İşçi Sendika Haberleri

PTT çalışanlarından üye olmadıkları dernek için aidat kesintisi yapıldı

PTT emekçilerinin maaşına üye olmadıkları dernek için aidat kesintisi yapıldı. Haber-Sen yaptığı açıklamada suç duyurusunda bulunacaklarını belirtti.

Üretimi durduran Çimsetaş işçileri SMS'le işten çıkarıldı

MESS grup sözleşmesinde sefalet zammını kabul etmeyen ve iş bırakan Birleşik Metal-İş üyesi Çimsataş işçilerinden 25'i, SMS'le işten çıkarıldı. Sefalet zammını reddeden işçilerin direnişi sürüyor.

Türk Metal Sendikası ile MESS arasında anlaşma sağlandı

Türk Metal Sendikası ile işveren sendikası MESS arasındaki toplu iş sözleşmesi görüşmelerinde anlaşma sağlandı. 130 bin işçiyi ilgilendiren, özel sektörün en büyük toplu sözleşmesiyle işçi maaşlarına ilk 6 ay için yüzde 27.44 zam yapıldı.

Birleşik Metal-İş: Cuma gününe kadar anlaşma sağlanmazsa iş barışı bozulacak

Birleşik Metal-İş Genel Başkanı Serdaroğlu, MESS ile devam eden toplu iş sözleşmesi görüşmeleri ile ilgili “Anlaşma sağlanamazsa ne olursa olsun greve çıkacağımızı beyan ediyoruz. Cuma gününe kadar anlaşma sağlanmazsa fabrikalarda iş barışı bozulacak” dedi.

Her 4 saatte 1 işçi yaşamını yitirdi

İSİG Meclisi raporuna göre 2021 yılında her 4 saatte 1 emekçi iş cinayetlerinde yaşamını yitirdi. 21’i 14 yaş ve altı olmak üzere 62 çocuk iş cinayetinde hayatını kaybetti. 65 yaş üzerinde ise en az 143 ölüm gerçekleşti.

Kamu-Sen: Çalışan bir kişinin yoksulluk sınırı 4 bin 891 lira

Türkiye Kamu-Sen'in Aralık 2021 fiyatlarına göre yaptığı araştırmada, çalışan bir kişinin yoksulluk sınırı 4 bin 891 lira, dört kişilik ailenin asgari geçim haddi ise 10 bin 372 lira olarak hesaplandı.

DİSK-AR: Geniş tanımlı işsizlik yüzde 22,1

DİSK-AR tarafından hesaplamaya göre mevsim etkisinden arındırılmış geniş tanımlı işsiz sayısı ise Kasım 2021'de 8 milyon 45 bin kişi olarak gerçekleşti.

Türk Metal, MESS ile yeniden masaya oturuyor

MESS ile 130 bin metal işçisinin toplu iş sözleşmesi için masaya oturmaya hazırlanan Türk Metal Sendikası Genel Başkanı Pevrul Kavlak açıklamasında MESS'e seslendi. Kavlak, "Gelin bu işi bitirelim, 130 bin metal emekçisini mutlu edelim" dedi.

İşçilerden zamlara isyan!

Gebze’de, Petrol-İş Gebze Şubesi’ne bağlı işçiler örgütlü oldukları işyerlerinde zamların geri alınması ve ücretlerin artırılması için eylem yaptı. Otomotiv parçaları üreten Novares fabrikasının bir araya gelen işçiler enflasyon rakamlarının gerçeği yansıtmadığını ve yapılan fahiş zamlarla birlikte asgari ücretin henüz işçinin eline geçmeden eridiğini belirtti. İşçiler temsili olarak faturalarını yaktı.

Birleşik Metal-İş'ten 6 işyerinde grev kararı

Birleşik Metal-İş Sendikası, patron sendikası MESS’in zam teklifine karşı bir dizi işyerinde grev kararı aldı.

Açlık sınırı 3 bin 526 TL, yoksulluk sınırı 10 bin 119 TL oldu

Memur-Sen tarafından her ay düzenli olarak yapılan 'açlık-yoksulluk' araştırmasına göre, Türkiye’deki 4 kişilik bir ailenin açlık sınırı 3 bin 526,5 TL, yoksulluk sınırı ise 10 bin 119,8 TL olarak belirlendi.

İşçiler alanlara indi! MESS'ten Türk Metal'e yeni görüşme talebi geldi

Türk Metal Sendikası'nın Kocaeli mitingi sonrası Türkiye Metal Sanayicileri Sendikası'ndan (MESS) bir açıklama geldi. MESS, tıkanan grup toplu iş sözleşmesi görüşmeleri kapsamında Türk Metal-Sen ile yeni bir görüşme talebinde bulundu.

DİSK: Eşi benzeri görülmemiş yoksullaşma tehdidi ile karşı karşıyayız

TÜİK'in enflasyon rakamlarını değerlendiren DİSK, "Türkiye İstatistik Kurumu’nun açıkladığı enflasyon verileri ülkemizin karşı karşıya olduğu ekonomik felaketi ortaya koydu. Emekçilerin yaşadığı reel gelir kaybı ve yoksullaşma gerçeklikten uzak olduğu için eleştirilen TÜİK’in verilerinde dahi gizlenemedi" açıklamasında bulundu.

Genel Sağlık İş'ten çay simit hesabı, bir ailenin aylık masrafı bin 980 TL

Genel Sağlık-İş Genel Başkanı Derya Uğur, 4 kişilik bir ailenin 3 öğün bir simit, bir çay ile geçinirse aylık bin 980 TL ödemesi harcaması gerekeceğini belirtti.

Memur-Sen: Memur enflasyona ezildi, ek zam şart

Memur-Sen Başkanı Yalçın, memurun enflasyona ezildiğini ve ek zammın şart olduğunu belirtti. Yalçın, "15 Ocak’ta maaşlara yansıyacak şekilde hükümetin irade koymasını bekliyoruz" dedi.

DİSK-AR: Emekçinin enflasyonu yüzde 65

DİSK Araştırma Merkezi aralık ayında düşük gelirli ilk yüzde 20'nin gıda enflasyonunu yüzde 64,6 olarak hesapladı. Asgari ücrete yapılan yüzde 50'lik zamla maaşları 4.250 liraya yükselen asgari ücretlinin zamlı maaşı bu hesapla eline geçmeden eridi.