Eğitim-İş, promosyonların güncellenmesini istedi

 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
 • Yorumlar
Eğitim-İş, promosyonların güncellenmesini istedi
Abone ol
Eğitim-İş Sendikası Isparta Şubesi, yaşanan yüksek oranlı enflasyon nedeniyle güncelliğini yitiren banka promosyonlarının güncellenmesi için Isparta Milli Eğitim Müdürlüğü ile Isparta’da bulunan iki üniversiteye yazılı müracaatta bulundu.

Eğitim-İş Sendikası Isparta Şube Başkanı Mehmet Akif Nalbant, Milli Eğitim personeli ile üniversite personeli üyeleri için hazırladıkları banka promosyonlarının güncellenmesi talebini içeren dilekçeleri sırasıyla Süleyman Demirel Üniversitesi Rektörlüğü,  Isparta Uygulamalı Bilimler Üniversitesi Rektörlüğü ve Isparta Milli Eğitim Müdürlüğü’ne teslim etti.

Isparta’da bulunan iki üniversitenin Kasım 2020 yılında, İl Milli Eğitim Müdürlüğü’nün de Şubat  2022’de promosyon anlaşmaları imzaladığını belirten Nalbant,  “İki üniversitemizde Kasım 2020’de Halk  Bankası ile, Milli Eğitim’de de Şubat 2022’de Yapı Kredi Bankası ile gerçekleştirilen  promosyon anlaşmaları, imzalandığı tarihten bugüne yüksek enflasyon rakamları karşısında çalışanlar aleyhinde güncelliğini kaybettiği için revize edilmesi gereği ortaya çıkmıştır. Maaş ve promosyon anlaşmasının imzalandığı Şubat ayından itibaren Haziran sonuna kadar TÜİK’in açıklamış olduğu %41,69 oranında enflasyon rakamı oluşmuş ve 24 Ağustos 2021 tarihinde imzalanan 6.dönem toplu sözleşme gereği memur maaşlarına enflasyon farkı olarak bu oranda zam yapılmış ve bankaya yatan miktarda da artış olmuştur.

Ülkemizdeki ekonomik koşullar ve güncel yaşadığımız enflasyon oranının çalışanlara yansıması çok daha fazladır. Bilindiği gibi birçok bankada emekliler ile yapmış olduğu promosyon sözleşmesini artış yaparak yenilemektedir. Bu nedenle devam etmekte olan maaş promosyon anlaşmasının, 6 aylık süreçte oluşan enflasyon rakamının altında olmamak kaydıyla faiz, döviz ve enflasyon gibi verilerin güncel oranları göz önünde bulundurularak en yüksek oranda revize edilerek ek sözleşme yapılması, bu talebin banka tarafından kabul edilmemesi halinde sözleşmede yer alan tek taraflı feshin hakkının kullanılarak yeniden promosyon ihalesi yapılması yoluyla personelin mağduriyetinin giderilmesi uygun olacaktır.” açıklamasında bulundu.

YENİ YAPILAN ANLAŞMALARLA ISPARTA’DAKİ MEVCUT ANLAŞMALAR ARASINDA UÇURUM VAR

Isparta’daki eğitim kurumlarının yaptığı anlaşmalar ile başka illerdeki güncel anlaşmalar arasında büyük bir uçurum oluştuğunu belirten Nalbant, “Ülkemizin olağanüstü bir ekonomik dönemden geçtiği hepimizin malumudur.  Dolayısıyla daha düşük enflasyon rakamlarının bulunduğu ortamlarda imzalanan anlaşmaların revize edilmesi gerektiği açıktır. Kamunun kaynaklarıyla yapılan bu anlaşmalar neticesinde bankaların önceki aylar ve yıllarda imzalanan sözleşmeler nedeniyle kamu çalışanlarının sırtından büyük bir kazanç elde ettiği ortadadır.

