Ocaklarda faciaların son bulması için kamulaştırma şart!

 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
 • Yorumlar
Ocaklarda faciaların son bulması için kamulaştırma şart!
Abone ol
Madencinin kamulaştırma talebi için mücadele devam ederken ocaklarda meydana gelen iş kazaları tepki topluyor. Türkiye Maden İşçileri Sendikası Başkanı Şahin “İşçinin yaşamı için kamulaştırma acilen gerekli” dedi.

Manisa Soma’da Eynez açık ocak bölgesinin bir kısmının Yeni Anadolu şirketine satılmasına karşı kamulaştırma talebiyle başlatılan mücadele devam ederken ilçede bulunan başka bir açık ocakta iş kazası meydan geldi. Soma’da Hermeksan isimli şirketin işlettiği ocakta şlam denilen atık çamurların depolandığı havuz patladı. Bölgede çalışma yapan bir iş makinesi operatörü kullandığı araçla birlikte binlerce ton şlam çamurunun altında kaldı. İşçiyi arama çalışmaları dün ikinci gününde de devam etti.

Gerçekleşen kaza ise maden işletmelerinin kamulaştırılması talebini akıllara getirdi. Özel şirketlerin daha fazla kâr hırsıyla hareket ederek önlemleri en düşük düzeyde tuttuğu eleştirileri bir kez daha dile getirildi. Kamulaştırma talebiyle Ankara’ya yürümek isterken Kırkağaç’ta önleri kesilen ve direnişlerine burada devam eden madenciler de kazaya sert tepki göstererek taleplerini bir kez daha hatırlattı.

ŞİRKETLER KÂR ODAKLI ÇALIŞIR

Birgün'de yer alan habere göre, Ankara yürüyüşünde olan işçilerin örgütlü olduğu Türkiye Maden İşçileri Sendikası Soma Şube Başkanı Şevket Şahin, yaşanan olayın mücadelelerini daha da ateşlediğini söyledi. Şahin, “Kamunun elinde olan madenlerde insan odaklı çalışılır” dedi ve ekledi: “Kamunun elinde olan madenlerde iş güvenliği birinci sırada gelir. Şirketlerin elinde olduğu madenlerde her zaman büyük sorunlar oluyor. İşçinin sağlığı ve güvenliği düşünülmez. Çünkü şirketler kar odaklı çalışılır. Daha fazla kar elde etmek için her yolu denerler. Bu yüzden işçi hep tehlike ile baş başa bırakılır. Biz bu yüzden madenimiz özelleşmesin diye mücadele ediyoruz. İş cinayetleri devam etmesin diyoruz. Madencinin canı her zaman önce gelmeli. Sonra üretim düşünülmeli. Çok zor bir sektör. Kamunun elinde olan madenlerde iş cinayetleri minimum seviyedir. Denetimler çok fazla yapılır. Özel işletmelerde bu denetimler yapılmaz. Bu yüzden madenimizi elimizden almalarına izin vermeyeceğiz. Madeniz özelleşirse yeni bir Soma faciası olabilir.”

MADENLER KAMU ZENGİNLİĞİ

Ankara’ya başlattıkları yürüyüşle ilgili de bilgi veren Şahin, “Kırkağaç bölgesinde bekleyişimiz devam ediyor. Bakanlık yetkileriyle bugün bir görüşme olacak. Geri adım atmak gibi bir niyetimiz yok. ‘Bu yola çıkarken, kazanmadan Soma’ya geri dönmeyeceğiz’ dedik. Kazanana kadar mücadelemiz sürecek. Umutluyuz. Madenler kamu zenginliğidir. Bunun herkesin farkında olması gerekiyor. 3 kuruşa madenlerimiz özel şirketlere verilmesini kabul etmiyoruz" değerlendirmesini yaptı.


 • 0
  SEVDİM
 • 0
  ALKIŞ
 • 0
  KOMİK
 • 0
  İNANILMAZ
 • 0
  ÜZGÜN
 • 0
  KIZGIN
İran: Atom bombası üretmek için teknik imkanlara sahibiz ama böyle bir niyetimiz yokÖnceki Haber

İran: Atom bombası üretmek için teknik i...

Özeleştirme ormanları da yok ediyor... Yangınların sebebi bakımsız enerji hatlarıSonraki Haber

Özeleştirme ormanları da yok ediyor... Y...

Yorum Yazın