Erdoğan'ın 54 TL olarak açıkladığı fındık fiyatını TMO düşürdü

 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
 • Yorumlar
Erdoğan'ın 54 TL olarak açıkladığı fındık fiyatını TMO düşürdü
Abone ol
Toprak Mahsulleri Ofisi (TMO), kabuklu fındık alım fiyatını Giresun kalite için 53, Levant kalite için 52, Sivri kalite için ise 51 lira olarak açıkladı. Erdoğan, hafta sonu Ordu’da yaptığı konuşmada bu yıl için fındık alım fiyatının 54 lira olacağını söylemişti. TMO bu fiyatın ‘verilecek desteklerle’ ortalama 54 lirayı bulacağını öne sürdü. Önceki yıllarda Erdoğan’ın açıkladığı fiyat ile TMO’nun belirlediği arasında fark bulunmuyordu.

Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan, geçtiğimiz günlerde Ordu'da fındık fiyatını kalite belirtmeden 54 lira olarak açıkladı. Böylece fındık fiyatı dolar bazında daha önceki yılların altında kaldı. Geçen yıl fındık fiyatı 3.15 dolar, 2020'de ise 3.29 dolar olarak belirlenmişti.

Fındık fiyatlarına ilişkin bir açıklama da Toprak Mahsulleri Ofisi'nden (TMO) geldi. TMO'ya göre kilogram fındık fiyatı; Giresun kalite için 53 TL, levant kalite için 52,00 TL, sivri kalite için ise 51 TL olarak belirlendi.

TMO tarafından yapılan açıklama şöyle:

"Bakanlığımızın üreticilere vereceği destek ödemeleri (alan bazlı, mazot ve gübre) ile birlikte düşünüldüğünde ortalama fiyat 54,00 TL/Kg olacaktır. Ayrıca yüksek randımanlı fındığa geçmiş yıllarda olduğu gibi randıman farkı ilave edilecektir.”

Toprak Mahsulleri Ofisi (TMO), kabuklu fındık alımlarına 22 Ağustos'ta randevulu olarak başlayacak.

TMO'nun internet sitesinde yayımlanan duyuruda, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın fındık üreticilerinin depolama ve finansman ihtiyaçlarının karşılanması ile pazarlama kaynaklı yaşanabilecek sıkıntıların giderilmesi amacıyla TMO kabuklu fındık alım fiyatlarını hasat dönemi öncesinde açıkladığı hatırlatıldı.

Duyurunun tamamı şu ifadelere yer verildi:

Bakanlığımızın üreticilere vereceği destek ödemeleri (alan bazlı, mazot ve gübre) ile birlikte düşünüldüğünde ortalama fiyat 54,00 TL/Kg olacaktır. Ayrıca yüksek randımanlı fındığa geçmiş yıllarda olduğu gibi randıman farkı ilave edilecektir.

TMO; fındık alımları konusunda her türlü teknik altyapı, depolama, personel ve finansman hazırlıklarını tamamlamıştır.

Kabuklu fındık alımlarına 22 Ağustos’ta başlanacak olup alımlar önceki yıllarda olduğu gibi randevulu yapılacaktır.

Üreticilerimiz 15 Ağustos’tan itibaren TMO iş yerleri ile www.tmo.gov.tr adresi üzerinden randevularını alabilecektir.

Üreticilerimizin TMO’ya ürün teslim ederken rutubetten dolayı sıkıntı yaşamamaları için ürünlerini kurutmaya azami özen göstermeleri gerekmektedir.


 • 0
  SEVDİM
 • 0
  ALKIŞ
 • 0
  KOMİK
 • 0
  İNANILMAZ
 • 0
  ÜZGÜN
 • 0
  KIZGIN
DGD-SEN: SãoPaulo'yu Aliağa'ya getirmek gemi söküm işçilerinin ve halkın canına kast etmektirÖnceki Haber

DGD-SEN: SãoPaulo'yu Aliağa'ya getirmek...

Aşı karşıtlarından tehdit alan Prof. Dr. Esin Davutoğlu Şenol'un kapısına dana dili bırakıldıSonraki Haber

Aşı karşıtlarından tehdit alan Prof. Dr....

Yorum Yazın