Avrupalıların tercihi Macron değil Merkel

Avrupalıların tercihi Macron değil Merkel
Avrupa Birliği (AB) ülkelerinde vatandaşların çoğunluğu, bir "Avrupa Başkanı seçimi" yapılsa tercihlerinin yakında görevi bırakacak Almanya Başbakanı Angela Merkel olacağını söyledi. "Avrupa başkanlığı seçimi olsaydı ve adaylar sadece Fransa Cumhurbaşkanı Emmanuel Macron ile Almanya Başbakanı Angela Merkel olsaydı hangisine oy verirdiniz?" sorusuna Fransa'da bile çoğunluk "Merkel" dedi. 12 ülkenin 11'inde ankete katılanların çoğunluğu tercihini Merkel'den yana kullandı. Sadece bir ülke "Merkel" ve "Macron" yanıtları eşit kaldı.

Avrupa Dış İlişkiler Konseyi (ECFR) olarak geçen düşünce kuruluşu tarafından 12 AB ülkesinde 16 bin kişiyle yapılan ankette "Bir Avrupa başkanlığı seçimi olsaydı ve adaylar sadece Fransa Cumhurbaşkanı Emmanuel Macron ile Almanya Başbakanı Angela Merkel olsaydı, hangisine oy verirdiniz?" sorusu soruldu.

Fransa da dahil olmak üzere 12 ülkenin 11'indeki anketlerde tercihler Merkel'den yana idi. Sadece Bulgaristan'da "Merkel" ve "Macron" seçenekleri yüzde 31 ile eşit seviyede kaldı.

Merkel'in en fazla tercih edildiği ülkeler sırasıyla yüzde 58 ile Hollanda, yüzde 57 ile İspanya, yüzde 52 ile Portekiz, yüzde 46 ile Danimarka, yüzde 44 ile Macaristan'da oldu. Bu ülkelerde Macron'u tercih edeceklerin oranı yaklaşık yüzde 20'de kaldı.

Almanya'daki katılımcıların yüzde 42'si "Merkel", yüzde 27'si "Macron" olarak tercihlerini kullandı.

Fransa'da bile Merkel'in oyları Macron'u geçti. Fransa'da ankete katılanların yüzde 32'si "Merkel" tercihini kullanırken, yüzde 26 Macron'u tercih etti.