MDD Hareketi: Orman varlığını korumak devletin görevidir; özelleştirme olamaz!

MDD Hareketi: Orman varlığını korumak devletin görevidir; özelleştirme olamaz!
Milli Demokratik Devrim Hareketi Akdeniz ve Ege Bölgesinin çeşitli yerlerinde 6 gündür çıkan yangınlarla ilgili açıklama yaptı. Açıklamada yangınlara karşı mücadelede AKP iktidarının sınıfta kaldığına dikkat çekilerek alınması gereken önlemler sıralandı.

Milli Demokratik Devrim Hareketi Türkiye genelinde yaşanan Orman yangınlarıyla ilgili basın açıklaması yaptı.

MDD Hareketi’nin açıklamasında “Son günlerde yoğun olarak Akdeniz Bölgesinde görülen orman yangınları, milletçe üzerinde durup düşünmemizi gerektiren bir dizi sorunu da önümüze getirmiş bulunuyor. Öncelikle başta yangınla mücadele ederken hayatını feda eden kahraman orman işçilerimiz olmak üzere hayatlarını kaybeden bütün vatandaşlarımızı saygı ile anıyor, yakınlarına ve bütün milletimize başsağlığı diliyoruz.

Yangınların başlamasından hemen sonra PKK’ya bağlı “Ateşin Çocukları İnisiyatifi” adlı bir oluşumun yangınları üstlenmesi ve intikam çağrıları yapması; PKK merkezinin bu konuda tamamen sessiz kalması, bu emperyalizm işbirlikçisi ve halk düşmanı örgütün ne olduğunu bir kez daha gözler önüne sermiştir.

Kaderini ve geleceğini ABD emperyalizmi ile işbirliğine bağlayan örgüt halk düşmanıdır, ülke düşmanıdır ve ormanlar da dahil ülke içindeki her şeye düşmandır. Bu gerçekleri bütün milletimiz biliyor. Teröre karşı mücadele bir bütündür ve aralıksız sürdürülmelidir” ifadelerine yer verildi.

‘AKP İKTİDARI SINIFTA KALDI’

Yangınlara karşı mücadelede AKP iktidarının sınıfta kaldığına dikkat çekilen açıklamada “Bununla birlikte ciğerlerimizi yakan orman yangınlarının ortaya koyduğu ve üzerinde düşünmemiz gereken başka gerçekler de vardır:

1.            AKP iktidarı yangın söndürme çalışmasında sınıfta kalmıştır. Bilindiği üzere Orman yangınlarını söndürme işi 2019 yılında özelleştirilmişti. Küresel ısınma, artan kuraklık ve özellikle yaz aylarında artan sıcaklıklar sonucu, Türkiye’miz Orman yangınları konusunda hassas ülkelerin başında gelmektedir. Eğitim ve sağlık gibi halkın en temel ihtiyaçlarını özel kâr konusu olarak gören ve özelleştiren zihniyet, vatanın ciğeri olan ormanların güvenliğini de özelleştirerek, ülkeyi değil, yandaşlarının para kazanması dışında bir kaygısının olmadığını göstermiştir.

Türkiye gibi yüzde 27’si orman olan bir ülkenin Cumhurbaşkanı’na 13 özel uçak tahsis edilirken, yangın söndürme işinde sadece üç uçağın kullanılıyor olması kabul edilemez.

Özelleştirme ile birlikte Türk Hava Kurumu’nun elinde bulunan uçaklar devre dışı bırakılmış ve iki yıldır bakımları yapılmadığı için yangın söndürme çalışmalarında kullanılmaları mümkün olmamıştır. Tam 20 yıldır ülkeyi yönetmekte olan iktidar sahiplerinin THK’yı, elindeki uçakları yenilememekle suçlamaları ise ancak bir kara mizah konusu olabilir.

2.            Tam da yangınların başladığı günlerde İktidarın, 28 Temmuz günü 2634 sayılı Turizm Teşvik Kanunu’nun 3/1 – d bendinde yaptığı değişiklik, en az orman yangınları kadar önemlidir:

“Turizm merkezleri: Kültür ve Turizm koruma ve gelişim bölgeleri dışında kalmakla birlikte, bu bölgelerin niteliğini taşıyan, turizm hareketleri ve faaliyetleri açısından öncelikle geliştirilmesinde kamu yararı bulunan orman vasıflı olanlar dahil Hazine taşınmazları ile tescili mümkün olan devletin hüküm ve tasarrufu altındaki yerlerde yeri, mevki ve sınırları Cumhurbaşkanı kararıyla tespit ve ilan edilen alanları.”

Kısacası AKP iktidarına göre kâr elde etmek söz konusu oldu mu Orman feda edilebilir. Yapılan değişiklik bunu söylüyor.

Orman yangınını söndürme işinin özelleştirilmesi ile Turizm Teşvik Kanunu’nda yapılan değişiklik; en az son günlerde ciğerlerimizi yakan orman yangınları kadar önemlidir. Hatta uzun vadede bakıldığında çok daha vahim sonuçlara yol açacaktır” denildi.

ACİL TEDBİR ALINMALI

Milli Demokratik Devrim Hareketi Yürütme Kurulu adına yapılan açıklamada acilen alınması gereken tedbirler şu şekilde sıralandı:

1.            Yangın çıkan yerler acilen afet bölgesi ilen edilerek zarar gören yurttaşlarımızın zararları tazmin edilmelidir. Yangın alanlarının yeniden ağaçlandırılması için gerekli çalışmalara derhal başlanmalıdır.

2.            Orman yangınını söndürme işinin özelleştirilmesi derhal iptal edilmelidir. Orman Genel Müdürlüğü bünyesinde yeterli kaynak ayrılarak orman yangınları ile mücadele bölümü örgütlenmelidir. Önümüzdeki yıllarda da ciddi bir şekilde önümüze geleceği belli olan yangın felaketine karşı mücadele; önemli bir kamu görevi olarak ele alınmalıdır.

3.            2634 sayılı Turizm Teşvik Kanunu’nda 28 Temmuz 2021 günü yapılan değişiklik derhal iptal edilmelidir.