Romanya günlük Kovid-19 ölümlerinde dünyada ilk sıraya yerleşti

Romanya günlük Kovid-19 ölümlerinde dünyada ilk sıraya yerleşti
Romanya'da Kovid-19 salgınında vaka sayıları hızla artmaya devam ederken, Devlet Başkanı Klaus İohannis pazartesi gününden itibaren aşısızların çok fazla kısıtlamayla karşı karşıya kalacağını açıkladı.

Nüfusuna oranla günlük Kovid-19 ölümlerinde dünyada ilk sırayı alan Romanya'da geçen hafta test yaptıran her 4 kişiden biri pozitif çıktı.

Romanya'da Kovid-19 salgınında ortalama günlük vaka sayısı da bin civarında. Ülkede birçok kampanya yürütülmesine rağmen halk aşı olmak istemiyor.

Romanya Devlet Başkanı İohannis, ülkede salgının kontrolden çıkmaya başlamasıyla dün yaptığı konuşmasında vatandaşlar aşılanmaya ikna olana kadar kısıtlamaların devam edeceğini bildirip, 25 Ekim pazartesi gününden itibaren aşı olmayanların daha katı kısıtlamalara maruz kalacağını ifade etti.

Aşısızlar için uygulanacak yeni kısıtlamaların içeriğine ilişkin bilgi vermeyen İohannis, yine pazartesi gününden itibaren okullarda da yüz yüze eğitime 2 hafta ara olacağını söyledi.

Romanya'da yaklaşık bir ay önce 'yeşil sertifika' uygulaması başladı. Bu uygulamayla,restoran ve kafelere giremeyip; akşam 8'den sonra sokağa çıkayamayan , aşısızlar kişiler

'AŞI KARŞITLARININ SESLERİ KESİLMELİ'

İçişleri Bakanlığı Acil Durumlar Dairesi Başkanı Raed Arafat da Kovid-19 aşısı yaptırmaktan çekinilmesinde aşı karşıtlarının açıklamalarının etkili olduğunu dile getirdi.

Arafat, bazı televizyon kanallarındaki tartışma programlarında aşı konusunda asılsız haberler yayıldığını, aşı karşıtı teoriler nedeniyle aşılama oranının düşük olduğunu bildirip, televizyon ve radyo kanalarında aşı karşıtlarının seslerinin kesilmesi gerektiğininin altını çizdi. Arafat, "Kabul etmeliyiz ki, insanlar kandırıldı" şeklinde ifade kullandı.

ROMANYA'DAKİ AĞIR VAKALAR MACARİSTAN'A SEVK EDİLİYOR

19 milyon nüfuslu ülkede iki doz aşı yaptıran kişi sayısı sadece 5 milyon 780 bin.

Ülke genelinde tüm hastanelerin yoğun bakım ünitelerinde ağır hastalar için yer bulunması çok zor. Ambulansların bazı hastanelerin önünde kuyruk oluştururken, ağır vakalar, askeri uçaklarla komşu ülke Macaristan'a sevk ediliyor.

Romanya'nın talebi üzerine ağır vakaların tedavisinde kullanılan 1075 kutu ilaç da hastanelere gönderilmek için, dün Avusturya tarafından ülkeye getirildi.

Ölüm ve vaka sayılarındaki artışın halkın gözünü korkuttuğu, aşı merkezlerinin önünde uzun kuyruklar oluşmaya devam ediyor.

Romanya'da son birkaç gün içinde de 99 bin 376 kişinin Kovid-19 aşısı yaptırdığı söyledi.

Salgının başından bu yana 43 bin 487 kişi, son bir gün içinde de 448 Rumenin hayatını sona erdi.