Göç sorununa karşı Türkiye sınırına 'çit' öneren Çekya Başbakanı, AB'yi seçimlere müdahale etmekle suçladı

Göç sorununa karşı Türkiye sınırına 'çit' öneren Çekya Başbakanı, AB'yi seçimlere müdahale etmekle suçladı
Çekya Başbakanı Andrej Babis, Avrupa Birliği'nin ülkede devam eden genel seçim kampanyası sürecine müdahale etmekle suçladı.

Son günlerde göç sorunuya alakalı Brüksel'in tepkisini çeken Çekya Başbakanı Andrej Babis, Avrupa Birliği'ni (AB) ülkedeki genel seçimlere müdahaleyle suçladı.

Parlamentni listy portalına röpotaj veren Babis, "Brüksel, alakaları olmamamsına rağmen seçim kampanyamıza karşıyor. Bu onların işi değil! Biz özgür ve bağımsız bir ulusuz" ifadelerini kullandı.

Babis, "Bu ayrıca (iktidar partisi) ANO partisine kimin başkanlık edeceğini ve kimin ülkeyi yönetip yönetmeyeceğini söyleyen (Avrupa Komisyonu Başkan Yardımcısı, Çekya vekili Vera) Jourova için de geçerli. Bu onun sorunu değil, onu ilgilendirmez ve bu konuda konuşmaya hakkı yok" dedi.

Brüksel'deki siyasetçilerin bu tür eylemlerinin Çek Cumhuriyeti'ne bir saldırı ve içişlerine müdahale olarak görülebileceğinin altını çizen Başbakan Babis, şöyle devam etti:

"Bu çoğunlukla Avrupa Parlamentosu'ndan geliyor ve yalnızca Çek Cumhuriyeti'ni değil, Macaristan ve Polonya'yı da etkiliyor. Bunu seçimleri etkileme niyetleriyle ilişkilendiriyorum."