İşçi Sendika Haberleri

ÇAYKUR fabrikasında kazan patladı 28 yaşındaki işçi hayatını kaybetti

Hemşin ilçesinde, yaş çay işleme fabrikasının buhar kazanında meydana gelen patlamada işçilerden Sinan Taşkıran yaşamını yitirdi, Ramazan Hacısalihoğlu ise yaralandı.

Honda işçisinin ikramiyeleri vergiye gitti

Honda, Gebze’deki fabrikasını kapatırken işçilere 48 maaş tutarında ikramiye verdi. Ancak işçilere ödenen ücretten yüzde 30’u aşan oranlarda vergi kesildi. Aldıkları ikramiyenin 4'te 1'inden fazlası ellerinden alınan işçiler şok geçirdi.

Kayıtlı işsiz sayısında yüzde 4,9 artış

Ülkenin kronik sorunu olan işsizlik gün geçtikçe artıyor. İŞKUR, kayıtlı işsiz sayısı ve işe yerleştirme verilerini açıkladı. Buna göre İŞKUR'a kayıtlı işsiz sayısı Eylül ayında bir önceki aya göre 4.9 arttı.

Türk-İş Başkanı Ergün Atalay'dan 'kamucu müdahale' çağrısı

Türk-İş Başkanı Atalay, dijitalleşme sürecinde yeni istihdam alanları oluşturulmasının emek piyasasında salgından çıkışı olumlu etkileyeceğini söyledi. Atalay, 'İstihdamın toparlanabilmesi için güçlü kamucu müdahalelere gereksinim var.' dedi

Eylül’de 175 emekçi iş kazalarında hayatını kaybetti

Eylül ayında en az 175 emekçi çalışırken yaşamını yitirdi. Kovid-19, trafik/servis kazası, ezilme/göçük, yüksekten düşme, kalp krizi en çok ölüm nedeni olarak öne çıkarken, bunları intihar takip etti. Yılın 9 ayında ise en az 1674 işçi, iş kazalarında hayatını kaybetti.

Baldur işçilerinin 281 günlük grevi bitti

2015'ten bu yana sendikal mücadele veren Baldur işçileri 281 günlük grevi işverenle anlaşarak sona erdirme kararı aldı. İşyerine sendika giremedi ancak grevdeki işçilere sendikal tazminatları ödenecek, işten çıkarılan işçiler 16 maaş ödemesi alacak

Sendikaya üye olan tekstil işçileri işten çıkarıldı

Şanlıurfa bir tekstil firmasında işten çıkarılan işçiler DİSK Tekstil Sendikası’nın yetki aldığı Uğur Tekstil Fabrikası’nda DİSK’e üye olan yaklaşık 200 işçi işten çıkarıldı. İşçi kıyımına direneceklerini aktaran DİSK Bölge Temsilcisi Mehmet Türkmen, fabrika yönetimine çağrı yaptı.

Türk Metal Sendikası Başkanı Kavlak: 'Şimdi sıra sizde, bize borcunuz var'

TÜRK-İş Genel Sekreteri ve Türk Metal Sendikası Genel Başkanı Pevrul Kavlak, 'İşverenlerimize şunu söylüyoruz. Herkes evindeyken, karantinadayken, hastalıktan korkarken, kaçarken, biz kaçmadık. Tezgahımızın başındaydık. Ülkemiz ekonomisini ayakta tutmak için, sanayi üretimine destek olmak için, sizin kârlarınız için, canımız pahasına çalıştık. Şimdi sıra sizde, bize borcunuz var. İş verenlerimizin, çarkları dönenlerin, bize borcu var' dedi.

DİSK: Ekonomi değil işsizlik, pahalılık, borçlar şahlanıyor

DİSK, asgari ücretten vergi alınmamasını ve gelir düzeyine göre vergilendirme yapılmasını istedi. İktidara göre ekonominin şahlandığını söyleyen DİSK Genel Başkanı Arzu Çerkezoğlu "işçi sınıfı başta olmak üzere geniş halk kesimleri için şahlanan tek şey işsizlik, pahalılık, faturalar, borçlar, zamlar” dedi.

İzmir'de metro ve tramvay çalışanlarından "grev" kararı

İzmir'de metro ve tramvayda görevli 627 çalışanı kapsayan Toplu İş Sözleşmesi (TİS) ve arabulucu görüşmelerinden sonuç alınamaması nedeniyle İzmir Metro A.Ş'nin kapısına grev kararı asıldı.

TGS: Halk TV çalışanlarının sendika hakkına saygı duymalıdır

Halk TV’de yeterli üye sayısına ulaşan TGS'nin, haziran ayında Çalışma Bakanlığı'ndan bu konuda toplu iş sözleşmesi için yetkisi aldığı. Ancak çalışanların sendika hakkı kazanmasına rağmen kanal yönetiminin görüşme masasına oturmadığı dün medyaya yansımıştı. TGS, bugün açıklama yaptı. Yapılan açıklamada,"Halk TV yönetimi çalışanlarının sendika hakkına saygı duymalıdır" denildi.

Öz Büro İş'in itirazı, toplu sözleşme bekleyen işçileri mağdur etti

Gençlik ve Spor Bakanlığı'na bağlı işyerlerinde örgütlenen Tez-Koop-İş Sendikası'nın yetki tespit sürecinde Öz Büro İş Sendikası devreye girdi. İşyerinde yetki alınması ve toplu iş sözleşmesi (TİS) yapılması için gerekli olan yüzde 1'lik işkolu barajının altında olan Öz Büro İş Sendikası, Tez-Koop-İş'in yetkisine itiraz etti. Toplu sözleşmenin yapılması beklenirken yargının devreye girmesiyle süreç uzadı; işçiler tepkili.

Soma'da özelleştirmeyi işçilerin direnişi durdurdu

Soma’da açık ocaklardan Sarıkaya panosunun da özelleştirilmesi kararı üzerine maden işçilerinin başlattıkları eylem sonuç verdi. Sarıkaya panosunun özelleştirilmesi iptal edildi.

DİSK: Kentpark otomotiv işçilerinin yanındayız

Konya Kentpar Otomotiv’de sendikalaştıkları için işten çıkarılan DİSK/Birleşik Metal-İş Sendikamıza üye işçilere destek olmak için DİSK Genel Başkanı Arzu Çerkezoğlu ile DİSK Genel Sekreteri ve Birleşik Metal-İş Sendikası Genel Başkanı Adnan Serdaroğlu Konya’da idi.

İzmir'de plastik öğütme makinesine kapılan işçi hayatını kaybetti

İzmir'in Bornova ilçesinde plastik öğütme makinesine kapılan işçi hayatını kaybetti.

Mustafa Türkel’den ‘Fabrikaları boşaltın’ çağrısı

Tekgıda-İş Sendikası Genel Başkanı Mustafa Türkel, grevdeki Indomie Adkoturk ve Bel Karper işçilerini ziyaret etti. Geçtiğimi günlerde Tekirdağ Valisi ile görüşmek isterken şiddete maruz kalan işçilere ve fabrikada çalışan arkadaşlarına seslenen Türkel, "Bugünden tezi yok fabrikaları boşaltın ve gelin buraya arkadaşlarınızın yanına" dedi.