HDP'li Güzel'in dokunulmazlığının kaldırılması için komisyon kuruldu

HDP'li Güzel'in dokunulmazlığının kaldırılması için komisyon kuruldu
TBMM Anayasa ve Adalet Karma Komisyonu, teröristle fotoğrafları ortaya çıkan HDP Milletvekili Semra Güzel'e ait fezlekeleri görüşmek için bugün toplandı. Dokunulmazlığının kaldırılması için 5 kişilik hazırlık komisyonu kuruldu.

PKK'lı terörist ile fotoğrafları ortaya çıkan HDP'li Semra Güzel'in dokunulmazlığının kaldırılması için başlatılan süreç sürüyor.

TBMM Anayasa ve Adalet Karma Komisyonu, Güzel'e ait fezlekeleri görüşmek için  AKP Yozgat Milletvekili Bekir Bozdağ başkanlığında bir araya geldi.

5 KİŞİLİK KOMİSYON KURULDU

Karma Komisyon, öldürülen PKK'lı teröristle fotoğrafları basına yansıyan HDP'li Güzel hakkında "silahlı terör örgütüne üye olmak" iddiasıyla düzenlenen iki yasama dokunulmazlığı dosyasını incelemeye başladı.

Toplantıda, dosyayı görüşmek için 5 kişilik Hazırlık Komisyonu kuruldu.

AKP Kırıkkale Milletvekili Ramazan Can, AKP İstanbul Milletvekili Abdullah Güler, AKP Mersin Milletvekili Zeynep Gül Yılmaz, CHP Antalya Milletvekili Rafet Zeybek, HDP Batman Milletvekili Mehmet Ruştu Tiryaki, Hazırlık Komisyonu'na üye seçildi.

"HAZIRLIK KOMİSYONU'NA YAZIŞMA YETKİSİ VERECEĞİZ"

Karma Komisyon Başkanı Bozdağ konuyla ilgili şöyle bir açıklamaları sundu:

"HDP'li Güzel hakkında 'silahlı terör örgütüne üye olma' iddiasıyla düzenlenen yasama dokunulmazlığı dosyası ve eklerini görüşeceklerini belirterek, "Bugün yalnızca Hazırlık Komisyonu kurulması konusunu ele alarak Hazırlık Komisyonu kuracağız. Takdir komisyonumuzun saygın üyelerine aittir. Müzakereleri, Hazırlık Komisyonu raporu geldikten sonra onun üzerinde yapalım. Hazırlık Komisyonu'na yazışma yetkisi vereceğiz. Dosyaya yeni bilgi, belge ve ekler gelebilir. Onları da gördükten sonra komisyonumuz detaylı değerlendirmeleri rapor üzerinde yaparsa hem doğru hem de daha hızlı karar almış olabiliriz." 

Dokunulmazlık dosyalarının görüşülmesinin gizlilik esasına riayet edilerek yapıldığını belirten Bozdağ, fezlekeleri okutacağını ve dokunulmazlık dosyası üzerinde müzakerelerin yapılacağını kaydetti. Toplantı, daha sonra basına kapalı olarak devam etti.

Bugün saat 17.00'de toplanarak başkanını seçecek olan Hazırlık Komisyonu'nun, ileriki günlerde dosyayı ele alması bekleniyor.

Bu süreçte partilerin tavrı da netleşiyor.

AKP, MHP, CHP, İyi Parti evet oyu verecek.

Karma Komisyon, Güzel’in dokunulmazlığının kaldırılması yönünde karar alırsa son sözü TBMM Genel Kurulu söyleyecek.

Oylamada dokunulmazlığının kaldırılması yönünde karar çıkarsa Semra Güzel'in yargılanmasının önü açılmış olacak.