Putin, Macron ve Scholz ile görüştü

Putin, Macron ve Scholz ile görüştü
Rusya Devlet Başkanı Putin, Fransa Cumhurbaşkanı Macron ve Almanya Başbakanı Scholz'a Rusya'nın Ukrayna ile diyalogu sürdürmeye hazır olduğunu söyledi. Putin, Fransa Cumhurbaşkanı Emmanuel Macron ve Almanya Başbakanı Olaf Scholz ile görüşmesinde, Rusya'nın Karadeniz limanlarındaki Ukrayna tahılının ihracatı da dahil engelsiz tahıl ihracatına hazır olduklarını ancak bunun için Rusya'ya yönelik ilgili yaptırımların kaldırılmasını gerektirdiğini söyledi.

Kremlin'den yapılan açıklamaya göre, Putin, Ukrayna'daki durumun güncel yönleri hakkında, Macron ve Scholz ile telefon görüşmesi yaptı ve görüş alışverişinde bulundu.

Putin, Ukrayna'daki "özel askeri operasyon"a yönelik son gelişmelere ilişkin bilgi verirken, "Kiev’in kabahati nedeniyle" kesilen müzakerelerin yeniden başlamasına Rusya'nın açık olduğunu ifade etti.

Putin, Batı'nın Ukrayna'ya devam ettirdiği silah sevkiyatının tehlikeli olduğuna dikkat çekti ve bu bağlamda durumun daha da istikrazsızlaşıp insani krizi ağırlaştıracağını belirtti.

Görüşmede küresel gıda güvenliğinin sağlanmasıyla ilgili durum da detaylıca ele alındı. görüşmede Putin, Batılı ülkelerin hatalı ekonomik ve mali politikalarının yanı sıra uyguladıkları Rus karşıtı yaptırımların sonucu olarak gıda tedarikindeki zorlukların gerçek nedenlerini somut verilere dayanarak açıkladı.

Putin, "Rusya kendi adına, Karadeniz limanlarından Ukrayna tahılının ihracatı da dahil olmak üzere engelsiz tahıl ihracatı için seçenekler bulmaya yardım etmeye hazır. Rus gübreleri ve tarım ürünleri arzındaki artış, küresel gıda pazarındaki gerilimin azalmasına da yardımcı olacak ve bu da elbette ilgili yaptırım kısıtlamalarının kaldırılmasını gerektirecek." ifadelerini kullandı.

YAPTIRIMLAR HAFİFLERSE GIDA KRİZİ İÇİN YARDIMA HAZIR

Putin, geçtiğimiz günlerde İtalya Başbakanı Mario Draghi ile de görüşme gerçekleştirmişti. Görüşmede, gıda alanındaki sorunların, ABD ve Avrupa Birliği’nin Rusya’ya yönelik yaptırımlarla ağırlaştığı vurgulanmıştı.

Putin, Batılı ülkelerin siyasi gayelerle uyguladığı kısıtlamaların kaldırılması şartıyla Rusya’nın tahıl ve gübre ihracatı yoluyla gıda krizinin aşılmasına önemli bir katkı yapmaya hazır olduğunu belirtmişti.