İktidar Suriye’de mucize arıyor

Dışişleri Bakanı Çavuşoğlu, Suriye’nin kuzeyinde, İhvan devleti kurulması çalışmaları yapan, hükümetin üyeleriyle bir araya geldi.
Haber şöyle;
“Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu, Suriye Muhalif ve Devrimci Güçler Ulusal Koalisyonu (SMDK) Başkanlığına seçilen, Salim el-Muslat, Suriye Müzakere Komisyonu Başkanı Annas Abdeh ve Suriye Geçici Hükümeti Başbakanı Abdurrahman Mustafa'yla görüştü.”
Bu haber tercüme etmek gerekirse, Suriye’nin kuzeyinde bir ÖSO devleti kurulması çalışmaları yapıldığını anlıyoruz.
Türkiye’nin iç sorunlarını çözemeyen iktidar “kendini kurtaracak bir Suriye mucizesi” arıyor.
Suriye’nin kuzeyinde, Türkiye’nin himayesinde bir İhvan Devleti kurmak, Suriye’de kavga alanını daha da genişletmek anlamına gelir.
Bu durum, bizi Suriye devleti ile savaş haline sokar. Rusya ile karşı karşıya getirir. Amerika’nın kucağına daha fazla atar.
İktidarın Türkiye’yi yönetemez olduğunun bir işareti daha ortaya çıktı diyebiliriz.
Suriye’de, yeni bir savaş hali yaratarak, kahramanlık destanları arayarak, işleri, hepten işin içinden çıkılmaz hale getirmek anlamındadır.
Dün yapılan bu açıklamanın, ABD ile anlaşarak yapılmış olma ihtimali çok yüksektir.
İktidarın, Avrasya dünyasına arkasını dönmüş olduğu, pek çok işaretle belirmişti. ABD iktidar birlikteliğinin derinleşmesini, iktidarın şu eylemlerinden anlıyoruz.
1- Afganistan’da Katar ve ABD ile tam bir işbirliği içinde olarak, Afganistan’da Amerikan çıkarlarını kollamak…
2- Ukrayna Rusya çatışmasında Amerikan siyasetlerini aynen uygulamak ve Ukrayna’ya tam destek vermek. Ukrayna’nın NATO’ya girmesi için çaba sarf etmek.
3- Suriye’de Suriye devletine karşı olanlar ile birlik olup, Suriye devletinin dağılmasında Amerika ile birlikte olunduysa, yine ABD ile birlikte olmak. Adını da terörle savaş koymak…
Ekonomik durumun sürdürülemez hale gelmiş olması, iktidarın borç bulmanın dışında hiçbir plan ve programının olmaması, iktidarı Amerika ile birlikte olmaya mecbur etmiştir.
Anlayacağımız, yeniden Amerika’nın dış siyasetteki olumsuzluklarına destek olmaya zorlanmıştır.
“Çözümü olmayanları teslimiyeti olur” diye bir özdeyiş var, oradayız.
Suriye’de Amerika ile bir mucize aramak, beyhude bir çabadır. Daha çok batağın içine saplanmak demektir.
Anlamadığımız husus şudur; birkaç hafta önce Suriye devleti ile Türkiye arasında, olumlu gelişmeler olduğu yönünde, haberler basına yansımıştı. Bizler de sevinmiştik.
Haberlerin doğru olmadığı anlaşılmaktadır.
Ne olduysa, Cenevre’de Biden Erdoğan görüşmesinden sonra oldu. Her şeyin ruhu ve rengi değişmeye başladı. Öyle de devam ediyor.
Komşusunun topraklarında gözü olan iktidarların abat olduğu görülmemiştir. 
Anlaşılan Amerika’nın bir bozgununu daha paylaşmaya çok hevesli görünüyoruz.
Bindik bir alamete gidiyoruz kıyamete.
bulentesinolu@gmail.com