MDD Hareketi: Venezuela Birleşik Sosyalist Partisi’nin büyük zaferini kutluyoruz!

MDD Hareketi: Venezuela Birleşik Sosyalist Partisi’nin büyük zaferini kutluyoruz!
Milli Demokratik Devrim Hareketi Yürütme Kurulu tarafından Venezuela seçimlerini Birleşik Sosyalist Partinin kazanması nedeniyle yayınlanan kutlama mesajında “Venezuela halkını, Venezuela Birleşik Sosyalist Partisi’ni ve Cumhurbaşkanı Nicolas Maduro’yu büyük başarılarından dolayı kutluyoruz. Emperyalizme karşı tarihteki ilk Milli Kurtuluş Savaşı’nın sahibi Mustafa Kemal Atatürk’ün Türkiye’sinden en sıcak dayanışma mesajlarımızı yolluyoruz” denildi.

Milli Demokratik Devrim (MDD) Hareketi, Nicolas Maduro’nun başkanlığını yaptığı Birleşik Sosyalist Partinin Venezuela seçimlerini kazanması ile ilgili bir kutlama mesajı yayınladı.

MDD Hareketi Yürütme Kurulundan yapılan açıklamada Venezuela’nın yıllardır ABD emperyalizminin ablukası altında olduğuna dikkat çekilerek “21 Kasım günü sandık başına giden Venezuela’da, Birleşik Sosyalist Parti büyük bir zafer kazandı. Cumhurbaşkanı Nicolas Maduro’nun başkanlığını yaptığı Birleşik Sosyalist Parti, 23 eyaletten, aralarında başkent Caracas’ın da bulunduğu 20 eyalette seçimleri aldı” denildi.

VENEZUELA SEÇİMLERİ EMPERYALİST SİSTEMİN YENİLGİSİDİR

Venezuela Birleşik Sosyalist Partisinin zaferinin dünyanın nereye doğru gittiğini gösteren önemli mesajlar içerdiği belirtilen mesajda şunlara yer verildi.

“Bu dersleri şöyle sıralayabiliriz:

  1. ABD emperyalizmi bir kez daha ve üstelik “arka bahçesinde” yenildi. ABD çağı geride kalmıştır. Yenilgi sadece ABD’nin değil, bir bütün olarak emperyalist dünya sisteminin yenilgisidir.
  2. Gelişmekte olan Dünya, artık dünya siyaset sahnesinin en büyük aktörü olduğunu bir kez daha göstermiştir. Venezuela’daki son gelişmeler, ulusal devletlerin egemenliklerini koruma, doğal zenginliklerine sahip çıkma ve kendi ayakları üzerinde durarak halklarına daha müreffeh bir gelecek yaratma yolunda ilerlediklerinin son kanıtı olmuştur.
  3. Venezuela halkının yüzde 63 gibi oldukça yüksek bir oy oranıyla Sosyalist seçenek konusunda yaptığı tercih, insanlığın Kapitalizm ve Sosyalizm seçenekleri arasında tarihi bir yol ayrımına geldiğini bir kez daha gözler önüne sermiştir. Bireysel çıkarı her şeyin önüne koyan Kapitalist sistem, doğamızı yok ediyor, denizlerimizi öldürüyor,  ormanları yok ediyor, dünyayı çölleştiriyor. Hepsinden önemlisi insanı insanın kurdu yaparak insanlığı öldürüyor.

VENEZUELA HALKI TERCİHİNİ SOSYALİZMDEN YANA KULLANDI

Dünya halklarının bunu kabul etmesi mümkün değildir. Venezuela halkının, ABD’nin bütün baskı, ambargo ve engellemelerini aşarak tercihini sosyalizm lehinde kullanması aynı zamanda dünyadaki genel eğilimi göstermektedir.

Venezuela halkını, Venezuela Birleşik Sosyalist Partisi’ni ve Cumhurbaşkanı Nicolas Maduro’yu büyük başarılarından dolayı kutluyoruz.  Emperyalizme karşı tarihteki ilk Milli Kurtuluş Savaşı’nın sahibi Mustafa Kemal Atatürk’ün Türkiye’sinden en sıcak dayanışma mesajlarımızı yolluyoruz.