İşçi Sendika Haberleri

Memurlar ve hükümet masada, 6,5 milyonun gözü burada

Yaklaşık 4,2 milyon memur ve 2,2 milyon memur emeklisinin maaş ve aylıklarına 2022 ve 2023 yıllarında yapılacak zammın belirleneceği 6. Dönem Toplu Sözleşme görüşmeleri dün başladı

Toplu sözleşme pazarlığında ilk toplantı yarın

Memur ve memur emeklisini ilgilendiren toplu sözleşme görüşmelerinde pazarlık süreci yarın başlıyor. Kamu işçisinin sözleşme sürecinin ise bu hafta sonuçlanması bekleniyor.

Çalışanların yüzde 85'i sendikasız, sendikalı işçi sayısı 2 milyon 123 bin 685

Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Vedat Bilgin, sendikaya üye işçi sayısının 2 milyonu aştığını belirterek, "Ülkemizin büyümesine ve gelişmesine en büyük katkıyı sağlayan işçilerimizin sendikalaşmasına önem veriyoruz" dedi. Oysa çalışanların sendikalılaşma oranı sadece yüzde 14,13. Yani çalışanların yüzde 85'den fazlası halen sendikalı değil.

Açlık sınırı asgari ücretin üzerine çıktı

Türkiye İşçi Sendikaları Konfederasyonu (Türk-İş), Ankara'da hesaplanan gıda enflasyonunun Temmuz'da bir önceki aya göre yüzde 1.35 arttığını; dört kişilik bir ailenin açlık sınırının 2 bin 903 TL, yoksulluk sınırının ise 9 bin 457 TL'ye yükseldiğini açıkladı.

Yargıdan o firmaya ‘sendika’ tokatı!

Sendikalı oldukları gerekçesi ile işten çıkarılan Yurtiçi Kargo işçileri açtıkları işe iade davasını kazandı. mahkeme ayrıca firmanın 'Sendikal tazminat' ödemesine hükmetti.

Memurların zam dışında da talepleri var!

Toplu Sözleşme masasına oturmaya hazırlanan memur sendikaları, memurlara yönelik mobbing eylemleri için ‘mobbing kurulları’ oluşturulmasını talep ediyor. Memurların talepleri arasında diş tedavilerinin karşılanması ve doğum sonrası yarı zamanlı çalışma da mevcut.

Çalışma sürelerinde değişiklik, gece çalışma süresi 7,5 saati geçmeyecek

Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı'nın çalışma sürelerine ilişkin yönetmelik değişikliği Resmi Gazete'de yayınlandı.

Sinbo direnişçisi, Kod-29’a karşı Ankara’ya yürüyecek

Sinbo'da çalışırken sendikaya üye olduktan sonra Kod-29'la işten atılan Dilbent Türker’in direnişi 183. gününde devam ediyor.

Türkiye Kamu Sen zam talebini açıkladı

Memur Sen'in ardından Türkiye Kamu Sen'de zam talebini açıkladı. Türkiye Kamu Sen tarafından, 2022 yılı için Ocak ayı itibariyle yüzde 21 zam, 600 TL seyyanen zam ve yüzde 3 refah payı, 2023 yılı için ise yüzde 17 zam oranı ile yüzde 3’lük refah payı talep edildi.

Memur-Sen zam teklifini açıkladı

Memur-Sen, 6. Dönem Toplu Sözleşme görüşmeleri kapsamında kamu görevlileri için 600 TL seyyanen zam, 2022 için yüzde 21, 2023 için ise yüzde 17 zam talep etti.

Kamu çalışanları için zam maratonu başlıyor

Memur ve emeklilerinin 2 yıllık zam oranının belirleneceği toplu sözleşme sürecinde sendikalar taleplerini bugün açıklayacak. 700 binden fazla kamu işçisi için hükümetin yeni bir teklif vermesi bekleniyor.

Kamu işçileri hükümetten gelecek yeni zam teklifini bekliyor

Yarım milyondan fazla kamu işçisi, toplu sözleşme görüşmelerinde hükümetten bu hafta gelecek yeni teklife odaklandı. İlk teklif, brüt ücreti 3 bin 577-3 bin 750 lira arası olanlara 100 lira, brüt ücreti 3 bin 750-4 bin lira arası olanlara 60 lira seyyanen zam ile yılın ilk 6 ayı için yüzde 9, ikinci 6 ay için yüzde 5 artı enflasyon farkı verilmesi olmuştu.

Birleşik Kamu-İş toplusözleşme öncesi üyelerin görüşlerini alacak

Birleşik Kamu-İş Genel Örgütlenme Sekreteri Hasan Kütük, kamu emekçilerinin son yıllarda ciddi gelir kaybı yaşadığına dikkat çekti. Ortak mücadele çağrısı yaptı.

Memur ve emeklilerin aldıkları zam, Temmuz’da artan gıda fiyatlarıyla eridi

Birleşik Kamu-İş Konfederasyonunun Ar-Ge birimi KAMU-AR'ın araştırmasına göre, temel gıda fiyatlarında Temmuz'da aylık yüzde 4.2, yıllık yüzde 35.7'lik artış oldu. Kamu çalışanlarının maaşı ve emeklilerin aylıklarına yılın ikinci yarısı için yapılan yüzde 8.45 oranındaki zammın yarısı temmuz ayında gıda fiyatlarında yaşanan artışla gitti.

Temmuz zammı memurun maaşını düşürdü

Gelir vergisi tarifesine göre memur, yılın ikinci yarısında üst vergi dilimine girdi. Ödeyeceği vergi arttı. Memur sendikaları yıllardır bu sistemin değiştirilmesini istiyor.