Gündem Haberleri

Çavuşoğlu ve Lavrov'dan 'Kanal İstanbul' açıklaması

Rusya Dışişleri Bakanı Sergey Lavrov ile Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu, basın toplantısında konuştu. Lavrov, "Kanal İstanbul'un yapılması, yabancı ülkelerin askerlerinin orada konuşlanmasına sebep olmayacaktır" ifadelerini kullandı. Çavuşoğlu ise "Ne kanal İstanbul’un Montrö’ye ne Montrö’nün kanal İstanbul’a bir etkisi var" dedi.

'Selam Tevhid' davasında FETÖ'cü hakim ve savcılara ceza yağdı

FETÖ'nün 'Selam Tevhid' soruşturması kumpası davasında, usulsüz dinleme kararları vermekle suçlanan 55 eski hakim ve savcı hakkında karar açıklandı. Eski Genelkurmay Başkanı İlker Başbuğ hakkında tutuklama kararı veren eski hakim Vedat Dalda ve Fatih Mehmet Uslu'yu FETÖ üyeliğinden 8 yıl 9'ar ay hapse çarptırdı.

2021 LGS kılavuzu yayınlandı: Tercihler 5-16 Temmuz'da yapılacak

2021 LGS tercih ve yerleştirme kılavuzuna göre, lise tercihleri 5-16 Temmuz tarihleri arasında yapılabilecek. Türkiye genelinde 2 bin 91 liseye merkezi sınav puanına göre öğrenci yerleştirilecek.

Datça'da 3.9 büyüklüğünde deprem

Muğla'nın Datça ilçesi açıklarında AFAD'a göre 3.9, Kandilli'ye göre ise 4 büyüklüğünde deprem meydana geldi.

FETÖ'den ceza alan Yalıkavak Marinanın eski sahibi Masimov hakkında yeni karar

Bodrum Yalıkavak Marinanın eski sahibi Mübariz Mansimov Gurbanoğlu’nun hakkında verilen ev hapsi kararı kaldırıldı. Ayrıca İstinaf Mahkemesi, Mansimov'a "FETÖ'ye bilerek ve isteyerek yardım" suçundan verilen 5 yıl hapis cezasını onadı.

MEB lise kontenjanlarını ve yüzdelik dilimleri açıkladı

Milli Eğitim Bakanlığı'nca (MEB), Liselere Geçiş Sistemi (LGS) kapsamında sınavla öğrenci alacak okulların kontenjanları ile geçen yılki yüzdelik dilimleri 'meb.gov.tr' adresinden açıklandı.

Müsilaj balıkçı esnafını da vurdu

Marmara Denizi’ni esir alan ve bir türlü giderilemeyen müsilaj kâbusa döndü. Bakanlığın riski net şekilde açıklamasını isteyen balıkçılar, zor durumda olduklarını söylüyor.

Mansur Yavaş: Kimse benden ihale isteyemiyor

Ankara Büyükşehir Belediye Başkanı Mansur Yavaş, ihaleleri canlı yayınladıklarını belirterek "Sürekli takip ediliyoruz. Bir nevi en sıkı denetim, milletin bizzat kendisinden geliyor ve biz bu durumdan çok memnunuz. Kimse benden ihale isteyemiyor" dedi.

Türkiye, Sezgin Baran Korkmaz’ı Avusturya’dan resmen istedi

Avusturya’nın Wels şehrinde yakalanarak Viyana’ya getirilen SBK Holding’in sahibi Sezgin Baran Korkmaz’ın Türkiye’ye iade edilmesi talebiyle Adalet Bakanlığı tarafından hazırlanan dosya Dışişleri Bakanlığı kanalıyla Viyana Eyalet Ceza Mahkemesine gönderildi.

Erdoğan’dan kamuda kemer sıkma genelgesi

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, kamu kurum ve kuruluşlarının harcamalarında tasarruf sağlanması, bürokratik işlemlerin azaltılması ve kamu kaynaklarının etkili, ekonomik ve verimli kullanımına ilişkin 'tasarruf tedbirleri' genelgesi yayımladı. Genelge daha önce Erdoğan tarafından yapılan ‘itibardan tasarruf olmaz’ açıklamasını akla getirdi.

Kamuda normalleşme başladı

Cumhurbaşkanlığı'nın kamu kurum ve kuruluşlarında normalleşme sürecine ilişkin genelgesi yayımlandı. Genelgeye göre, kronik rahatsızlığı bulunan 60 yaş ve üstü çalışanlarla gebeliğinin 24'üncü haftasından 32'nci haftasına kadarki süre içerisinde bulunanlar idari izinli sayılmaya devam edecek.

Kütahya'da korkutan deprem

Kütahya’nın Gediz ilçesinde 3.8 büyüklüğünde bir deprem meydana geldi.

LGS sonuçları açıklandı

Milli Eğitim Bakanlığınca (MEB), Liselere Geçiş Sistemi (LGS) kapsamında 6 Haziran'da yapılan merkezi sınavın sonuçları açıklandı.

Destekler sona eriyor, kaç kişinin işsiz kalma riski var?

Koronavirüs salgınında ekonomik mağduriyetleri önlemek ve istihdamı korumak amacıyla sağlanan kısa çalışma ödeneği, nakdi ücret desteği ve işten çıkarma yasağı 30 Haziran'da sona eriyor. Kısa çalışma ödeneği desteğinden faydalanan 3 milyon fazla işsiz kalma riskiyle karşı karşıya.

Rusya'dan Antalya'ya bir haftada 120 bin turist geldi

Antalya Kent Konseyi Çalışma Grubu Başkanı Recep Yavuz, uçuşların yeniden başladığı 22 Haziran'dan beri Rusya'dan Antalya'ya yaklaşık 120 bin turist geldiğini söyledi.

Danıştay'dan İstanbul Sözleşmesi kararı

Danıştay, İstanbul Sözleşmesi'nde yürütmeyi durdurma talebini reddetti.