Güney Kıbrıs yönetiminden Doğu Akdeniz'de kışkırtma

Güney Kıbrıs yönetiminden Doğu Akdeniz'de kışkırtma
Güney Kıbrıs Rum Yönetimi, doğalgaz aramasının planlandığı ve Türk kıta sahanlığında yer alan sözde 5'inci parselin kendisine ait olduğunu iddia etti. Rum yönetiminden yapılan açıklamada, Türkiye'nin uluslararası hukuka uymadığı öne sürüldü.

Güney Kıbrıs, doğal gaz aramak için çalışma yürüteceğini ilan ettiği sözde 5. parselin kendi egemenlik alanında bulunduğunu iddia etti.
Türk kıta sahanlığı içinde bulunan söz konusu kararla ilgili Türkiye Cumhuriyeti Dışişleri Bakanlığı, Güney Kıbrıs Rum Yönetimi'nin aldığı bu karara sert tepki göstermişti.
Türk Dışişleri'nin açıklamasında, sözde 5'inci parselin "Güney Kıbrıs Rum Yönetimi tarafından tek taraflı olarak ilan edilmiş olduğuna" vurgu yapılmıştı.
Bölgenin Türk kıta sahanlığı içinde yer aldığı belirtilen açıklamada, "hiçbir yabancı ülke, şirket ya da geminin Türk deniz yetki alanlarında izinsiz olarak hidrokarbon arama faaliyetlerinde bulunmasına fırsat verilmeyeceği" belirtilmişti.
Bakanlığının açıklamasının ardından bir açıklamada Rum yönetiminden geldi. Buna göre Güney Kıbrıs, söz konusu bölgenin kendi egemenlik alanı içerisinde olduğunu iddia etti ve Türkiye'yi uluslararası hukuka uymamakla suçladı.