İşçi Sendika Haberleri

1600 Onur Air çalışanı şirket önünde eylem yaptı: Kayyum atansın

Onur Air Havayolu şirketinde çalışanlar, yaklaşık 22 aydır maaş alamadıkları gerekçesiyle ikinci kez eylem yaptı. Yaklaşık bin çalışan şirketin önünde düdük çalıp, kırmızı kart çıkararak firmayı protesto etti.

İşçiler meydanlarda; DİSK 'gelirde adalet vergide adalet' istiyor

Türkiye Devrimci İşçi Sendikaları Konfederasyonu, Beşiktaş’ta “Geçinmek istiyoruz. Gelirde adalet vergide adalet” kampanyası kapsamında eylem yaptı.

İşçilerin haklarını vermeyen Tanzim Marketten konkordato başvurusu

Dost Mağazacılık A.Ş. bünyesindeki Tanzim market zinciri işçilerin en az 2 aylık maaş ve diğer haklarını ödemeden İstanbul'daki şubelerini kapatıp şirket merkezini de Yalova'ya taşıdı. Şirket son olarak konkordato başvurusu yaparak yükümlülüklerinden kurtulmaya çalışıyor.

İşsizlik ödeneği başvuruları 3 ayda 2 kat arttı

İşkur aylık bülteni verilerine göre Ocak-Haziran 2021 döneminde işsizlik ödeneğine başvuru sayısı 564 bin 274 iken, Ocak-Eylül döneminde bu sayı 1 milyon 82 bin 298'e çıktı. 3 ayda işsiz kalarak ödeneğe başvuranların sayısı 518 bin 24 olurken, işsiz sayısı eylülden ekime yüzde 6,8 azaldı.

Kastamonu'da taş kırma makinesine düşen işçi öldü

Kastamonu Tosya'da, beton üretim fabrikasında dengesini kaybederek taş kırma makinesine düşen 27 yaşındaki Tugay Ersoy feci şekilde can verdi.

Bakırköy belediyesinde işçilerin grevi devam ediyor

Belediye-İş Sendikası genel merkez yöneticisi Bayram Özkan, Bakırköy Belediyesindeki toplu iş sözleşmesinde zam yapılmaması üzerine başlattıkları greve, anlaşma sağlanana kadar devam edeceklerini bildirdi.

Uğur Tekstil'de işçiler kazandı

Uğur Tekstil'de sendika için mücadele eden işçiler yeniden işe döndü, sendika toplu sözleşme görüşmelerine başlayacağını duyurdu.

Yemeksepeti, MS tanısı konulan emekçiyi işten attı!

Çevrim içi yemek sipariş platformu Yemeksepeti, MS hastası olan çalışanı Zeynep Yenihan'ı işten çıkardı. Yenihan, daha öncesinde Yemeksepeti'nin reklam yüzü de olmuştu.

Memurlar cüzdanlarını yakarak eylem yaptı

Büro-İş Sendikası üyesi memurlar, art arda gelen zamları cüzdanlarını yakarak protesto etti.

Sağlık İş’ten, sağlık emekçilerinin gece zammı ödensin çağrısı

Türkiye Sağlık İşçileri Sendikası (Sağlık-İş), Türkiye’nin dört bir yanından Ankara’ya gelen Türkiye Sağlık İşçileri Sendikası Şube ve İl Başkanları ile Sağlık Bakanlığı’nın gece zamlarını ödenmemesine ve uygulamaya koyduğu 3 vardiya sistemine karşı basın açıklaması yaptı.

Direnişin sürdüğü Adkotürk’te iş cinayeti: Doktorsuz fabrikada çalışan işçi kalp krizi geçirdi

İşçi sağlığı ve güvenliği önemlerinin alınmadığı Adkotürk Makarna Fabrikası'nda kalp krizi geçiren işçi hayatını kaybetti. Fabrikada tam zamanlı çalışan işyeri hekiminin olmadığı ortaya çıktı

AKP'nin iktidarda olduğu 19 yılda 28 bin 380 ölümlü iş kazası

İSİG, AKP'nin iktidarda olduğu son 19 yılda meydana gelen ölümlü iş kazaları raporunu açıkladı. Raporda ölümlerin yanı sıra meslek hastalıklarına; kadın, çocuk ve göçmenlerin çalışma koşullarına da dikkat çekildi

Patrondan fazla vergi ödeyen işçiler 'adalet' istiyor

DİSK’in başlattığı ‘Gelirde adalet istiyoruz’ eylemleri dün Birleşik Metal-İş ve Genel-İş sendikalarının örgütlü olduğu işyerlerinde devam etti. İşçiler, “İşçilerin patrondan fazla vergi ödediği bir ülke haline geldik” diyerek isyan etti.

Uğur Tekstil işçilerinin sendika mücadelesi kazanımla sonuçlandı

Urfa'da bulunan Uğur Tekstil'de patronun sendikalaşmaya karşı fabrikayı kapatmasının ardından işçilerin başlattığı direniş kazanımla sonuçlandı.

Açlık sınırı 3 bin, yoksulluk sınırı 10 bin TL'nin üzerine çıktı

Türk-İş'in çalışmasına göre Ankara'da gıda fiyatları Ekim'de aylık yüzde 1,45, yıllık yüzde 24,61 arttı. Aynı çalışmaya göre Ekim ayında açlık sınırı 3.093,20 TL, yoksulluk sınırı 10.075,58 TL oldu.

MDD Hareketinden Adkoturk işçilerine ziyaret

AdkoTurk fabrikasında Tekgıda-İş Sendikası öncülüğünde greve çıkan işçiler, direnişe devam ediyor. MDD Hareketi Tekirdağ Mehmet Akif Şenoğlu ve MDD üyeleri işçileri ziyaret direnişe destek verdiler.