NATO’nun genişlemesine sessiz onay veren Muhalefet!

 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
 • Yorumlar
NATO’nun genişlemesine sessiz onay veren Muhalefet!
Abone ol

İsveç ve Finlandiya’nın NATO üyeliği için yaptıkları başvurular, herhangi bir gelişme olarak değerlendirilemez. Hem Dünya barışını, hem de Türkiye’yi doğrudan ilgilendiren bir gelişme ile karşı karşıyayız.

Ukrayna krizi bilindiği üzere, ABD’nin Rusya’yı hedef alarak bu Ukrayna’ya yığınak yapması ve NATO’ya dahil etmek istemesi üzerine patlak verdi. ABD’nin bu hamlesinin sonuçları daha bugünden bütün dünyayı etkiledi.

İsveç ve Finlandiya’yı NATO üyeliğine almak ise krizi bir adım daha ileri taşımaktan başka bir anlama gelmiyor. Sonuçları da o ölçüde olacaktır.

Cumhurbaşkanı’nın İsveç ve Finlandiya’nın NATO üyeliğine karşı çıkması olumludur ve Türkiye’nin çıkarınadır.

Milli Savunma Bakanı başta olmak üzere iktidar sözcülerinin, bu iki ülkenin NATO üyeliğine olan itirazlarına gerekçe olarak, bu ülkelerin PKK terör örgütüne ilişkin politikalarını  göstermeleri ise o derece sorunludur, tutarlı değildir ve Akar’ın “kapıları kapatmadık” sözleriyle de itiraf ettiği üzere pazarlığa açık oldukları mesajını içermektedir.

Çünkü, sorun PKK ile ilişkiler konusu olarak konursa, Türkiye’nin NATO’da bir dakika bile durmaması gerekir. ABD’nin PKK’ya olan desteği alenidir ve kanıtları orta yerdedir. Keza Yunanistan, ABD’den sonra dünyada PKK’nın en rahat faaliyet gösterdiği ve destek aldığı ikinci ülkedir.

PKK’nın aleni olarak faaliyet göstermediği NATO üyesi ülke yoktur.

Bütün bunlarla birlikte İktidarın Cumhurbaşkanının ağzından açıkladığı karar, son derece önemlidir. Gerekçe ne olursa olsun Türkiye’nin İsveç ve Finlandiya’nın NATO üyeliğini veto etmesi, dünya barışının ve Türkiye’nin lehine olacaktır.

Öte yandan Cumhur İttifakı’nın karşısında iktidara talip olan Millet İttifakı’na mensup partilerden hiçbirinin İsveç ve Finlandiya’nın NATO’ya dahil olmak istemelerine ile ABD ve NATO yetkililerinin bu konudaki açıklamaları ile ilgili olarak ağızlarını açıp tek sözcük söylememeleri son derece dikkat çekicidir.

Türkiye’yi yönetmeye talip olan Partiler bu kadar önemi olan bir konuda sessiz kalıyorlarsa bu, söz konusu partilerin bu konuda Türkiye’yi savunmadıklarını gösterir.

İki ülkenin NATO üyeliğine Türkiye’nin “evet” demesi, birinci olarak, ateşin bütün Dünya’ya yayılması yolunda çok olumsuz bir adımın atılması anlamına gelecektir. Türkiye böyle bir felaketin dışında kalamaz.

İkinci olarak iki ülkenin NATO üyeliğine ses çıkarmayan Partiler, söz konusu ülkelerin terör örgütü ile olan ilişkilerini de zımnen onaylamış duruma düşeceklerdir.

Üçüncü olarak Türkiye’nin, iki ülkenin NATO üyeliğine onay vermesi, Türkiye-Rusya ilişkilerinin dinamitlenmesinden başka bir anlama gelmeyecektir. Bu da bölücü teröre karşı verdiği mücadelede, Suriye’de ve Doğu Akdeniz’de ulusal çıkarlarını savunmada ve nihayet ekonomik krizden çıkabilmesinde Türkiye’ye en büyük zararı vermekten başka bir anlama gelmez.

İşte İsveç ve Finlandiya’nın NATO üyeliği konusunda sessiz kalanlar, gerçekte bütün bu konularda Türkiye’ye karşı ABD’nin yanında durduklarını göstermiş oluyorlar.

Bu kadar önemli bir konuda susan muhalefetin Türkiye’yi yönetmeye talip olması gayrı ciddidir.

Haber2021'den...


 • 0
  SEVDİM
 • 0
  ALKIŞ
 • 0
  KOMİK
 • 0
  İNANILMAZ
 • 0
  ÜZGÜN
 • 0
  KIZGIN
Vatandaşın borcu, bankaların kârı artıyorÖnceki Haber

Vatandaşın borcu, bankaların kârı artıyo...

Kadıköy Belediyesi'ne rüşvet operasyonunda 32 tutuklamaSonraki Haber

Kadıköy Belediyesi'ne rüşvet operasyonun...

Yorum Yazın