Manş Denizi'nin en büyük sığınmacı faciası: İngiltere ve Fransa birbirini suçladı

Manş Denizi'nin en büyük sığınmacı faciası: İngiltere ve Fransa birbirini suçladı
Fransa'dan İngiltere'ye gitmek isteyen sığınmacıların bulunduğu bir botun batması sonucu 27 kişinin hayatını kaybetmesi, Manş Denizi'nde yaşanan en büyük sığınmacı faciası olarak kayıtlara geçti. Olayın ardından 5 insan kaçakçısı gözaltına alınırken, İngiltere ve Fransa yetkilileri birbirlerini suçladı.

Manş Denizi üzerinden İngiltere'ye doğru hareket eden bir sığınmacı botu Fransa'nın Calais kenti yakınlarında battı. Olayda 27 kişi boğularak öldü.

Uluslararası Göç Örgütü, olayın Manş Denizi'nde veri toplamaya başladıkları 2014 yılından bu yana gerçekleşen en ölümlü olay olduğunu bildiridli.

İNGİLTERE: SORUNU ÇÖZMEK İÇİN FRANSA'YA ASKER GÖNDEREBİLİRİZ

Facianın ardından iki ülke birbirini suçlarken İngiltere Başbakanı Boris Johnson’ın Fransa Cumhurbaşkanı Emmanuel Macron’a bir öneride bulunduğu da ifade edildi. İngiliz basını, Johnson’ın Macron’la dün görüştüğünü ve “Bu sorunu çözmek için yüzlerce İngiliz askerini Fransa’ya gönderebiliriz” dediğini duyurdu. Johnson ayrıca “Bu insan kaçakçıları cinayet işledi ve paçayı sıyırıyorlar” denildi.

Johnson'ın "Bazı ortaklarımızı, özellikle de Fransızları, durumun hak ettiğini düşündüğümüz şekilde yapmaya ikna etmekte zorlandık" açıklamasının ardından, İngiliz İçişleri Bakanı Priti Patel, konuya ilişkin Fransız mevkidaşıyla temas kuracaklarını belirtti.

FRANSA: İNGİLTERE'DE KÖTÜ BİR MÜLTECİ İDARESİ VAR

Fransa İçişleri Bakanı Gerald Darmanin ise RTL radyosuna yapılan açıklamada, "(İngiltere'de kötü bir mülteci idaresi var" şekinde konuşuldu.

Darmanin konunun 'uluslararası bir sorun' olduğunu dile getirerek, "Belçikalı, Alman ve İngiliz dostlarımıza, uluslararası seviyede çalışan insan kaçakçılarıyla mücadelemizde bize yardım etmeleri gerektiğini söylüyoruz"diye ifade etti. Darmanin, dün geceki olaya ilişkin gözaltına alınan kaçakçılardan birinin, botu Almanya'dan satın aldığının da vurguladı.

MACRON: FRANSA TRANSİT BİR ÜLKE, DAHA GÜÇLÜ BİR AVRUPA İŞBİRLİĞİNE İHTİYACIMIZ VAR

Hırvatistan'daki bir basın toplantısında konuşan Fransa Cumhurbaşkanı Emmanuel Macron da Avrupa ülkeleri arasında işbirliği gerekliliğine vurgu yaparak, "Bu alanda daha güçlü bir Avrupa işbirliğine ihtiyacımız var. Fransa transit bir ülke" dedi. Macron, "Şunu da açıkça söylemek isterim ki, güvenlik güçlerimiz gece gündüz görev başında" belirtti.

HAK SAVUNUCULARI: KAÇAKÇILARI SUÇLAMAK, İNGİLİZ VE FRANSIZ YETKİLİLERİNİN SORUMLULUĞUNU SAKLAMA AMACI TAŞIYOR

Auberge de Migrants isimli sivil toplum kuruluşunun yaptığı konuşmada ise, "Yalnızca kaçakçıları suçlamak, İngiliz ve Fransız yetkililerinin sorumluluğunu saklama amacı taşıyor" ifadeleri kullanılırken, bölgede sığınmacı hareketlerini engelleme amacıyla arttırılan güvenlik tedbirlerinin kaçakçıları ve sığınmacıları daha fazla risk almaya ittiğini aktardı. 

Çarşamba gecesi yaşanan sığınmacı faciası, bu yıl İngiltere'ye ulaşmak isterken Manş Denizi'nde 14 kişinin hayatını kaybetmesinin ardından oluştu.

Manş Denizi'nde 2020'de 7 kişi ölmüş, 2 kişi kaybolmuştu. 2019'da ise ölenlerin sayısı 4 olarak tespit edilmişti.