Özgür Uyanık: Kolombiya’da devrim olmadı ama iyi bir şey oldu

Özgür Uyanık: Kolombiya’da devrim olmadı ama iyi bir şey oldu
Latin Amerika devrimci tarihi üzerine araştırmaları ile tanınan yazar Özgür Uyanık, Haber2021’e yaptığı değerlendirmede “Kolombiya’da bir devrim olmadı ama iyi bir şey oldu. Bu noktada iyimser olmak lazım, ülkenin ihtiyaçları özelinde düşünmek lazım. Bu ihtiyaçlara bugün için Petro cevap veriyor. Petro’nun kazanmasının bölge ve Kolombiya için iyi bir şey ama çok da büyütmemek gerekiyor” dedi.

Kolombiya’da yapılan başkanlık seçimini solun adayı Gustavo Petro kazandı. Petro, önceki gün yapılan ikinci tur seçimlerde inşaat patronu Rodolfo Hernandez'i mağlup etti. Petro, milyoner rakibine yaklaşık 700 bin oy fark atarak oyların yüzde 50,5'ini aldı.

Yapılan seçimde çıkan sonuç, geçen yıl düzinelerce insanın öldüğü hükümet karşıtı protestolar ve ülkenin yönetilme biçiminden duyulan yaygın hoşnutsuzluğun bir sonucu olarak değerlendiriliyor. 62 yaşındaki Petro, seçim sonucunu "Tanrı ve insanlar için bir zafer." sözleriyle değerlendirdi.

Latin Amerika'nın devrimci tarihi üzerine araştırmaları ile tanınan yazar Özgür Uyanık, Kolombiya seçimlerini Haber2021’e değerlendirdi.

KOLOMBİYA SEÇİMLERİ YAŞANAN SOSYAL BUNALIMIN BİR SONUCU

Kolombiya tarihinde ilk kez bir solcu başkanın iktidara geldiğini söyleyen Uyanık, “Kolombiya’ya hiçbir zaman bir sol iktidar gelmemişti. Petro’nun seçilmesinde iki tane ana etken var. Bunlardan biri 2016’da ülkedeki en eski gerilla örgütü ile iktidarın anlaşarak silah bıraktırmış olması. FARC’ın genel komutanlığı iktidarla anlaştı ve meclise alındı. Fakat halen 5 bin kadar militanı var. Gerilla ile paramiliterler arasında bir kutuplaşma vardı, bu kutuplaşma ortadan kalktı.

İkincisi ve daha önemlisi ise 2019’dan itibaren patlayan sosyal patlama oldu. Kolombiya’da büyük kentlere gittiğinizde çok yoksul yüzbinlerin yaşadığı yoksul semtler görürsünüz. Hatta bu yoksul halk kitleleri şehirlerden ayrı ormanlık, kırsal alanlara sürülmüştür.  Bu insanlar sistemden dışlanmıştır. Pandemi öncesi bu insanlar bir şekilde hayatını sürdürüyordu. Fakat pandemi ile birlikte yaşam şansları kalmadı. Kolombiya’da sosyal patlama bugüne kadar artarak geldi. Sistem bu sorunlara bir çözüm bulmak zorundaydı” dedi.

KOLOMBİYA ABD İÇİN ÖNEMLİ BİR ÜLKE

Kolombiya’da mevcut sistemin sosyal bunalım ve patlamaya çözüm olarak Petron’un karşısına inşaat patronu Rodolfo Hernandez'i çıkardığını belirten Uyanık “Petro bu yarışı kazandı ve bu yarışı kazanmasında birkaç etken var. Bugüne kadar birçok kez solcu aday oldu Kolombiya’da. Fakat mesela 1989 seçimlerinde oldu gibi solcu aday öldürülmedi. Önceki seçimlerde olduğu gibi sandıkların başında paramliterler beklemedi. Petro’nun eski gerilla olduğu propagandası dışında karşısına ABD tarafından Petro’yu engellemek için argümanlar çıkarılmadı” diye konuştu.

Petro’nun Bolivarcı yada Hugo Chavez’ci bir sosyalist olmadığını söyleyen Uyanık, “ABD uzunca süredir Kolombiya’yı NATO’ya hazırlıyor. ABD’nin Kolombiya’da 8 tane büyük üssü var. 2004-2014 arasında FARC’ın büyük komutanlarının tamamını nokta operasyonları ile öldürdü. Kolombiya, ABD için Güney Amerika’daki en önemli ülke. Bu nedenle Kolombiya’nın yönetimi bu güne kadar ABD destekli sağ iktidarlarda oldu. Bu nedenle Petro’nun da seçilebilmek için sağla belli konularda anlaşması gerekiyordu. Bu nedenle de anlaşma yoluna gitti” ifadelerini kullandı.

KOLOMBİYA’DA BİR DEVRİM OLDU DİYEMEYİZ

Kolombiya’da bir sosyalist devrim olmadığını fakat Kolombiya için iyi olduğunu söyleyen Özgür Uyanık, “Gustavo Petro’nun Kolombiya’da liderliğini yaptığı bir hareket yok. Bu nedenle sistem Petro’yu örgütlü bir güç olarak görmüyor. Petro’nun gelmesi Kolombiya’da çok şeyi değiştirmeyecek, fakat ülkedeki sıkıntıları bir nebze olsun düşürecek. En azından sosyal politikalar artacak. Kolombiya, Küba düşmanlığı yapmayacak falan gibi. Latin Amerika’daki en kötü sol bile Amerikancılık yapmaz. Bu Kolombiya siyasetinde bir kırılma noktası. Örneğin karşısındaki Hernandez, Trump gibi bir adamdı, Hitler hayranıydı. Mesela, göreve geldiğinde FARC’la barışı bozabilirdi. Petro Kolombiya’yı biraz rahatlatacak. Ama Kolombiya'daki sorunların tamamı çözülmeyecek. Kolombiya aslında çok zengin bir ülke zengin toprakları olan bir ülke. Fakat bu zenginlikleri yağmalanıyor” dedi.

PETRO’NUN SEÇİLMİŞ OLMASI KOLOMBİYA AÇISINDAN ÖNEMLİ

Kolombiya’nın sistemin dışladığı kişileri kullanan uyuşturucu kartelleri tarafından ayakta tutulduğuna dikkat çeken Uyanık, “ABD’nin Kolombiya’daki hedefi uyuşturucuyu kontrol altına almak. ABD bunun için çok farklı modeller denedi. Örneğin 2004-2014 arasında uyuşturucuya karşı savaş ilan etti, dağı taşı bombaladı. Ama savaş bittiğinde uyuşturucu daha da fazlalaştı. Kolombiya’da seçim demokrasisi çok güçlü değil fakat. Mahkemeleri bağımsız, siyasiler mahkemelere müdahale edemez. Petro’nun seçilmesi Kolombiya tarihi açısından önemli bir gelişme. Bu noktada iyimser olmak lazım, ülkenin ihtiyaçları özelinde düşünmek lazım. Petro bu ihtiyaçlara bugün için cevap veriyor. Petro’nun kazanmasının bölge ve Kolombiya için iyi bir şey ama çok da büyütmemek gerekiyor” şeklinde konuştu.