Hayvan üreticisine destek değil yasak var

Hayvan üreticisine destek değil yasak var
Ziraat Mühendisleri Odası Van Şube Başkanı Engin Işık, hayvan üreticilerinin yüksek yem fiyatlarının karşısında yaylalara çıkmasının dışında başka bir olanağının olmadığını belirtti.

Van'da 673 yaylanın 84’ü güvenlik gerekçesiyle yasaklı. Ziraat Mühendisleri Odası (ZMO) Van Şube Başkanı Engin Işık, hayvan üreticilerinin yüksek yem fiyatlarının karşısında yaylalara çıkmasının dışında başka bir olanağının olmadığını belirterek, “Bu sene kuraklık yaşandı, en çok hayvan üreticileri zorlandı. Hayvan üreticilerine destek verilmesi gerekliyken, meralara çıkmalarına izin verilmiyor. Mera yollarının kapanması bölgede hayvancılığı bitirecek bir durum haline getirdi”dedi.

Cumhurbaşkanı Başkanı Recep Tayyip Erdoğan, 2017 yılının aralık ayında Hakkari’de yaptığı konuşmada bahar aylarında yayla yasaklarının kaldırılacağının müjdesini vermişti. Ancak kimi yaylalar için yasaklar kalkarken, büyük oranda yasaklar devam ediyor.

’90’LI YILLARDAN BERİ DEVAM EDEN BİR DURUM

Yayla yasaklarının bölgede ’90’lı yıllardan bu güne kadar devam eden bir durum olduğunu belirten Işık, bölgede yaşanan yayla yasaklarının çiftçilik ve hayvancılıkla uğraşan insanlar için büyük bir mağduriyet yaşattığını söyledi. Işık, “Özellikle köylerin boşaltılması, köylerden şehirlere doğru yaşanan göçün sebepleri incelendiği zaman mera yasaklarının başta geldiğini görebiliyoruz. Köy nüfusunun azalması ve göçün artması maalesef üretimi ve üreticiyi etkiliyor” dedi.

KEYFİ UYGULAMALAR HALİNE GELDİ

Yayla yasaklarının güvenlik gerekçesiyle artık keyfi uygulamalar haline geldiğini söyleyen Işık, yaylaların üreticiler için nasıl bir öneme sahip olduğunu şu sözlerle anlattı: “Bölgede hayvancılıkta girdi maliyetlerinin yüzde 70 ile 75’ini yem oluşturuyor. Yem fiyatları çok yüksek, bundan dolayı havyancılıkla uğraşan üreticinin yaylaya çıkmasından başka bir olanağı yok. Yaylaya çıkmak, yıllardan beri geleneksel hayvancılıkla birlikte üreticilerin alternatif yem edinme, bulma ve ucuz yolla hayvanını beslemesi olarak da kabul edilebilir. Yaylaya çıkmak, üretici için bu kadar olumlu ve temel bir ihtiyaçken yayla yasaklarının sürekli bu şekilde devam etmesi hayvancılığı da etkiliyor. Koçerler, her yıl yaşanan yayla yasaklarından kaynaklı olarak yer bulmakta zorlanıyor ve hayvancılıkla uğraşmaktan vazgeçmek zorunda kalıyor.”