Avrupa Komisyonu Başkan Yardımcısı: Tüm Avrupa çökmeye başlayacak

Avrupa Komisyonu Başkan Yardımcısı: Tüm Avrupa çökmeye başlayacak
Polonya Yüksek Mahkemesi'nin Avrupa Birliği yerine kendi hukukunu savunma kararı birlik içinde "çökme riski" tartışması başlattı. Avrupa Komisyonu Başkan Yardımcısı Vera Jourova, "AB'de eşit kurallara Avrupa'nın her yerinde aynı şekilde saygı gösterilmesi ilkesini desteklemezsek, tüm Avrupa çökmeye başlayacak." ifadesini kullandı.

Polonya'nın hukuk resti Avrupa Birliği'nde dağılma endişesini getirdi.
Polonya Yüksek Mahkemesi'nin aldığı AB yerine kendi hukukumuz öncelikli kararı sonrası Polonya'nın AB'den ayrılması gündemin konusu oldu.
Konuyla ilgili açıklama yapan Avrupa Komisyonu Başkan Yardımcısı Vera Jourova, "AB'de eşit kurallara Avrupa'nın her yerinde aynı şekilde saygı gösterilmesi ilkesini desteklemezsek, tüm Avrupa çökmeye başlayacak." dedi.
Curova, "Bunu önlemek için Polonya Anayasa Mahkemesi'nin çizdiği bu çizgiye tepki göstermemiz gerekiyor" ifadesini kullandı.
Avrupa Birliği yanlısı gruplar ise Polonya'da eylem yaptı. Yaklaşık 100 bin kişinin toplandığı eylemlerde Avrupa Konseyi eski başkanı Donald Tusk da bulundu.
Polonya'nın AB'den ayrılma ihtimalini ise Avrupa Birliği Dış İlişkiler Konseyi'nden Piotr Buras değerlendirdi.
Buras, bu ihtimalin zor olduğunu değerlendirirken, gerekçe olarak Polonya'nın AB'den aldığı fonlara olan bağımlılığını gösterdi.
Kamuoyunda yaygınlaşan tartışmada ise, AB'nin Polonya'ya uyguladığı baskı arttıkça Polexit (yani Polonya'nın AB'den ayrılması) ihtimal artması ihtimali artıyor.