Kültür Sanat Haberleri

Arslantepe Höyüğü, Dünya Kültür Mirası Listesi'nde

2014 yılında Dünya Mirası Geçici Listesi'ne alınan Malatya'daki Arslantepe Höyüğü, 44. Dünya Miras Komitesi toplantısında alınan kararla UNESCO Dünya Miras Listesi'ne kaydedildi.

Tiyatro sanatçısı Turgay Yıldız hayatını kaybetti

Geçirdiği kalp krizi sonrası anjiyo olan ve tedavisine yoğun bakımda devam edilen tiyatro sanatçısı Turgay Yıldız, 65 yaşında hayatını kaybetti.

74. Cannes Film Festivali'nde ödüller sahiplerini buldu

Bu yıl 74'üncüsü düzenlenen Cannes Film Festivali’nde Altın Palmiye ödülünü "Titane" adlı filmi kazandı.

'15 Temmuz Destanı' dijital müzik platformlarında

Fahir Atakoğlu tarafından bestelenen '15 Temmuz Destanı' isimli senfonik eseri dijital müzik platformlarından dinleyicilere açıldı.

Halk ozanı Hozatlı Ahmet Yurt Dede, yaşamını yitirdi

Anadolu'nun Kayıp Şarkıları albümünde 'Eşrefoğlu' parçasını seslendiren Hozatlı Ahmet Yurt Dede yaşamını yitirdi

74. Cannes Film Festivali başladı

74. Cannes Film Festivali, jüri başkanı Spike Lee, Güney Koreli yönetmen Bong Joon-ho, ABD'li oyuncu Jodie Foster ve İspanyol yönetmen Pedro Almodovar'ın sahnede yaptığı Korece, İspanyolca, Fransızca ve İngilizce duyurularla başladı.

Kadıköy'de çocuk tiyatro festivali başladı

Kadiköy’de düzenlenen kültürel etkinlikler, yaz boyunca sanatı ve sanatseverleri buluşturuyor. 15 Temmuz’a kadar sürecek Çocuk Tiyatro Festivali Selamiçeşme Özgürlük Parkı'nda başladı. Sanatseverlerin açık havada bir araya geldigi tiyatro gösterisi drone ile havadan görüntülendi.

Kartal Tibet hayatını kaybetti

Yeşilçam'ın usta ismi yönetmen ve senarist Kartal Tibet, 83 yaşında hayatını kaybetti.

Ferhan Şensoy hastaneye kaldırıldı

Tiyatronun usta ismi Ferhan Şensoy'un iç kanama geçirdiği ve apar topar hastaneye kaldırıldığı öğrenildi. Sanatçının sağlık durumuyla ilgili bilgi kızından geldi.

Cahit Berkay: İktidar yandaşları MESAM’a çökmeye çalışıyorlar

2017’de kayyum atanan MESAM yarınki seçime hazırlanırken, başkanlığa aday olan Cahit Berkay çarpıcı açıklamalar yaptı. Kutuplaşma ve çürümenin her alana sirayet ettiğini belirten Berkay, “İktidar yandaşları MESAM’a çökmeye çalışıyorlar, buna izin vermeyeceğiz” dedi.

Oyuncu Ali Demirel hayatını kaybetti

Muğla'nın Marmaris ilçesinde ileri derece zatürre şikayetiyle hastaneye kaldırılan 77 yaşındaki oyuncu Ali Demirel, hayatını kaybetti.

Bizimkiler'in sarhoş Cemil'i, 77 yaşında hayatını kaybetti

Türk televizyonlarının efsane dizisi 'Bizimkiler'in Cemil'ine hayat veren tiyatro sanatçısı 77 yaşındaki Uğurtan Sayıner, yaşamını yitirdi.

Fransa ve ABD'den iade alınan tarihi eserler Türkiye'de

Fransa ve ABD'den gönüllü iade alınan pişmiş toprak kadın figürini ile erkek figürin başı, 2 adet pişmiş toprak çömlek ve Anadolu kökenli 2 adet amfora (testi) Türkiye'ye getirildi.

Uluslararası İsmail Gaspıralı Ödülü bu yıl verilecek

Uluslararası İsmail Gaspıralı Ödülü bu yıl hayata geçirilecek. Merkezi Kırım'da bulunan İsmail Gaspıralı Bilim ve Sanat Akademisi tarafından verilen ödül geçen yıl koronavirüs salgını nedeniyle verilememişti.

Karikatürist Kaan Ertem hayatını kaybetti

Leman Dergisi'nde çizdiği 'Erdener Abi' tiplemesiyle tanınan usta karikatürist Kaan Ertem, 53 yaşında hayatını kaybetti.

Cemal Süreya’nın kızlarından Yapı Kredi Yayınlarına dava

Şair Cemal Süreya'nın kızları Ayçe Seber ve İçsel Dülgerdil, babalarının 9 eserinin izinsiz çoğaltılıp basıldığını belirterek Yapı Kredi Kültür Sanat Yayınlarına dava açtı.