Müjde! Şatafat, Çöküş…

Müjde! Şatafat, Çöküş…

Cumhurbaşkanı Erdoğan, ziyareti sırasında bir müjde açıklayacağını duyurunca, gerek Türkiye’de gerekse Kıbrıs’ta istisnasız herkes, KKTC’nin uluslararası planda resmen tanınması yönünde somut bazı adımların atılacağının haberini bekledi. Özellikle bir Azerbaycan heyetinin adaya yaptığı ziyaret sonrasında herkes, Azerbaycan, Pakistan, Libya ve diğer bazı ülkelerden resmi tanınma bekliyordu.

Böyle bir haber gerçekten de “müjde” olurdu.

Ama AKP, bütün beklentileri boşa çıkardı. Erdoğan, KKTC’de bir Cumhurbaşkanlığı Külliyesi, Bir Meclis binası ve bir de Millet Bahçesi inşaatına başlanacağını duyurdu müjde olarak!….

Aslında olup biten herşey AKP’nin iktidar döneminin sonuna geldiğini tekrar tekrar gösteriyor. Milletin beklentileri ile AKP’nin yaptıkları ve yapabilecekleri arasında derin bir uçurum ortaya çıkmıştır. Her geçen gün bu uçurum daha da derinleşmektedir.

Çöküş dönemlerinde bütün iktidarlar gösterişe, şatafata daha fazla önem verirler. Olumsuzluğa doğru olan gidiş, bu tür hamlelerle gözlerden kaçırılmaya çalışılır.

Osmanlı döneminde İstanbul’da, Boğaz’da yapılan sarayların hepsi (Çırağan, Dolmabahçe, Beylerbeyi vd.) çöküş döneminde ve borç parayla yapılmıştı.

AKP de, tarihi bir önemi olan ve ihtiyacı fazlasıyla karşılamakta olan Çankaya’daki Cumhurbaşkanlığı binası dururken, kanunları da çiğneyerek AOÇ arazisi üzerinde bir “Cumhurbaşkanlığı Külliyesi” inşa etti. Sonra Marmaris’te bir yazlık saray, ardından Van Gölü kıyısında Ahlat’ta bir saray daha…

Kıbrıs’ta da Cumhurbaşkanlığı ve Meclis için yeni binalar yapılması yıllardır konuşulur ama genel kanaat, mevcut binaların ihtiyacı karşıladığı ve ekonomik kriz, pandemi koşullarında bu tür inşaatlara kaynak aktarılmasının yanlış olacağı yönündeydi.

AKP iktidarı, KKTC’nin ihtiyaçlarının karşılanması yönünde adım atacağı yerde bu tür gerçekte ihtiyaç olmayan konularda gösteriş amacıyla yatırımlar yaparak, Türkiye ve KKTC için yapacağı bir şey olmadığını bir kez daha göstermiş oldu.

KKTC’nin bugün en yakıcı ihtiyacı, uluslararası planda tanınması yönünde atılacak adımlardır. Türkiye, bu konuda ciddi adımlar atabilecek ve sonuç alabilecek durumdadır.

Yapılması gereken gösteriş amaçlı yatırımlar değil, Azerbaycan, Pakistan, Libya, Abhazya gibi ülkelerden başlayarak KKTC’nin tanınması ve böylece, Kıbrıs sorununun bu ve benzeri adımlarla nihai çözüme kavuşturulması için çalışmaktır.

Haber2021’den…