Tahran’da ne oldu, ne olmadı?

 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
 • Yorumlar
Tahran’da ne oldu, ne olmadı?
Abone ol

Astana insiyatifi ortaklarının iki yıl aradan sonra Tahran’daki buluşmaları beklendiği gibi sonuçlandı.

Türkiye; iki ay önce ilan ettiği Suriye’de askeri operasyon yapma isteğine İran ve Rusya’dan destek bulamadı. İran tarafı açıkça, Rusya ise biraz üstü örtük biçimde Türkiye’nin  böyle bir operasyon yapmasına karşı olduklarını söylediler. İki ülkenin bu görüşleri yayınlanan ortak bildiriye de yansıdı.

Buna rağmen Türkiye, böyle bir operasyona tek taraflı olarak girişebilir mi? Zor görünüyor. Belki zevahiri kurtarmak babından bazı göstermelik hamleler yapabilir ama daha önceki üç harekat kapsamında yeni bir askeri operasyon mümkün görünmüyor.

Tahran zirvesi sonuç bildirisinde Suriye’nin toprak bütünlüğüne ve egemenlik hakkına ısrarla yapılan vurgu önemlidir. Zirvenin olduğu gün Suriye Dışişleri Bakanı Faysal Mikdat’ın Tahran’a gitmesi de dikkate değer bir gelişmedir.

Suriye sorunu, ancak Suriye’nin meşru hükümeti ile işbirliği yapılarak çözülebilir. AKP bildiğimiz nedenlerden dolayı bu konuda bugüne kadar ayak sürüdü. Cumhurbaşkanı Erdoğan, üç liderin Zirvede basına yaptıkları ilk açıklamada, Suriye devletini hedef alan açıklamalarını tekrarladı.

Ama Faysal Mikdat’ın zirve günü Tahran’a gitmesi bile başlı başına bir mesajdır ve bir mecburiyeti gösteriyor. Suriye olmadan Suriye sorunu çözülemez!

Öte yandan üç ülkenin Astana sürecinin sorunu çözmedeki öncü rolüne vurgu yapmaları ve gelecek zirvenin bu yıl sonunda Moskova’da toplanacağını kararlaştırmaları son derece önemlidir. Astana süreci, üç ülkenin toplanıp ortak kararlar aldıkları 2017 – 2020 yılları arasında Suriye’de ki durumu kökten değiştirdi, Batılı emperyalistleri oyun dışı bıraktı ve Bölgeye barış ve huzurun yeniden gelmesinin kapılarını araladı.

Kalınan yerden şimdi yeniden yola devam kararının alınması önümüzdeki döneme ilişkin olumlu beklentileri büyütüyor.

Bölge ülkeleri sorunlarını emperyalist ülkeleri dışlayarak kendi aralarında ortak çabalarla çözme yolunda kararlı olduklarını Tahran’daki zirvede bir kez daha gösterdiler.

İkinci olarak zirvede sadece Suriye sorununun çözümünde değil, ekonomi başta olmak üzere bölge ülkelerinin çeşitli alanlarda işbirliğini ilerletme yolunda kararlar almaları, Türkiye – İran ticaret hacminin 7.5 milyar dolardan 30 milyar dolara çıkarılması anlaşması ve üç ülke arasındaki ticarette milli paraların kullanılması kararları, Batı Asya ülkelerinin kendi kaderlerini kendi ellerine alma yolunda önümüzdeki dönemde önemli adımlar atacaklarını gösteriyor.

Haber2021’den…


 • 0
  SEVDİM
 • 0
  ALKIŞ
 • 0
  KOMİK
 • 0
  İNANILMAZ
 • 0
  ÜZGÜN
 • 0
  KIZGIN
ABD Büyükelçisini yanına alıp Türkiye'yi tehdit ettiÖnceki Haber

ABD Büyükelçisini yanına alıp Türkiye'yi...

Cübbeli Ahmet’ten yeni ‘selefi’ açıklaması: Gizli yerlerde silahları varSonraki Haber

Cübbeli Ahmet’ten yeni ‘selefi’ açıklama...

Yorum Yazın