Şeker ithalatının gösterdiği!

 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
 • Yorumlar
Şeker ithalatının gösterdiği!
Abone ol

Sıfır gümrükle, 400 bin ton şeker ithalatına izin veren Cumhurbaşkanlığı kararnamesi dün resmi gazetede yayınlandı. Bu haber, Türkiye tarımının ve Türk köylüsünün 40 yıldır uygulanan tarımı çökertme ve köylülüğü bitirme politikasının vardığı son aşamayı göstermektedir.

Özal’ın uyguladığı IMF politikalarının hedefi, Türkiye’de köylü nüfusunu yüzde 15’lere düşürmekti. Özallar, önlerine “dünya piyasaları ile bütünleşme hedefini” koymuşlardı ve bunun için de şehirlerin ucuz işgücü deposu haline getirilmesi gerekiyordu.

Bu amaçla, tarıma destekler kesildi.

Pancar üretimine kota getirildi.

Yabancı tekellere ait nişasta bazlı şeker üretiminin önü açıldı.

Köylerdeki ilkokullar ve sağlık merkezleri kapatıldı ve köyler yaşanamaz hale getirildi.

Sonuç bugünkü tablodur. Toplam 33 şeker fabrikası olan ve bütün bölgeleri şeker pancarı üretimine uygun olan Türkiye, şimdi sıfır gümrükle şeker ithal ediyor. İthalat miktarı toplam şeker üretiminin yaklaşık yüzde 15’ine eşit…

Aynı durum diğer bütün tarımsal ürünler için de geçerlidir. Bir zamanlar marketlerdeki sigara reyonlarında sadece Türk malı sigaralar varken şimdi aynı reyonlarda bir tane bile Türk malı sigara göremezsiniz. 1980 öncesinde ancak kaçak olarak satılabilen Amerikan sigaraları şimdi Türkiye pazarının tek hakimi durumunda.

Bu tablo, çok değil 25 yıl içinde, bu ülkede tütün üretimi yapan aile sayısının 622 binden 60 bine düşürülmesi ile sağlandı.

Yani Amerikan tütün tekelleri kazansın diye 562 bin Türk tütün üreticisi aile ekmeğinden edildi.

Örnekleri çoğaltmaya gerek yok. Mevcut sistem içinde bu ülkede üreticiye hayat hakkı yok. Oysa Türkiye sahip olduğu tarımsal potansiyel ile sadece ele aldığımız iki ürün konusunda değil, hemen hemen tüm ürünlerde kendisine fazlasıyla yeter. Hatta tarımsal ürün ihracatı, ülkenin en önemli gelir kalemlerinden biri olabilir.

Bu ülkenin Atatürk zamanında ürettiği narenciye ürün karşılığında birçok sanayi tesisini kurmuş olduğunu hatırlayalım. Türkiye’nin tarımsal üretimi, ülke lehine yeniden böyle bir konuma kavuşturulabilir.

Ama bunun için mevcut sistemin kökten değişmesi gerekiyor. Tarımın desteklenmesi, üreticinin hayat koşullarının iyileştirilmesi, Türkiye’de üretilen bütün tarım ürünlerinin ithalatının yüksek gümrük vergilerine bağlanması vb. politikalarla şimdiki içler acısı tablo çok kısa zamanda tersine çevrilebilir.

Neoliberal serbest piyasa sisteminin tarihe havale edilmesi ve yeniden Atatürk’ün halkçı-devletçi modeline dönüş biricik çıkış yoludur.

Haber2021’den…


 • 0
  SEVDİM
 • 0
  ALKIŞ
 • 0
  KOMİK
 • 0
  İNANILMAZ
 • 0
  ÜZGÜN
 • 0
  KIZGIN
Sigara ve içkiye vergi zammı!Önceki Haber

Sigara ve içkiye vergi zammı!

Kadına ve sağlık çalışanlarına yönelik şiddetin önlenmesine ilişkin kanun Resmi Gazete'de yayımlandıSonraki Haber

Kadına ve sağlık çalışanlarına yönelik ş...

Yorum Yazın