Gürcanlı, 'Şam yönetimi ile masaya oturmalı' diyerek uyardı! Ankara cesur davranamazsa...

Gürcanlı, 'Şam yönetimi ile masaya oturmalı' diyerek uyardı! Ankara cesur davranamazsa...
Dünya Gazetesi dış politika yazarı Zeynep Gürcanlı Ankara'nın Şam yönetimi ile masaya oturma zamanının geldiğini söyleyerek "Ankara cesur davranamazsa, bölgedeki rolü ABD’nin çekilerek bıraktığı boşluğu, yine onun adına doldurmaya çalışmaktan öteye gitmez. Zaten neredeyse son 10 yıldır yapılmakta olan -ve hiçbir yere varamayan- da bu değil mi?" diye sordu.

ABD'nin geri çekilmeya başladıığı Ortadoğu'da kartlar yeniden karılırken Türkiye'nin nasıl tavır alması gerektiği ile ilgili tartışmalarda devam ediyor. Dünya Gazetesi yazarı Zeynep Gürcanlı, ABD'nin çekildiği Ortadoğu bölgesindeki gelişmelere dikkat çektiği yazısında Ankara'nın Suriye konusunda yeni bir politika geliştirmesi gerektiğini belirtti.

ABD ORTADOĞU'DAN ÇEKİLİRKEN...

Gürcanlı yazısının ilgili bölümünde şunlara yer verdi;

Biden’ın 11 Eylül’ün gizli istihbarat belge ve raporlarını açıklama talimatını, ABD’nin Ortadoğu bölgesinden askeri varlık olarak çekilmesiyle birlikte okumak gerek. Afganistan’da yapılan toptan çekilme, Irak’ta Amerikan muharip gücünün Bağdat’dan ayrılıp, Kuzey Irak Kürt Bölgesine yerleşmesi, Suudi Arabistan’dan ise bazı stratejik silahların çekilmeye başlanması olarak ortaya çıkıyor bugünlerde.  Amerikan askeri varlığı çekildikçe -ya da şekil değiştirdikçe- de bölgede kartlar yeniden karılıyor. En çok etkilenecek bölgelerden biri de bitmek bilmez bir iç savaşın içinde debelenen Suriye elbette.

ABD’nin bölgeden çekilmesi, Türkiye için yeni olasılıkların kapısını açmaya aday; AK parti hükümetinin genel olarak Ortadoğu’da, özellikle de Suriye’de izlediği askeri öne çıkaran politikalar işe yaramadı. Nitekim Mısır’da, Körfez Arapları ile kavganın bitirilmesinde, Yunanistan’la yaşanan gerginlikte, hatta şimdilerde Ermenistan ile ilişkilerde diplomasi yavaş yavaş öne çıkmaya başladı bile. Neden aynı durum Suriye için de geçerli olmasın?

ŞAM YÖNETİMİ İLE MASAYA OTURMA ZAMANI

Tüm Ortadoğu politikasını Sisi’nin Mısır’ı ile kavga üzerine kurmuş olan AK Parti, bundan vazgeçerken, acaba Şam yönetimi ile de bir yumuşama mümkün olmaz mı? Üstelik konuya PKK terör örgütünün Suriye uzantısı PYD-YPG’nin Suriye topraklarındaki kontrolünü sona erdirmek özelinden bakıldığında, Şam yönetimi ile Ankara’nın farklı cephelerde durduğunu söylemek de mümkün değilken.

Ankara’nın masaya oturup anlaşacağı bir Şam yönetimi, sadece PYD-YPG sorunun çözümünü için değil, aynı zamanda Türkiye’nin İdlib bataklığından çıkması için de bir fırsat.

ABD‘nin 20 yıl önceki terör saldırısını törenlerle andığı gün, Türkiye bir kez daha terörü bizzat yaşadı- Suriye’nin İdlib bölgesinde Mehmetçiğe karşı yapılan terör saldırısı Türkiye’ye 3 şehide maloldu.

Rusya’nın yaptığı açıklamalar, izlediği politikalar, İdlib bölgesinin Rus uçakları tarafından sürekli bombalanması, bunun ardının da geleceği izlenimi veriyor. Daha kaç şehit vereceğiz İdlib’de ? Tam olarak ne için? Eğer Ankara cesur davranamazsa, bölgedeki rolü ABD’nin çekilerek bıraktığı boşluğu, yine onun adına doldurmaya çalışmaktan öteye gitmez. Zaten neredeyse son 10 yıldır yapılmakta olan -ve hiçbir yere varamayan- da bu değil mi?