İşçi Sendika Haberleri

İşveren yasak dinlemedi, 176 bin işçi işten çıkarıldı

SGK verilerine göre pandemi nedeniyle işten çıkarmanın yasak olduğu 2020 yılında 176 bin 622 işçi Kod-29 ile işten çıkarıldı. İşten çıkarmalar yılbaşından bu yana devam ederken Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı sosyal yardımların merkez bütçe içindeki payı, 2002'te yüzde 1,19 iken 2020'de 5 kat artarak yüzde 5,76’ya yükseldiğini açıkladı.

‘Kısa çalışma ödeneğinin kalkması işsizlik ve yoksulluğu derinleştirecek’

Birleşik Kamu-İş Konfederasyonu, kısa çalışma ödeneğinin kaldırılmasının işsizlik ve yoksulluğu derinleştireceğini belirterek, ödenek kapsamının genişletilerek devam etmesi gerektiğini açıkladı.

Kafe ve bar emekçileri: Lebaleb kongrelerinizin faturasını biz ödemeyeceğiz

“Kongre kongre gezenlerin ekmeğimize yasaklar koymasını kabul etmiyoruz. İnsan onuruna yakışır düzeyde dahi destek sunmayanların 'evlerinize gidin' demesini kabul etmiyoruz. Tüm çalışanlar için güvence istiyoruz."

İş Mahkemesi Yurtiçi Kargo'daki sendika düşmanlığını tescilledi

Sendikal haklarını kullanan işçilere yönelik tehditlerle istifa kâğıtları imzalatıp onlarca işçinin anayasal haklarını çiğneyerek işten atan Yurtiçi Kargo işvereninin sendika karşıtı tutumu, mahkeme kararıyla tescillendi.

İşten çıkarmalar yarından itibaren patlayabilir

Salgın nedeniyle işverenlere tanınan kısa çalışma ödeneğinde süre bugün doluyor. İşçi ve işveren uzatma beklerken, hükümet süre uzatmaya sıcak bakmıyor. İşverenler, “kısa çalışma devam etmezse işten çıkarma olur” mesajı veriyor. Gelen talepler karşısında ne yapacağı bugün belli olacak.

Dönemin tanığı Yıldırım Koç, bahar eylemlerini anlatacak

Youtube kanalı Mesai Saati’nde yayımlanan Erkan Kıdak’la Fazla Mesai Programı’nın bu haftaki konuğu ODTÜ Öğretim Görevlisi Yıldırım Koç olacak. 3 Nisan Cumartesi günü saat 15.00’te başlayacak programda 1989 yılının bahar aylarına damgasını vuran işçi eylemleri masaya yatırılacak. 

O fabrikada iş bırakma eylemi

Kocaeli Kartepe'de Arslanbey Organize Sanayi Bölgesi'nde faaliyet gösteren Çelik Fabrikası'nda işçilerin ücretlerine yüzde 12’lik zam yapıldı. İşçiler hem resmi enflasyonun altında kalan düşük zamma hem de ücretlerin geç yatırılmasına karşı iş bıraktı.

MEB’in zorunlu tuttuğu yüz yüze ilkyardım eğitimine Eğitim-Sen'den tepki

Milli Eğitim Bakanlığı, Öğretmenlere yüz yüze ilkyardım eğitimini zorunlu kıldı.

Tuncay Özilhan'ın villası önünde Migros işçilerine gözaltı

Migros işçileri işten çıkarmalara karşı mücadele ediyorlar.....

İşçi ve memurlar Toplu sözleşme masasına oturuyor

700 binden fazla işçinin iki yıllık ücret zamları ile 3 milyon memurun maaş zamları için konfederasyonlar, hükümet ve sanayicilerle pazarlık masasına oturacak. Masaya oturacak işçi ve memurların sloganı 'Ölümüne çalıştık, hakkımızı istiyoruz' olacak.

Migros işçileri patronun kapısına dayanıyor

Sendikaya üye oldukları için ücretsiz izne çıkarılan Migros depo işçileri direnişlerinin 84. gününde işverenin villasının önünde basın açıklaması yapacaklar.

Uzaktan çalışmayı kalıcılaştırma niyeti, virüs hızında yayılıyor

Akbank ve Koç Holding'den sonra, Sabancı Holding de uzaktan çalışmayı kalıcı hale getiriyor

Hyundai işçilerinden zam eylemi

Kocaeli’de bulunan Hyundai Assan fabrikasında yapılan toplu sözleşme görüşmelerinde teklif edilen yüzde 14’lük zammı kabul etmeyen işçiler, servis araçlarına binmeyerek fabrika girişinde eylem yaptı.

Patronun cenazesine katılan işçiler: “Hakkımızı helal etmiyoruz”

AD Demirel Fabrikası patronu işçilere tazminatlarını vermeden fabrikayı kapattı...

Salgın en çok onları vurdu! Turizm emekçileri açlığa terk edildi

Koronavirüs salgını nedeniyle turizm emekçileri güvencesizliğe ve işsizliğe mahkum oldular...

Yandaş sendikalar bile Türkiye'yi şikayet etti

İktidara yakınlığı ile bilinen Memur-Sen ve Hak-İş sendikaları Türkiye’deki çalışma koşullarını ve baskılarını Uluslararası Çalışma Örgütüne (ILO) şikayet etti.