Marmaris'teki orman yangını kuzey bölgeleri esir aldı! 30 ev boşaltıldı

Marmaris'teki orman yangını kuzey bölgeleri esir aldı! 30 ev boşaltıldı
Muğla'nın Marmaris ilçesinde dün akşam saatlerinde başlayan orman yangınını söndürme çalışmaları sürüyor. Değirmenyanı mevkiindeki bazı evler tedbir amaçlı tahliye edildi.

Muğla'nın Marmaris ilçesinde Hisarönü Mahallesi Bördübet mevkisinde ormanlık alanda henüz belirlenemeyen nedenle dün akşam saatlerinde başlayan orman yangını devam ediyor. Yangına, 20 helikopter ve 14 uçak ile müdahale edildiği belirtiliyor. Tarım ve Orman Bakanı Vahit Kirişci, "Marmaris'teki orman yangını büyük ölçüde yangın kontrol altına alındı diyebiliriz" açıklamasını yaparken, Marmaris Belediye Başkanı Mehmet Oktay ise saat 12.40 sıralarında henüz yangının "tam olarak kontrol altına alınamadığını" duyurdu.

NASA'nın uygu görüntülerine de yansıyan yangının rüzgârın da etkisiyle düne göre daha da şiddetlendiği belirtildi. Bördübet ve Değirmenyanı bölgesinde alevlerin tehdit ettiği 30 ev ise görevlilerin uyarısıyla tahliye edildi.

Gece boyunca karadan müdahale edilen yangına, sabahın ilk saatlerinden itibaren yeniden havadan müdahale edilmeye başlandı. Yangını söndürme çalışmalarında Muğla ve çevre il emniyet müdürlüklerinden 12 TOMA görevlendirildi. Muğla İl Emniyet Müdürlüğü tarafından 5 TOMA, 103 araç ve 246 personel görevlendirilirken, bölgeye Afyonkarahisar'dan 1, Denizli'den 1, İzmir'den 5, Manisa'dan 2 ve Aydın'dan 3 olmak üzere toplam 12 TOMA ve 24 personel sevk edildi.

MARMARİS BELEDİYE BAŞKANI: YANGIN KONTROL ALTINA ALINABİLMİŞ DEĞİL

Marmaris Belediye Başkanı Mehmet Oktay sabahın erken saatlerinde sosyal medya hesabından yaptığı açıklamada, “Kabus gibi bir gecenin ardından sabahın ilk ışıklarıyla havadan müdahale başladı. Bu tabi ki ormanlar gibi bizim de içimize su serpti. Ancak uçak ve helikopter sayısının arttırılması ile birlikte daha kesin sonuç alınacaktır” dedi. Oktay, “Sayı artsın ki ciğerlerimiz daha fazla yanmasın” diye seslendi.

Oktay, 12.46'da yaptığı açılamada da, "Ekiplerimizle birlikte hâlâ yangın bölgesindeyiz. Havadan müdahalenin devam etmesine rağmen maalesef yangın tam olarak kontrol altına alınabilmiş değil. Söndürme çalışmaları sürüyor. Tek dileğimiz yangının artık kontrol altına alınarak bu kabusun sona ermesi" ifadelerini kullandı.

Marmaris Belediyesi’nin resmi Twitter hesabından yapılan paylaşımda da yangının 19. saatte maalesef hâlâ kontrol altına alınamadığı ifade edildi. Paylaşımda, “Alevlerin Değirmenyanı bölgesini tehdit etmesi nedeniyle tedbir amaçlı tahliyeler yapılıyor. Jandarma ve belediye ekiplerimiz tahliye işlemlerini gerçekleştiriyor” denildi.

20 HELİKOPTER, 14 UÇAKLA MÜDAHALE 

Orman Genel Müdürlüğü, yangına karadaki çalışmaların yanı sıra 20 helikopter ve 14 uçak ile müdahale edildiğini duyurdu. Yapılan açıklamada, "20 Helikopter 14 Uçak olmak üzere 34 hava aracı ve kara ekipleri bölgede mücadele halinde" denildi.

MUĞLA BÜYÜKŞEHİR BELEDİYE BAŞKANI: BİN 28 HEKTARLIK ALAN YANDI

Muğla Büyükşehir Belediye Başkanı Osman Gürün, Marmaris'te süren orman yangınına ilişkin son durumu açıkladı. Gürün, yangının 3 noktada ilerlediğini ve şu ana kadar bin 28 hektarlık alanın yandığını bildirdi. Cumhuriyet’te yer alan habere göre, Gürün şu bilgilendirmeyi yaptı:

“Sabah saatlerinde havadan müdahale başlamış olmasına rağmen maalesef yangın devam ediyor. Şu an itibariyle 200 personel 103 araçla mücadeleye katkı sağlıyoruz. İzmir, Antalya, Aydın, Denizli ve Burdur’dan gelen takviye ekiplerimiz de bizlere destek sağlıyor.

Yangın Okluk Koyu, Çubucak ve Hisarönü bölgelerinde olmak üzere 3 noktada ilerliyor. Resmi olmayan rakamlara göre yaklaşık 1028 hektarlık (1439 Futbol Sahası) bir alanın etkilendiğini tespit etmiş durumdayız.

Yangının en kısa sürede kontrol altına alınması amacıyla sahada canla başla çalışan tüm kurum ekiplerimize teşekkür ediyor, yangının bir an önce kontrol altına alınmasını temenni ediyorum"

SABOTAJ İHTİMALİNE KARŞI SORUŞTURMA BAŞLATILDI

Muğla Cumhuriyet Başsavcısı Mehmet Nadir Yağcı, Marmaris ilçesinde çıkan orman yangınıyla ilgili soruşturma başlatıldığını açıkladı.

YANGININ ŞİDDETİ RÜZGARLA DÜNE GÖRE ARTTI 

Marmaris'te dün akşam başlayan ve 200 hektarı aşkın alanda etkili olduğu belirtilen orman yangınıyla ilgili Antalya Kuş Gözlem Topluluğu'ndan Gökçe Coşkun, Ulusal Havacılık ve Uzay Dairesi'nin (NASA) veri tabanından aldığı canlı uydu görüntüleri ile yağmur radarı, rüzgâr ve sıcaklık haritalarını yayımlayan 'Zoom Earth' uygulamasının görüntülerini paylaştı.

Herkes tarafından internet üzerinden izlenebilecek görüntülerde, yangının şiddetinin düne göre arttığının görüldüğünü belirten Gökçe Coşkun, “NASA'nın ısı haritası veya sıcaklık haritası da diyebiliriz. Buradan yangın alanları anlık takip edilebiliyor. Rüzgarı da gösteriyor ve böylece yangının hangi tarafa ilerleyebileceğine ilişkin bilgi sahibi olunması, yangının ilerleyiş yönü tahmin edilmesi açısından önemli olabilir. Bu açıdan yangına müdahale konusunda ve yerleşim yerlerinin boşaltılmasıyla ilgili önlemlerin alınmasını da kolaylaştırabilir" dedi.

Uygulamadan dün aldığı ilk görüntülere göre, bugünkü görüntülerde, yangının şiddetinin arttığının görüldüğünü anlatan Coşkun, rüzgârın güneybatıdan güneydoğu yönüne doğru estiğini ve Yuvacık'a doğru ilerlediğini gösterdiğini kaydetti.