Gündem Haberleri

Altun: Türkiye kimsenin bekleme odası değildir, olmayacaktır

Cumhurbaşkanlığı İletişim Başkanı Fahrettin Altun, ABD'nin bazı Afganların Türkiye dahil üçüncü ülkeler üzerinden ABD'ye göç başvurusu yapabilecekleri açıklamasına, "Türkiye kimsenin bekleme odası değildir, olmayacaktır" sözleriyle tepki gösterdi.

'Termik santral alevlerle yüz yüze'

Milas Belediye Başkanı Muhammet Tokat, ilçedeki yangınların ilk defa termik santrallerle yüz yüze geldiğini belirterek, durumu korku içerisinde takip ettiklerini söyledi.

Manavgat yangınıyla ilgili 16 yaşındaki şüpheli tutuklandı

Antalya'nın Manavgat ilçesinde 28 Temmuz'da başlayan orman yangınlarıyla ilgili Manavgat Cumhuriyet Başsavcılığı'nın başlattığı soruşturma kapsamında, ilçe merkezindeki yangını çıkardığı belirlenen 16 yaşındaki şüpheli tutuklandı. Öte yandan Denizli'de de boş arazide yangın çıkarmaya çalıştığı belirlenen zanlı da tutuklandı.

YKS tercih tarihleri 20 Ağustos'a uzatıldı

Cumhurbaşkanı Erdoğan, yangın ve sel felaketleri sebebiyle, 5-13 Ağustos olarak belirlenen YKS 2021 tercih tarihlerinin 20 Ağustos'a uzatıldığını bildirdi.

Tarım Bakanı Pakdemirli: 38 ilde 163 yangın çıktı, 152 tanesi söndürüldü

Tarım ve Orman Bakanı Bekir Pakdemirli, orman yangınlarına 72 hava aracının müdahalede bulunduğunu belirterek, "38 ilde 163 yangın çıktı, 152 tanesi söndürüldü" dedi.

Yangın haberlerinin arkası kesilmiyor; Kovada Gölü Milli Parkında yangın

Isparta’da Çandır Yazılı Kanyon Tabiat Parkı çevresindeki yangınla mücadele devam ederken akşam saatlerinde Isparta’nın Eğirdir ilçesi yakınlarında ki Kovada Gölü Milli parkı yakınlarında yeni bir yangın başladığı haberi geldi. Yangın hızla büyürken Çandır’daki yangınla mücadele eden ekiplerin bir bölümü Kovada Gölü Milli parkına sevk edildi.

Prof. Dr. Neyişçi: 35 yıldır söylediklerimiz ve projelerimiz dikkate alınsaydı bu felaket yaşanmazdı!

1986'dan bugüne orman yangınlarına karşı alınabilecek önlemleri araştıran Prof. Dr. Tuncay Neyişçi, servi ağacının en zor yanan 10 tür arasında olduğuna vurgulayarak, "35 yıldır söylediklerimiz ve projelerimiz dikkate alınsaydı bu felaket yaşanmazdı" diye beyanat verdi.

MSB'den askerin yangına müdahalesini içeren açıklama

Gündem MSB'den askerin yangına müdahalesini içeren açıklamada Milli Savunma Bakanlığı (MSB), '400'den fazla Mehmetçik; 3 İnsansız Hava Aracı (İHA), 4 helikopter, 2 çıkarma gemisi 50'den fazla itfaiye, arazöz ve iş makinası ile görev yapıyor' dedi.

Akar'dan Yunanistan'a sert eleştiri

Milli Savunma Bakanı Hulusi Akar, Yunanistan'ın tavrını ise eleştirip, orman yangınları ile mücadelede TSK'nın da yoğun görev aldığını bildirdi. ''Biz yangın felaketi ile mücadelemize devam ederken tehdit ve yaptırım dilini kullanmayı sürdüren bir komşumuz var" dedi.

3 ilde orman yangınları ile mücadele devam ediyor

Muğla'da devam eden orman yangınlarını kontrol altına alma çalışmaları devam ediyor. Antalya'nın Manavgat ve Gündoğmuş ilçelerindeki yangınları söndürmek için de ekipler yoğun çaba sarf ediyor. Isparta'da da orman yangınları sürüyor.

Orman Genel Müdürü: 144 orman yangınının 134'ü kontrol altına alındı

Türkiye'de orman yangınlarını söndürme çalışmaları devam ederken, Orman Genel Müdürü Bekir Karacabey, 6 günde Türkiye'nin farklı illerinde çıkan toplam 144 orman yangınının 134'ünün kontrol altına alındığını, 5 ilde devam eden 10 yangın için mücadelelerin sürdüğünü bildirdi.

Yangınlardan etkilenen bölgelerde SGK primi borçları ertelendi

Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Vedat Bilgin, yangın bölgelerindeki SGK prim borçları ödemelerinin ertelendiğini duyurdu.

Bayburt’ta sağanak sele neden oldu: 11 hayvan öldü

Bayburt'un Demirözü ilçesinde etkili sağanağın neden olduğu selde, ev ile ahırları su bastı, 6'sı büyükbaş 11 hayvan öldü. Ekipler, ilçede su tahliyesi ve temizlik çalışması gerçekleştirip, kapanan yolları da ulaşıma açtı.

Komutandan provokasyonlara karşı alkışlanacak hareket

Günlerdir süren yangınlara karşı mücadele devam ederken bazı vatandaşlar sabotajlara karşı silahlanarak nöbet tutmaya başladı. Vatandaşları olası provokasyonlara karşı uyaran jandarma komutanı, "O üye olduğunuz WhatsApp gruplarını silin ve bunlara inanmayın. O gruplar takip ediliyor" dedi.

Datça açıklarında 4.3 büyüklüğünde deprem

Muğla'nın Datça ilçesi açıklarında 4,3 büyüklüğünde deprem meydana geldi.

AKP'li başkandan tepki çeken açıklama: Evi eski olanlar keşke benim evimde yansaydı diyecek

AK Partili Antalya Gündoğmuş Belediye Başkanı Mehmet Özeren, Türkiye'de yangın bölgesinde evleri yanan kişilere ilişkin açıklamalarda bulundu. Özeren, "Evleri kullanılamaz hale gelen vatandaşlarımız için TOKİ tarafından 20 yıl ödemeli, istedikleri şekilde evler yapılacak. Evi eski olan vatandaşlar, 'Keşke bizim de evimiz yansaydı' diyecekler" dedi.