FETÖ'cü Enes Kanter hakkında re’sen soruşturma açıldı

FETÖ'cü Enes Kanter hakkında re’sen soruşturma açıldı
NATO üyesi Norveç’in başkenti Oslo’da yapılan bir forumda, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Putin, Xi Jinping, Esad, Maduro, Reisi, Kim gibi birçok devlet başkanının, “Diktatörleri çiğne” etiketinin bulunduğu fotoğrafları yere koyuldu ve katılımcılar tarafından çiğnendi. İstanbul Cumhuriyet Başsavcılığınca, etkinlikte Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın posterinin üzerine basarak paylaşım yapan FETÖ'cü Enes Kanter'e re'sen soruşturma başlatıldı.

ABD merkezli İnsan Hakları Vakfı’nın (Human Rights Foundation) düzenlediği Oslo Özgürlük Forumu 2022, Norveç’in başkenti Oslo’da yapıldı. Her sene sözde özgürlük savunucularının konuşma yaptırıldığı 2009’da oluşturulan Oslo Özgürlük Forumu bu sene rezil bir eyleme imza attı. Devlet başkanlarının fotoğrafları katılımcılar tarafından çiğnendi. Norveç devletinin de destek verdiği, ABD ve Batılı ülkelere toz kondurulmayan etkinlikte, gelişen dünyanın devlet başkanlarına, zalim, katil, diktatör gibi sıfatlandırmalarla hitap edildi. FETÖ’cülerden kaçaklara kadar birçok kişinin katıldığı forumda, #StepOnTyranny etiketiyle sosyal medyada fotoğraflar paylaşıldı.

FETÖ’CÜ KANTER KONUŞMACI OLDU

FETÖ’nün başı olan Fethullah Gülen’in manevi oğlu olarak bilinen ve ismini Enes Freedom olarak değiştiren Enes Kanter, bu sene konuşmacılar arasındaydı. Kanter, Twitter’dan yaptığı paylaşımda Erdoğan’ın fotoğrafının bulunduğu afişi yere koyup üstüne bastığı görüntüleri yayınladı. Forumda konuşmacılardan birisi olan Kanter, Erdoğan’dan diktatör olarak bahsederken Oslo’daki foruma katılanları kahraman olarak tanımladı. Kanter’in hedefinde sadece Türkiye yoktu. Kanter, Belarus ve Çin’i de hedef aldı. Konuşmasının bir kısmını Çin’i hedefe koyarak yapan Kanter, üzerlerinde Doğu Türkistan bayrağı olan, “Özgür Çin” gibi ifadelerin olduğu ayakkabıları tanıttı. Kanter’in sahneye çıktığı ayakkabısında da Ukrayna bayrağı bulunuyordu. Forumu düzenleyen İnsan Hakları Vakfı, Kanter’e ödül verdi.
Ayrıca sosyal medyada etkinliğe FETÖ’cülerden destek de geldi. FETÖ’cü hesaplar Twitter’da Erdoğan’ın fotoğrafının olduğu afişlerin ayaklar altına alındığı görüntüleri paylaştı.

ENES KANTER HAKKINDA RE'SEN SORUŞTURMA

İstanbul Cumhuriyet Başsavcılığınca, AKP'li Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın posterinin üzerine basarak paylaşım yaptığı gerekçesiyle cemaatçi Enes Kanter'e re'sen soruşturma başlatıldı.

İstanbul Cumhuriyet Başsavcılığı tarafından, sosyal medya hesabından Kanter hakkında 'Cumhurbaşkanına hakaret' suçundan re'sen soruşturma başlatıldı.