Prof. Dr. Aziz Konukman: Vazgeçilen vergiler servet sahiplerine aktarılıyor

Prof. Dr. Aziz Konukman: Vazgeçilen vergiler servet sahiplerine aktarılıyor
Hükümetin 336 milyar TL vergi harcaması öngördüğünü belirten Prof. Dr. Aziz Konukman, 'Bu kaynak, vazgeçilen vergi demek. Bu da servet sahiplerine aktarılıyor' dedi.

İktisatçı Prof. Dr. Aziz Konukman, hükümetin emekçiden çok sermayeye verdiği destek politikalarını değerlendirdi.

Yüksek “vergi harcamasına” dikkat çeken Konukman, Cumhuriyet'e yaptığı değerlendirmede “Bu yıl bütçede istisna ve vergi muafiyetleri yani ‘vergi harcamaları’ 336 milyar TL olarak öngörüldü. Bu, hedeflenen vergilerin dörtte birini oluşturuyor” dedi. “Vergi harcamasından” çoğunlukla firmalar ve servet sahiplerinin yararlandığını hatırlatan Konukman, şöyle konuştu:

- 336 milyar TL vergi harcaması öngörülüyor. Vazgeçilen vergiler! Üstelik geçmiş yılların tahmin ve gerçekleşmelerini de vermiyorlar. Bu neden önemli? Çünkü “Etkin olmayan muafiyet ve istisnalar tasfiye edilecek” ifadesini kullandı.

- Sonra bunu orta vadeli programa da (OVP) taşıdılar. Şimdi bunu nasıl anlayacağız? Öngörülen neymiş, gerçekleşen neymiş, nereden bileceğiz? Muafiyet ve istisnalarla sermaye ne yapmış? Yatırım mı yapmış, istihdamı mı artırmış? Bunların hiçbirisi ortada yok. Durum budur.

- Sermayeye kaynak aktarılarak sınıfsal tercihin sermayeden yana olduğunu gösteriyorlar. Sermayeye bir şeyler verirken emekçilere de bir şey verirmiş gibi yapıyorlar.

- Müteahhitlerle ilgili son konu da budur. “5’li çete” deniliyor ya. “Tamam, onlara da veriyoruz ama bakın emekçiye de veriyoruz” deniliyor. Ancak emekçiye kaşıkla, sermayeye kepçeyle. Muafiyet ve istisnalar düzgün kullanılmış mı? Analizi yapılmadan bugüne kadar sermayeye hep verdiler.