Macron’a bu kez Tunus’tan kötü haber

Macron’a bu kez Tunus’tan kötü haber
Eski sömürgeleri Cezayir ve Mali ile sorun yaşayan Fransa’ya bu kez Tunus’tan soğuk duş. Sömürgecilik döneminden kalma, Fransızca konuşulan 21 ülkenin Tunus’taki “Uluslararası Frankofoni Zirvesi” iptal edildi. Geçen sene Kovid-19 nedeniyle yapılamayan zirvenin bu yılki iptali Fransa-Afrika krizine bağlanıyor.

Afrika’daki Müslüman ülkeleri hedef tahtasına koyan Fransa Cumhurbaşkanı Emmanuel Macron’a bir kötü haber de Tunus’tan aldı. Sömürgecilik döneminden kalma, Fransızca konuşulan 21 ülkenin oluşturduğu Uluslararası Frankofoni Zirvesi’nin ikinci kez iptal edildiği söylendi. Yine Tunus’ta düzenlenecek olan geçen seneki toplantı Kovid-19 dolayısıyla ertelenirken bu yılki oturumun iptaline dair açıklama yapılmaması, dikkatleri Paris’in bölge ülkeleriyle gerilim yaşattı. Daha önce Fransız lider Macron, Cezayir’in tarihini ve kimliğini yok sayarak, “Fransa’nın sömürgesi olmadan önce Cezayir ulusu var mıydı?” sorusunu sormuş, ardından da “Fransa orada olmasaydı Mali teröristlerin eline geçerdi” şeklinde konuşarak eski sömürgesi Mali’yi aşağılamaya uğraşmıştı. Bu sözler, Paris ile söz konusu iki ülke arasında siyasi krize sebep olmuştu. Ayrıca Tunus Cumhurbaşkanı Kays Said’in aldığı, darbe niteliği taşıyan istisnai tedbir kararlarının da iptalin bir diğer sebebi olduğu söyleniyor. 

AFRİKA’DAN TOKAT GİBİ YANIT

Fransa Cumhurbaşkanı Macron’a bir darbe de Malili üniversite öğrencisinden gelmişti. Bu ay başında Fransa’nın Montpellier kentinde düzenlenen Afrika-Fransa Zirvesi’nde konuşan Afrikalı bir genç, “Fransa olmasaydı Mali olmazdı” açıklaması yapan Macron’a cevaben, “Afrikalılar olmasaydı bugün Fransa olmazdı. Bize yardım etmeye geldiğinizi söylüyorsunuz. Terörizm sadece Mali’yi tehdit etmiyor, sizi de tehdit ediyor. Bizi mağdur pozisyonuna sokarak suçlu hissettirmeyi bırakın” diyerek, Fransız lideri adeta yerin dibine sokmuştu.