İlimizi örnek verecek olursak, SDÜ Kasım 2020’de yaptığı anlaşmayla 3 yıllığına 3.630 TL, ISUBÜ Kasım 2020’de yaptığı anlaşmayla 4 yıllığına 5.190 TL, Isparta İl Milli Eğitim Müdürlüğü Şubat 2022’de yaptığı anlaşmayla 3 yıllığına 9.500 TL’ye banka promosyonu sözleşmesi imzalamışlardı. Örneğin, bu hafta içinde Adıyaman Üniversitesi’nin yaptığı promosyon ihalesi sonucu İş Bankası ile 3 yıllığına 32.500 TL’ye anlaşma yapılmıştır. Diğer yandan, sendikamızın yetkili olduğu Keşan’da Milli Eğitim Müdürlüğü 3 yıllığına 25.250 TL’ye sözleşme imzalamıştır. Bu rakamların da ortaya koyduğu gibi, Isparta’daki banka promosyonu anlaşmalarının güncellenmesi gerekmektedir. Bu konuda yetkili olan iki üniversitemizin rektörlüğüne ve Milli Eğitim Müdürlüğümüze sendika olarak başvurularımızı yaptık.

Bu konuyla ilgili sendika olarak 3 Nisan 2022 tarihinde bir basın açıklaması yapmış ve banka promosyonlarının güncellenmesi için harekete geçilmesi gerektiğini ifade etmiştik. Aradan geçen 5 ay içinde oluşan zararın boyutu, yüksek enflasyonla çok daha yüksek düzeylere çıkmıştır.

Bu konuda gereğinin yapılmasını, banka promosyonlarının güncellenerek tüm eğitim emekçilerinin kayıplarının telafi edilmesini istiyoruz. Bu konuda ilgili kamu kurumlarını harekete geçmeye davet ediyoruz.” dedi.

ETKİSİZ YETKİLİ SENDİKAYI VE YANCI SENDİKASINI DA ÜYELERİNİN HAKKINI SAVUNMAYA DAVET EDİYORUZ

Sendikalarının Tüzüğünün 3. maddesi ile “Başta üyeleri olmak üzere tüm emekçilerin ortak ekonomik, sosyal, özlük, mesleksel, sendikal hak ve çıkarlarını koruyup geliştirerek onlara daha onurlu ve saygın bir yaşam düzeyi sağlamak için mücadele” etmeyi kurumsal olarak kendisine ilke edinen bir “Eğitim, Öğretim ve Bilim Hizmet Kolu Kamu Çalışanları” sendikası olmayı misyon edindiğini belirten Nalbant, “Promosyon anlaşmaları yapıldığında başarı kendilerininmiş gibi beyanat veren etkisiz yetkili sendika ile hiçbir şeye ses çıkarmayan yancı sendikayı da üyelerinin hakkını savunmaya davet ediyoruz. Sendika, üyelerinin ekonomik ve sosyal haklarını korumak için vardır; güç ve iktidar sahiplerinin borazanlığını yapmak için değil. Bu nedenle diğer sendikaları da, ilgili kamu kurumları ve bankalara promosyon güncellemesi yapmaları konusunda müracaatta bulunmaya davet ediyoruz.”  dedi.

ISUBÜ REKTÖR YARDIMCILARINA SİTEM

Eğitim-İş Sendikası Isparta Şube Başkanı Mehmet Akif Nalbant, dilekçe vermek için gittiği Isparta Uygulamalı Bilimler Üniversitesi’nde Rektör Prof.Dr. İbrahim Diler ile görüşmek istediğini, onun makamında bulunmaması nedeniyle makamlarında bulunduklarını öğrendiği iki rektör yardımcısı ile görüşerek taleplerini aktarmak istediğini belirterek, “İki rektör yardımcısı da anlaşılmaz bir tavırla benimle görüşmeyi kabul etmemiş, talebimizi dinlemek nezaketinde bulunmamışlardır. Şahsi bir hususla değil, eğitim emekçilerimizin en doğal hakkı olan taleplerini kendilerine izah etmek istemiştim. Nezaketsiz bir şekilde benimle görüşmek istemediklerini aktardılar. Makamlarına ve ünvanlarına yakışmayan bu tavırları nedeniyle kendilerini kınıyorum.” dedi.


 • 0
  SEVDİM
 • 0
  ALKIŞ
 • 0
  KOMİK
 • 0
  İNANILMAZ
 • 0
  ÜZGÜN
 • 0
  KIZGIN
Gazı kesilen Avrupa'da kömür tüketimi artıyorÖnceki Haber

Gazı kesilen Avrupa'da kömür tüketimi ar...

Türkiye yüksek enflasyonda Avrupa'da birinci, dünyada altıncı sırada!Sonraki Haber

Türkiye yüksek enflasyonda Avrupa'da bir...

Yorum Yazın