MOSSAD ajanı bir bir itiraf etti: ''Filistinliler hakkında bilgi topladım, para karşılığında sattım''

MOSSAD ajanı bir bir itiraf etti: ''Filistinliler hakkında bilgi topladım, para karşılığında sattım''
MİT operasyonuyla çökertilen 15 kişilik MOSSAD şebekesiyle ilgili yeni ayrıntılar ortaya çıktı. Şebekenin MOSSAD'a savunma sanayii ve Türkiye'deki Filistinli öğrenciler ile ilgili bilgi aktardıkları belirlendi. İsrail istihbarat servisine para karşılığı casusluk yapan 15 ajandan biri olan M.A.S. verdiği ifadesinde periyodik biçimde casusluk yaptığnı itiraf etti.

“MOSSAD casuslarına MİT operasyonu” 15 kişilik şebekeyi çökertmeyi başardı. MOSSAD'ın Savunma Sanayii ve Türkiye'deki Filistinli öğrenciler hakkında bilgi toplandığı tespit edildi. İfadeler de meydana çıktı. Casuslardan biri olan M.S.A konuştu.

Sabah Gazetesine göre, M.A.S.'nin İstanbul'da yurt dışından gelen öğrencilere danışmanlık hizmeti veren bir şirketi vardı. MOSSAD, kendisiyle ilk olarak MOSSAD ajanı A.Z. üzerinden Aralık 2018'de iletişime geçti.

A.Z. M.A.S.'ye ulaştı. "Almanya'da Arap asıllı müşterilerim var. Bu müşterilerin çocukları Türkiye'de eğitim görmek istiyor" diyerek M.A.S.'den kendisine bilgi vermesini istedi.

A.Z. bir sonraki görüşmede M.A.S.'den Türkiye'deki Filistinli öğrencilerin yaşantılarına dair çalışma yapmasını talep etti. Bu çalışma, Filistinli öğrencilerin Türkiye'deki üniversitelere hangi yolları izleyerek girdikleri, Türkiye hükümeti ve belediyelerin bu öğrencilere ne gibi imkân ve kolaylıklar sağladığını kapsıyordu.

M.A.S. ilerleyen süreçte MOSSAD ajanı A.Z.'nin Türkiye'deki Filistinli STK'lar hakkında iki ayrı çalışma yapılması talebini de kabul etti.

MOSSAD'ın öğrenmek istediği bir diğer konu ise Kovid-19 sürecinde İstanbul Havalimanı'na giden ve çıkış yapamayan Filistinlilerin mağduriyetlerinin giderilmesi için nerelere başvurup yardım almaları konusu idi.

MOSSAD yetkilisi M.C., M.A.S'ya Avrupa'da yüz yüze görüşmeyi talep etti. MOSSAD ajanı M.A.S, 1 saat içinde İsvıçre Başkonsolosluğu'ndan vize aldığını ifade etti.

M.A.S.'nin, 3 yılda MOSSAD yetkililerinden 10 bin dolara yakın para aldığı belirlendi.