Meteoroloji'den fırtına ve kuvvetli yağış uyarısı

Meteoroloji'den fırtına ve kuvvetli yağış uyarısı
Rüzgârın, Güney Ege kıyıları ile Akdeniz’de kuvvetli ve kısa süreli fırtına şeklinde eseceği belirtildi. Hakkari çevreleri ile Van’ın güney kesimlerinde kuvvetli yağış beklendiği duyuruldu.

Meteoroloji Genel Müdürlüğü tarafından yapılan bilgilendirmeye göre, ülke genelinin parçalı ve çok bulutlu, Doğu Anadolu'nun güneydoğusu, Rize, Artvin, Batman ve Siirt çevreleri ile gece saatlerinden sonra Zonguldak, Bartın çevreleri ve Kastamonu'nun kıyı kesimlerinin yağışlı geçeceği zannediliyor.

Yağışların, genellikle karla karışık yağmur ve kar, kıyı kesimlerde yer yer yağmur şeklinde olacağı söyleniliyor. Yağışların Hakkari’nin yükseklerinde ve Van'ın güney kesimlerinde yer yer yoğun kar yağışı şeklinde görülmesi tahmin ediliyor. Sabah ve gece saatlerinde iç ve doğu kesimlerde buzlanma ve don olayı ile birlikte yer yer sis ve pusolacağı zannediliyor.

Hava sıcaklıklarının kuzeybatı kesimlerde 2 ila 4 derece artacağı, Doğu kesimlerde 2 ila 4 derece azalacağı, diğer yerlerde önemli bir değişiklik olmayacağı düşünülüyor.

Yağışların; Hakkâri çevreleri ile Van’ın güney kesimlerinde kuvvetli (21-50 kg/m²/12 saat), rakımı 1100 m üzeri kesimlerde yer yer yoğun kar (20 cm üzeri) şeklinde olacağı tahmin edilmekte. Meydana gelebilecek tipi şeklinde yağış, buzlanma ve don olayına bağlı ulaşımda aksamalar ile çığ oluşma riski gibi olumsuzluklara karşı dikkatli ve tedbirli olunması ile ilgili uyarıda bulunuldu.