmuş ama aynı hassasiyet uzayla ilgili kavramlar ve malzemeler için ne yazık ki geçerli değil. Bu da iktidarın, uzaya çıkma konusundaki samimiyetini gözler önüne sermektedir."